BlogMotoryzacja

Awaria łożyska oporowego – co robić?

2 Mins read

Sprzęgło to podzespół, na którego sprawne funkcjonowanie składa się właściwe działanie wielu elementów. Dużej części z nich większość kierowców zupełnie nie zna, choć każdy pojedynczy fragment osprzętu sprzęgła jest istotny, może ulec awarii i wymagać wymiany.

Dobrym przykładem jest łożysko oporowe, zwane również wyciskowym. Odpowiada ono za włączenie, a także wyłączenie sprzęgła, co oznacza, że jest absolutnie niezbędne, aby ten istotny podzespół działał. Łożysko uruchamiające sprzęgło działa sprawnie w połączeniu z tuleją, czyli kolejnym niezbędnym elementem. Jeśli któryś z nich szwankuje, niezbędna jest natychmiastowa interwencja. Co może się zepsuć w łożysku? Jak zauważyć awarię i w jaki sposób interweniować?

Co może ulec awarii i jak się to objawia?

Łożysko wyciskowe jest pozornie nieskomplikowanym elementem, mimo to jego niesprawność może mieć różne przyczyny. Do najczęstszych z nich należą:

• uszkodzenie powierzchni łożyska
• poluzowanie połączenia z tuleją
• awaria tulei

łożysko oporowe

Warto zauważyć, że w gruncie rzeczy nie ma większego znaczenia, jaka jest przyczyna niesprawności, gdyż naprawa i tak nie wchodzi zwykle w grę. Uszkodzone łożysko oporowe wymaga po prostu wymiany. Ponadto, bez względu na to, w czym tkwi problem, objawy niesprawnego łożyska są przeważnie bardzo podobne. Najczęstsze z nich to:

• dziwne odgłosy – szum i huk słyszane po wciśnięciu pedału sprzęgła
• problemy ze zmianą biegów
• nieprawidłowo funkcjonujący pedał sprzęgła – może się blokować lub odskakiwać

Naprawa łożyska oporowego

Jest to element, który w razie awarii wymaga wymiany. Niestety, instalacja nowego łożyska jest bardzo kosztowna. Z tego względu, jeśli to tylko możliwe, lepiej jest poczekać z wymianą łożyska wyciskowego do momentu, aż zużyciu ulegnie całe sprzęgło, które będzie trzeba zmieniać na nowe. Jest to wskazane, kiedy jedynym objawem awarii jest nieutrudniający jazdy dziwny dźwięk wydawany przez sprzęgło.

Należy mieć na uwadze, że łożysko oporowe jest względnie trwałym elementem. Przeważnie funkcjonuje sprawnie aż do całkowitego wyeksploatowania sprzęgła, przez co wymiana pojedynczej części nie jest wymagana. Inaczej może być w przypadku samochodów, w których łożysko jest wyjątkowo nadwyrężane, np. przez trzymanie wciśniętego pedała sprzęgła na postojach.

Decyzja o wymianie

Spostrzeżenie oznak awarii łożyska oporowego powinno skłonić do wizyty u mechanika. Konieczne jest sprawdzenie sprzęgła przez fachowca, gdyż niespecyficzne objawy mogą wskazywać również na awarię innych części sprzęgła. Jeżeli mechanik zdiagnozuje problem z łożyskiem wyciskowym, należy poprosić go o poradę, czy wymieniać go natychmiast, czy można zaczekać do momentu całkowitego zużycia sprzęgła.

Warto przeczytać
Blog

Panele laminowane – jaka podłoga do salonu?

Podczas remontu mieszkania niejednokrotnie stajemy przed ogromnym dylematem: jakie panele wybrać, aby wnętrze było nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim…
Blog

Wybierz idealne meble biurowe

Jeśli chodzi o wyposażenie biura lub miejsca pracy, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Właściwe meble biurowe powinny być dostosowane do…
Blog

Organizacja loterii promocyjnej: prawne aspekty, których nieprzestrzeganie grozi konsekwencjami

Organizacja loterii promocyjnej to sposób na angażowanie konsumentów poprzez uatrakcyjnienie sprzedaży. Oferując tego typu rozrywkę można w łatwy sposób dotrzeć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *