Motoryzacja

Co oznaczają punktowe elementy odblaskowe na jezdni?

1 Mins read

Drogi, po których poruszają się samochody najczęściej oznaczają dla kierowców część asfaltu znajdującą się pod kołami auta. Jednak droga to znacznie szerszy twór, który składa się z konkretnych elementów. Pełna definicja drogi oznacza faktyczną jezdnię, ale także pobocze, chodnik, torowisko dla pojazdów szynowych (jeśli wchodzi w skład pasa ruchu) oraz drogi dla rowerów.

Oznaczenia na jezdni

Na samej jezdni znajdują się różne oznaczenia, które określane są mianem znaków poziomych – w ich skład wchodzą między innymi linie oddzielające pasy ruchu w tym samym lub przeciwnym kierunku, oznaczające miejsce bezwarunkowego zatrzymania, a także strzałki wskazujące kierunek jazdy i naprowadzające na inny pas oraz linie krawędziowe, które – zależnie od ciągłości – pozwalają zatrzymać się po przekroczeniu ich lub bezwzględnie tego zabraniają.

Punktowe elementy odblaskowe na drodze – co oznaczają?

Ze względu na ograniczoną widoczność w nocy, linie tworzące poziome znaki na jezdni mogą zostać dodatkowo uwidocznione. W tym celu montowane są punktowe elementy odblaskowe na drodze, które najczęściej na jezdniach przelotowych i nieoświetlonych pomagają kierowcy określić możliwości drogowe i ostrzegają o krawędziach jezdni. Punktowe elementy solarne stosowane w trzech kolorach:

  • prawą krawędź jezdni oznaczają odblaski czerwone,
  • oddzielenie pasów ruchu i lewą krawędź jezdni oznaczają odblaski w kolorze białym lub żółtym.

Odblaskowe elementy oznakowania jezdni mogą być wykonane w dwóch rodzajach – jako pasywne, które świecą, odbijając światło od lamp jadącego naprzeciw samochodu oraz jako aktywne, które posiadają własne źródło zasilania i faktycznie świecą, a nie tylko odbijają światło.

Czy odblaski pomogą w trudnych warunkach?

Umiejętne ocenienie znaczenia, do którego zbliża się kierowca jest nie tylko istotne ze względów informacyjnych, ale także zwiększa bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas przejazdów w warunkach o ograniczonej widoczności, takich jak noc, silny deszcz lub mgła – elementy odblaskowe zazwyczaj są w stanie odbić światło nawet w ciężkich warunkach pogodowych.

Warto przeczytać
Motoryzacja

Sprawdzony serwis spawarek w Rzeszowie – gdzie naprawić swoją spawarkę?

Urządzenia spawalnicze stosowane są zarówno do użytku przemysłowego, jak i na potrzeby domowych majsterkowiczów. Aby spawarka działała wydajnie, a także…
Motoryzacja

Narzędzia do warsztatu samochodowego

Odpowiednie narzędzia są przydatne każdemu mechanikowi samochodowemu. Bez nich nie będzie w stanie naprawiać pojazdów. Z pewnością będzie musiał się…
Motoryzacja

Sprężyny zawieszenia - czym są i jak często je wymieniać?

Zawieszenia nowoczesnych samochodów są coraz bardziej skomplikowane, dzięki czemu zapewniają większe bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nadal jednak stosuje się w…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *