Hobbistycznym sklejaniem modeli zajmują się zazwyczaj mężczyźni, ale pasja ta rodzi się najczęściej wtedy, gdy są oni małymi chłopcami. Modelarstwo jest bowiem bardzo dobrym zajęciem dla dzieci, ponieważ uczy je cierpliwości, koncentracji, a zarazem jest bardzo ciekawe.
Modelarstwo dla dzieci
Często przygoda z modelarstwem zaczyna się wtedy, gdy dzieci obserwują swoich rodziców, dziadków, czy inne bliskie osoby, które pasjonują się sklejaniem modeli. Jednak zdarza się i tak, że maluch chce chodzić na zajęcia z modelarstwa nawet wtedy, kiedy nikt w rodzinie nie ma takiego hobby. Bardzo często bowiem chłopcy interesują się militariami, czołgami, samolotami i sklejenie modelu jest dla nich czymś bardzo zachęcającym, a nie ma lepszej nagrody niż umieszczenie w pokoju własnoręcznie przygotowanego dzieła. Dzieci sklejać mogą także okręty, samochody, a nawet dinozaury. Każdy model może stać się zaś okazją do poznania nowych informacji, co będzie prawdziwą nauką przez zabawę. Modelarstwo jest takim hobby, które jest w stanie kształtować wyobraźnię, nauczyć cierpliwości, kreatywnie zająć czas, rozwijać umysł i skutecznie pobudzić ciekawość. Do tego, jeśli taka pasja zostanie z osobą przez wiele lat, ma także swoje plusy w życiu dorosłym. Dlaczego? Klejenie modeli pomaga bowiem zrelaksować się i wyciszyć po stresującym dniu. Nadal zaś uczy cierpliwości, a dorośli modelarze są zazwyczaj bardziej spokojni i dokładniej wykonują swoje codzienne zadania.
Jak zacząć i jakie akcesoria modelarskie będą potrzebne?
Własnoręczne sklejenie modelu jest dosyć czasochłonne i zawsze wymaga od dziecka skupie oraz dokładności. Na początek warto więc zacząć od modeli niewielkich (np. samolotu), które są dostępne w wielu (nie tylko profesjonalnych) sklepach. Nie są one drogie, dlatego są idealne do tego, by sprawdzić, czy dziecko złapie modelarskiego bakcyla. Do tego potrzebne będą akcesoria modelarskie, które często można znaleźć w domu: klej, nożyczki, cążki, pęseta, pilniczek, farbki modelarskie i pędzelki.
W czasie nauki (w domu albo na specjalnym kursie), dzieci mogą dowiedzieć się wiele na temat pierwowzoru danego modelu (przede wszystkim jego historii). Dlatego też modelarstwo jest hobby nie tylko ciekawym, ale i korzystnym, ponieważ rozwija u dzieci: koncentrację, umiejętność technicznego myślenia, umiejętności manualne oraz poszerza ich wiedzę (z zakresu historii i dziedzin ścisłych – fizyki i matematyki). Ponadto, dzieci mogą się przekonać, że dzięki systematycznej pracy mogą osiągnąć coś naprawdę niezwykłego.