Zdrowie

Rajstopy uciskowe – kiedy zacząć je nosić?

1 Mins read

Siedzący tryb życia, nadwaga i niewłaściwa dieta mogą doprowadzić do schorzeń układu krążenia. Jednym z objawów niewydolności żylnej są żylaki spowodowane osłabieniem ścian żył. Można temu zapobiegać, wdrażając odpowiednie działania profilaktyczne. W tym celu wykorzystuje się rajstopy uciskowe, które mają za zadanie usprawnić pracę żył poprzez zastosowanie kompresji. Sprawdź, kto i kiedy powinien je nosić!

Rajstopy kompresyjne – kiedy zacząć je stosować?

Niewydolność żylna to schorzenie, które dotyka coraz młodsze osoby, dlatego żylaki nie są już jedynie domeną seniorów. W dużej mierze odpowiada za to brak ruchu, wielogodzinna praca przy biurku czy źle zbilansowana dieta. Wskazaniem do noszenia rajstop na żylaki jest opuchlizna nóg, ból łydek oraz charakterystyczne pajączki. Ważne, aby szybko zareagować, zanim dojdzie do poważnego osłabienia żył i pojawienia się zaawansowanych żylaków. W takim przypadku zwykle pozostaje jedynie leczenie chirurgiczne, gdyż rajstopy uciskowe nie są w stanie całkowicie wyeliminować choroby.

Rajstopy przeciwżylakowe – dla kogo są przeznaczone?

Terapia kompresyjna ma na celu usprawnić krążenie oraz wyeliminować zastoje krwi w kończynach dolnych. Rajstopy uciskowe są przeznaczone przede wszystkim dla osób obciążonych schorzeniami układu krążenia lub zmagających się niewydolnością żylną. Obrzęki i ból nóg nie muszą się jednak wiązać z chorobą, a być wynikiem przeciążenia nóg. Rajstopy przeciwżylakowe sprawdzą się też u:

  • osób z nadwagą,
  • kobiet w ciąży,
  • sportowców,
  • pracowników biurowych,
  • prowadzących siedzący tryb życia.

Na rajstopy uciskowe powinny się ponadto zdecydować osoby, które wykonują pracę stojącą i spędzają wiele godzin w jednej pozycji. Występują one w modelach damskich i męskich oraz kilku wersjach kolorystycznych, dlatego można je dobrać tak, aby nie odznaczały się pod odzieżą. Rajstopy kompresyjne o mocniejszym ucisku niż przeciwżylakowe dobiera natomiast lekarz, gdyż są one stosowane jako element leczenia chorób przewlekłych.

Warto przeczytać
BlogZdrowie

Obuwie medyczne - czym się charakteryzuje?

Zawód lekarza jest bardzo wymagający i to nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym. Stojący tryb pracy wymusza zastosowania…
BlogZdrowie

Szumy uszne - przyczyny i leczenie

Problemy ze słuchem dotykają coraz większą liczbę osób, co wcale nie jest dziwne, zważając na to, że żyjemy w świecie…
BlogZdrowie

Jak często podczas ciąży odwiedzać lekarza?

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, powinna regularnie odwiedzać ginekologa i wykonywać badania kontrolne. Wszystko po to, aby…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *