dofinansowanie dla firm w 2020

Co musisz wiedzieć o dofinansowaniu unijnym w 2020 roku?

2020 rok to ostatni dzwonek zarówno dla osób planujących założenie działalności gospodarczej, jak i dla firm, na pozyskanie dofinansowania unijnego. Dlaczego ostatni? Ponieważ to właśnie w 2020 roku kończą się programy unijne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz inne, zakładające największe wsparcie finansowe dla przedsiębiorców w latach 2014-2020. Nie oznacza to, że w kolejnych latach Unia Europejska nie będzie wspierać przyszłych oraz obecnych przedsiębiorców. Najprawdopodobniej jednak fundusze unijne będą skierowane w inną gałąź gospodarki.

Dofinansowanie dla firm w 2020 – kto może się o nie ubiegać?

Obecnie z dofinansowania unijnego najbardziej mogą skorzystać średnie, małe i mikro przedsiębiorstwa, ponieważ przewidziano dla nich dotacje w Programach Regionalnych, dla poszczególnych województw, ale również w programach Polska Wschodnia oraz Inteligenty Rozwój. Dofinansowania unijne dla firm przeznaczone są przede wszystkim na działalność innowacyjną, pro ekologiczną oraz rozwojową. Oznacza to, że jeżeli mały przedsiębiorca planuje wdrożenie innowacji w swoim biznesie, lub chce prowadzić prace badawcze, ma on duże szanse na otrzymanie dofinansowania unijnego dla firm. Podobnie w przypadku planowanych prac, mających na celu informatyzację, czy też wprowadzenie energooszczędnych technologii w firmie.

dofinansowanie unijne

Dofinansowania unijne a działalność za granicą

Ciekawą formą wsparcia dla firm działających na wschodzie Polski jest dofinansowanie Unijne z programu Polska Wschodnia. Po przygotowaniu modelu biznesowego w zakresie internacjonalizacji uzyskane w ramach dotacji fundusze można przeznaczyć na realizację założonej strategii, a także konkretne działania takie jak dostosowanie produktów, udział w misjach gospodarczych czy targach regionalnych. Firmy, które chciałyby otrzymać dotację z programu Polska Wschodnia, mogą składać wnioski do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości lub do regionalnych urzędów marszałkowskich.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.