BlogMotoryzacja

Co daje zapinanie pasów podczas jazdy? Dlaczego jest to tak ważne?

2 Mins read

Bezpieczeństwo podczas jazdy to najważniejszy aspekt, jaki powinni brać pod uwagę kierowcy i pasażerowie. Istnieje wiele sposobów minimalizowania zagrożenia podczas podróżowania samochodem. Jednym z najważniejszych jest zapinanie pasów, które stanowi obowiązek zarówno kierowcy, jak i pasażera, a jego łamanie karane jest mandatem. Sprawdźmy, co daje zapinanie pasów.

Pasy a wypadek – czy warto zapinać?

Zapinanie pasów jako metoda zwiększająca bezpieczeństwo znajduje zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Choć wyboru nie ma i pasy zgodnie z kodeksem ruchu drogowego należy zapinać bezwzględnie, wciąż do głosu dochodzą opinie podważające zasadność tego przepisu. Przeciwnicy głównie zarzucają uniemożliwienie szybkiego opuszczenia pojazdu w razie jego zapalenia. To prawda. Pasy zwiększają czas potrzebny na opuszczenie auta, jednak odsetek przypadków, w których dochodzi do podpalenia auta jest znikomy. Najważniejsza jest zależność jaką tworzą pasy a wypadek. Tutaj zapinanie pasów wpływa bezapelacyjnie na bezpieczeństwo podczas jazdy. Specjaliści szacują, że przy uderzeniu podczas prędkości 50 km/h ciało wyrzucane jest z siłą jednej tony, wypadnięcie przez szybę zwiększa ryzyko śmierci o sześć razy, a doznania uszczerbku skutkującego kalectwem aż o dwadzieścia sześć razy. Pasy również wpływają na działanie poduszki. Eksperci od bezpieczeństwa drogowego podkreślają, że poduszka redukuje ryzyko śmierci o 50% ale jedynie w sytuacji, kiedy współpracuje z pasami.

Kiedy pasów nie trzeba zapinać?

Nie ma zatem wątpliwości, że pasy bezpieczeństwa powinny być zapinane, bez względu na to czy jeździmy po mieście ze stosunkowo niewielkimi prędkościami, czy też poza terenem zabudowanym. Kodeks drogowy przewiduje kilka przypadków, w których nie ma obowiązku zapięcia pasa. Dotyczy on głównie służb mundurowych oraz instruktorów nauki jazdy. Są jednak i zapisy, które dotyczą tzw. zwykłych użytkowników dróg. Pasów nie muszą zapinać posiadacze samochodów typu kabriolet z rozłożonym dachem. Przede wszystkim jednak, dyspensa dotyczy kobiety w ciąży. Ucisk pasa byłby bardzo niebezpieczny dla rozwijającego się płodu, dlatego ustawodawca przewidział zapis o zwolnieniu ciężarnych pań z obowiązku zapinania pasów. W pozostałych przypadkach wszyscy użytkownicy pojazdów mechanicznych zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania przepisu.

Warto przeczytać
Blog

Panele laminowane – jaka podłoga do salonu?

Podczas remontu mieszkania niejednokrotnie stajemy przed ogromnym dylematem: jakie panele wybrać, aby wnętrze było nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim…
Blog

Wybierz idealne meble biurowe

Jeśli chodzi o wyposażenie biura lub miejsca pracy, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Właściwe meble biurowe powinny być dostosowane do…
Blog

Organizacja loterii promocyjnej: prawne aspekty, których nieprzestrzeganie grozi konsekwencjami

Organizacja loterii promocyjnej to sposób na angażowanie konsumentów poprzez uatrakcyjnienie sprzedaży. Oferując tego typu rozrywkę można w łatwy sposób dotrzeć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *