BlogZdrowie

Szumy uszne – przyczyny i leczenie

2 Mins read

Problemy ze słuchem dotykają coraz większą liczbę osób, co wcale nie jest dziwne, zważając na to, że żyjemy w świecie wypełnionym hałasem. Sprawy nie poprawiają wszechobecne słuchawki douszne, które stały się nieodłącznym towarzyszem olbrzymiej części społeczeństwa. W ten sposób obok problemów związanych z niedosłyszeniem cierpimy także na inne schorzenia uszne – w tym niosące olbrzymi dyskomfort szumienie w uszach.

Ten, kto nigdy nie doświadczył tego, czym są szumy uszne, nigdy nie pojmie, jak bardzo dokuczliwa jest ta dolegliwość i jak bardzo obniża komfort życia. Uporczywe brzęczenie, szumienie, dudnienie, piszczenie, tykanie czy pulsowanie w uszach nie tylko utrudnia koncentrację i uniemożliwia normalne funkcjonowanie w czasie dnia, ale również przeszkadza w zasypianiu, co wpływa destruktywnie na naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Skąd w ogóle bierze się ta dolegliwość i czy jest możliwe jej wyleczenie?

Co powoduje szumy uszne?

W przypadku szumów usznych czasami niezwykle trudno jest zidentyfikować podłoże schorzenia. Przyczyn może być wiele, począwszy od uszkodzeń słuchu spowodowanych różnymi czynnikami zewnętrznymi, takim jak np. praca w dużym hałasie czy infekcjami przewodów słuchowych lub mechanicznym uszkodzeniem narządu słuchu, poprzez efekty naturalnego procesu starzenia się, na problemach wynikających nie tyle ze źle funkcjonującego układu słuchowego, a samego mózgu skończywszy.

Droga do zdiagnozowania przyczyn szumów usznych może być dość długa i wymaga przejścia szeregu specjalistycznych badań. A życie z szumami przypomina niestety prawdziwą udrękę. Na szczęście obecnie istnieją skuteczne metody, które niwelują szumy uszne i pozwalają na normalne funkcjonowanie, nawet wtedy, gdy nie można ich całkowicie usunąć. Rewolucyjne w leczeniu tinnitus okazały się terapie dźwiękowe, które można przeprowadzać za pomocą nowoczesnych aparatów słuchowych Signia. Jak to działa?

szumy uszne

Zagłuszyć szumy uszne!

Okazuje się bowiem, że dekoncentrujące i męczące szumy uszne, które nie zawsze wiążą się z ubytkiem słuchu, można po prostu zagłuszyć. Wydaje się to nieco dziwne, ale jest jak najbardziej skuteczne. I pomimo tego, że jest to metoda leczenia objawowego, przynosi zaskakująco pozytywne rezultaty.

Terapia habituacji szumów, bo tak nazywa się ona w fachowym języku, pozwala niejako na odcięcie naszej świadomości od słyszanych przez nas szumów. Wszystko możliwe jest dzięki odsłuchiwaniu specjalnie wygenerowanych i dopasowanych indywidualnie dźwięków obejmujących np. szum oceanu czy tak zwanego białego szumu.

Spectrum dźwięków oraz ich kombinacji jest naprawdę duże, dlatego też zawsze dobiera się indywidualne ścieżki dźwiękowe, które w konkretnym przypadku przynoszą jak najlepsze efekty. Skuteczność terapii dźwiękowej w eliminowaniu szumów usznych sięga nawet 80 procent.

Nowoczesne aparaty słuchowe do niwelowania szumów usznych

Obecnie dostępne są już aparaty słuchowe posiadające wbudowany generator szumów terapeutycznych, który umożliwia wygodne korzystanie z kojących właściwości terapii maskujących szumy. To jednak nie wszystko. Są również dostępne aparaty, z funkcją wycięcia wzmocnienia, które mogą całkowicie zredukować tinnitus.

Warto przeczytać
Blog

Panele laminowane – jaka podłoga do salonu?

Podczas remontu mieszkania niejednokrotnie stajemy przed ogromnym dylematem: jakie panele wybrać, aby wnętrze było nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim…
Blog

Wybierz idealne meble biurowe

Jeśli chodzi o wyposażenie biura lub miejsca pracy, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Właściwe meble biurowe powinny być dostosowane do…
Blog

Organizacja loterii promocyjnej: prawne aspekty, których nieprzestrzeganie grozi konsekwencjami

Organizacja loterii promocyjnej to sposób na angażowanie konsumentów poprzez uatrakcyjnienie sprzedaży. Oferując tego typu rozrywkę można w łatwy sposób dotrzeć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *