Finanse

Konto walutowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

2 Mins read

Tradycyjny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy umożliwia gromadzenie i zarządzanie środkami pieniężnymi w rodzimej walucie. Nie oznacza to, że nie możesz z niego wykonywać transferów międzynarodowych. Wiążą się z tym jednak dodatkowe opłaty, które są niekiedy dość wysokie, dlatego coraz popularniejsze stają się konta walutowe. Czym są i kiedy warto je założyć?

Konto wielowalutowe – co to jest?

Banki starają się elastycznie dopasowywać do sytuacji panującej na rynku oraz potrzeb swoich klientów. Oferują więc nie tylko tradycyjne produkty oszczędnościowe i osobiste, ale także konta na inne waluty niż złotówki. Ich prowadzenie i sposób użytkowania jest taki sam co przy obsłudze rachunków osobistych, a różnice wynikają z możliwości gromadzenia środków w obcej walucie. Służą do wykonywania zagranicznych transferów pieniędzy bez ryzyka naliczenia wysokich opłat czy strat wynikających z przewalutowania. W ofercie banków znajdziesz także konta wielowalutowe, które możesz połączyć z rachunkiem głównym i wykorzystywać do przelewów międzynarodowych.

Kiedy warto założyć konto na inne waluty?

Na taki rodzaj rachunku bankowego powinny się zdecydować osoby, które gromadzą środki i przetwarzają środki w obcych walutach. Mogą one pochodzić z wynagrodzenia za pracę wykonywaną za granicą lub międzynarodowych inwestycji biznesowych. Konto walutowe przyda się także wtedy, gdy dużo podróżujesz lub spłacasz kredyt zaciągnięty w innej walucie niż złotówki. Do takiego rachunku można wyrobić kartę, dzięki której bez problemu wypłacisz pieniądze z bankomatu czy zapłacisz za zakupy w obcym kraju. Konto walutowe mogą posiadać zarówno osoby prywatne, jak i firmy bez względu na miejsce prowadzenia działalności.

Najlepsze konto walutowe – jak wybrać?

Podczas szukania najlepszej oferty powinieneś się kierować podobnymi czynnikami co przy tradycyjnym rachunku bankowym. Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, są opłaty i prowizje. To szczególnie istotne, jeżeli z rachunku będziesz korzystał tylko sporadycznie i ma ono służyć do gromadzenia oszczędności. Najlepsze konto walutowe powinno ponadto oferować:

  • możliwość wyrobienia karty,
  • obsługę najpopularniejszych walut,
  • szybkie transfery zagraniczne,
  • płatności za zakupy bez przewalutowania,
  • możliwość zarządzania środkami za pośrednictwem bankowości internetowej.

W dobrym banku założenie konta walutowego powinno być całkowicie darmowe. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, aby za prowadzenie rachunku pobierana była stała opłata, niezależnie od zgromadzonych na nim środków.

Warto przeczytać
Finanse

Zrównoważone inwestycje: Kluczowe aspekty trendu inwestowania

W dzisiejszych czasach, kiedy troska o planetę i społeczeństwo staje się coraz bardziej powszechna, coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na…
Finanse

Kryptowaluty i Blockchain: Rewolucja w globalnym systemie finansowym

W dzisiejszych czasach, kryptowaluty i technologia blockchain stały się nieodłącznymi elementami rosnącego zainteresowania w kontekście globalnego systemu finansowego. Od czasu…
Finanse

Co musisz wiedzieć o dofinansowaniu unijnym w 2020 roku?

2020 rok to ostatni dzwonek zarówno dla osób planujących założenie działalności gospodarczej, jak i dla firm, na pozyskanie dofinansowania unijnego….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *