Założenie własnej działalności gospodarczej to z pewnością duży krok w kierunku niezależności finansowej. Często jest to także jedyna możliwość, aby wyrwać się z bezrobocia, gdyż rynek zatrudnienia nie zawsze może zaoferować nam pracę w konkretnej specjalizacji. Samozatrudnienie wiąże się z koniecznością przejęcia na siebie obowiązków, które na etacie stoją po stronie pracodawcy. Jednym z zadań, z którymi musi się zmierzyć przedsiębiorca, jest prowadzenie księgowości.
Samodzielnie czy przez biuro rachunkowe?
Na początkowym etapie działalności wielu przedsiębiorców szuka jak największych oszczędności. Nowa firma nie ma jeszcze zbudowanej stabilnej sytuacji na rynku i musi się zmierzyć ze zdobyciem klientów i zaplanowaniem dalszego rozwoju, zanim zacznie osiągać satysfakcjonujące zyski. Z tego powodu przedsiębiorcy decydują się na przejęcie obowiązków związanych z prowadzeniem księgowości, aby zaoszczędzić na zatrudnianiu księgowego. Z pewnością jest to sposób na ograniczenie kosztów, należy jednak pamiętać, że prowadzenie księgowości wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu podatków. Warto więc na początku podjąć współpracę z biurem rachunkowym, dzięki czemu będziemy mogli nauczyć się obsługi księgowej, zanim samodzielnie zaczniemy rozliczać się z urzędem. Przydatnym źródłem na temat formalnych aspektów prowadzenia biznesu jest blog, gdzie można znaleźć ciekawe informacje dla przedsiębiorców i osób planujących założyć własny biznes.
Program do księgowości
Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się samodzielnie prowadzić księgowość w swojej firmie mają ułatwione zadanie, dzięki możliwości skorzystania z gotowych narzędzi. Obecnie nie trzeba już wypełniać skomplikowanej dokumentacji rachunkowej, gdyż wszystko automatycznie przetworzy specjalnie skonstruowany program. W internecie można znaleźć sporo ciekawych aplikacji do prowadzenia księgowości, do której można przenieść wszystkie sprawy związane z rozliczaniem firmy. W tym przypadku rola przedsiębiorcy ogranicza się tylko do wypełnienia określonych rubryk oraz wgrania do systemu wymaganej dokumentacji. Wszystko przechowywane jest bezpiecznie w programie, dlatego nie ma konieczności prowadzenia ewidencji w formie papierowej.
Program do fakturowania
Przydatnym narzędziem jest także program do fakturowania, za pomocą którego można w łatwy sposób wystawić i rozliczyć rachunki. Korzystanie aplikacji do fakturowania ogranicza możliwość popełnienia błędu, a dodatkowo zapewnia łatwy dostęp do historii faktur, dzięki czemu całą dokumentację mamy w jednym miejscu. To pozwoli łatwiej rozliczać się z kontrahentami i urzędem, a także umożliwia przejrzyste kontrolowanie kosztów firmy. Należy tylko pamiętać, aby trzymać się ściśle określonych terminów rozliczeń, aby nie narazić się na nieprzyjemności ze strony urzędu skarbowego oraz straty finansowe.