Tradycyjny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy umożliwia gromadzenie i zarządzanie środkami pieniężnymi w rodzimej walucie. Nie oznacza to, że nie możesz z niego wykonywać transferów międzynarodowych. Wiążą się z tym jednak dodatkowe opłaty, które są niekiedy dość wysokie, dlatego coraz popularniejsze stają się konta walutowe. Czym są i kiedy warto je założyć?
Konto wielowalutowe – co to jest?
Banki starają się elastycznie dopasowywać do sytuacji panującej na rynku oraz potrzeb swoich klientów. Oferują więc nie tylko tradycyjne produkty oszczędnościowe i osobiste, ale także konta na inne waluty niż złotówki. Ich prowadzenie i sposób użytkowania jest taki sam co przy obsłudze rachunków osobistych, a różnice wynikają z możliwości gromadzenia środków w obcej walucie. Służą do wykonywania zagranicznych transferów pieniędzy bez ryzyka naliczenia wysokich opłat czy strat wynikających z przewalutowania. W ofercie banków znajdziesz także konta wielowalutowe, które możesz połączyć z rachunkiem głównym i wykorzystywać do przelewów międzynarodowych.
Kiedy warto założyć konto na inne waluty?
Na taki rodzaj rachunku bankowego powinny się zdecydować osoby, które gromadzą środki i przetwarzają środki w obcych walutach. Mogą one pochodzić z wynagrodzenia za pracę wykonywaną za granicą lub międzynarodowych inwestycji biznesowych. Konto walutowe przyda się także wtedy, gdy dużo podróżujesz lub spłacasz kredyt zaciągnięty w innej walucie niż złotówki. Do takiego rachunku można wyrobić kartę, dzięki której bez problemu wypłacisz pieniądze z bankomatu czy zapłacisz za zakupy w obcym kraju. Konto walutowe mogą posiadać zarówno osoby prywatne, jak i firmy bez względu na miejsce prowadzenia działalności.
Najlepsze konto walutowe – jak wybrać?
Podczas szukania najlepszej oferty powinieneś się kierować podobnymi czynnikami co przy tradycyjnym rachunku bankowym. Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, są opłaty i prowizje. To szczególnie istotne, jeżeli z rachunku będziesz korzystał tylko sporadycznie i ma ono służyć do gromadzenia oszczędności. Najlepsze konto walutowe powinno ponadto oferować:
- możliwość wyrobienia karty,
- obsługę najpopularniejszych walut,
- szybkie transfery zagraniczne,
- płatności za zakupy bez przewalutowania,
- możliwość zarządzania środkami za pośrednictwem bankowości internetowej.
W dobrym banku założenie konta walutowego powinno być całkowicie darmowe. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, aby za prowadzenie rachunku pobierana była stała opłata, niezależnie od zgromadzonych na nim środków.