Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, powinna regularnie odwiedzać ginekologa i wykonywać badania kontrolne. Wszystko po to, aby kontrolować swój stan zdrowia oraz malucha.
Kiedy udać się na pierwszą wizytę do lekarza?
Pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć między 6 a 8 tygodniem ciąży. Nie później jednak niż w 10-12 tygodniu ciąży. Kolejne wizyty lekarz będzie wyznaczał co 4 tygodnie, a po 8 miesiącu co 2 lub nawet co tydzień. Pacjentki powinny pamiętać, by zgłaszać się na wyznaczone przez ginekologa wizyty, nawet jeśli czują się dobrze. Rutynowe kontrole zwiększają szansę na urodzenie zdrowego dziecka.
Czasami jednak zdarza się, że lekarza będzie trzeba odwiedzać częściej. Na przykład w przypadku, gdy w przeszłości kobieta poroniła lub cierpi na cukrzycę ciążową, nadciśnienie, czy dokuczają jej infekcje intymne.
Kiedy na usg
USG jest jednym z najważniejszych badań w ciąży. Nie jest badaniem inwazyjnym i nie niesie ze sobą żadnych powikłań. Zatem kiedy udać się na pierwsze USG? Powinno być przeprowadzone między 7 a 8 tygodniem ciąży. Można dzięki temu określić, czy płód zagnieździł się prawidłowo i czy nie wystąpiła ciąża pozamaciczna. Lekarz także określa, czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga.
Ginekolog dzięki USG jest w stanie określić wiek płodu i termin spodziewanego porodu, a także budowę kosmówki, która w późniejszym czasie przekształci się w łożysko.
Badania w ciąży
Ginekolog powinien w trakcie ciąży zlecić szereg badań, które określą stan zdrowia pacjentki. Jakie badania powinno się wykonać?
W pierwszym trymestrze jest to: morfologia krwi, WR badanie na nosicielstwo kiły, określenie na czczo poziomu glukozy we krwi, badanie grupy krwi, oznaczenie czynnika Rh, badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy, badanie przeciwciał przeciwko wirusowi cytomegalii, badanie ogólne moczu, cytologia, kontrola wagi, pomiar ciśnienia tętniczego krwi. W drugim trymestrze: badanie ogólne moczu, morfologia krwi, test obciążenia glukozą, pomiar ciśnienia tętniczego krwi. W trzecim trymestrze: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, WR, badanie na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu B, posiew z pochwy w kierunku paciorkowców typu B, badanie czynności serca płodu, kontrola w jakiej pozycji znajduje się dziecko.
Podsumowanie
Już samo planowanie ciąży to ważny moment w życiu przyszłych rodziców. Kobieta zanim zajdzie w ciąże powinna zbadać swój stan zdrowia i wykonać na przykład USG piersi, by wykluczyć guzki, które mogą być niebezpieczne i ich leczenie w trakcie ciąży będzie dużo trudniejsze. Lekarz powinien też zlecić podstawowe badania dla przyszłej mamy, takie jak: morfologia krwi, badanie moczu, a także cytologię, jeżeli pacjentka nie miała jej wykonywanej w ciągu ostatniego roku. Warto także skontrolować stan uzębienia i wyleczyć psujące się zęby. Gdy już pacjentka jest w ciąży, ważne, by zgłaszała się na regularne wizyty do ginekologa i wykonywała badania, które zwiększają szansę na urodzenie zdrowego malucha.