Motoryzacja

Co oznaczają punktowe elementy odblaskowe na jezdni?

1 Mins read

Drogi, po których poruszają się samochody najczęściej oznaczają dla kierowców część asfaltu znajdującą się pod kołami auta. Jednak droga to znacznie szerszy twór, który składa się z konkretnych elementów. Pełna definicja drogi oznacza faktyczną jezdnię, ale także pobocze, chodnik, torowisko dla pojazdów szynowych (jeśli wchodzi w skład pasa ruchu) oraz drogi dla rowerów.

Oznaczenia na jezdni

Na samej jezdni znajdują się różne oznaczenia, które określane są mianem znaków poziomych – w ich skład wchodzą między innymi linie oddzielające pasy ruchu w tym samym lub przeciwnym kierunku, oznaczające miejsce bezwarunkowego zatrzymania, a także strzałki wskazujące kierunek jazdy i naprowadzające na inny pas oraz linie krawędziowe, które – zależnie od ciągłości – pozwalają zatrzymać się po przekroczeniu ich lub bezwzględnie tego zabraniają.

Punktowe elementy odblaskowe na drodze – co oznaczają?

Ze względu na ograniczoną widoczność w nocy, linie tworzące poziome znaki na jezdni mogą zostać dodatkowo uwidocznione. W tym celu montowane są punktowe elementy odblaskowe na drodze, które najczęściej na jezdniach przelotowych i nieoświetlonych pomagają kierowcy określić możliwości drogowe i ostrzegają o krawędziach jezdni. Punktowe elementy solarne stosowane w trzech kolorach:

  • prawą krawędź jezdni oznaczają odblaski czerwone,
  • oddzielenie pasów ruchu i lewą krawędź jezdni oznaczają odblaski w kolorze białym lub żółtym.

Odblaskowe elementy oznakowania jezdni mogą być wykonane w dwóch rodzajach – jako pasywne, które świecą, odbijając światło od lamp jadącego naprzeciw samochodu oraz jako aktywne, które posiadają własne źródło zasilania i faktycznie świecą, a nie tylko odbijają światło.

Czy odblaski pomogą w trudnych warunkach?

Umiejętne ocenienie znaczenia, do którego zbliża się kierowca jest nie tylko istotne ze względów informacyjnych, ale także zwiększa bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas przejazdów w warunkach o ograniczonej widoczności, takich jak noc, silny deszcz lub mgła – elementy odblaskowe zazwyczaj są w stanie odbić światło nawet w ciężkich warunkach pogodowych.

Warto przeczytać
Motoryzacja

Narzędzia do warsztatu samochodowego

Odpowiednie narzędzia są przydatne każdemu mechanikowi samochodowemu. Bez nich nie będzie w stanie naprawiać pojazdów. Z pewnością będzie musiał się…
Motoryzacja

Sprężyny zawieszenia - czym są i jak często je wymieniać?

Zawieszenia nowoczesnych samochodów są coraz bardziej skomplikowane, dzięki czemu zapewniają większe bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nadal jednak stosuje się w…
Motoryzacja

Gąsienice gumowe – w czym są lepsze od stalowych?

Gumowe układy bieżne, od kiedy weszły na rynek maszyn budowlanych, mają coraz więcej zwolenników. Nie oznacza to oczywiście, że całkowicie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.