BlogNauka

Kompetencje miękkie na rynku pracy

2 Mins read

Konkretne umiejętności, doświadczenie i praktyczne podejście do danego zawodu już obecnie nie wystarczą. Dziś pracodawcy oczekują również tzw. podstawowych kompetencji miękkich. Szacuje się, że jest to obecnie ponad jedna trzecia podstawowych kryteriów, jakich szukają pracodawcy podczas rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnymi pracownikami. A, czy Ty je posiadasz?

Poszukiwany, poszukiwana

Zarówno polskie, jak i międzynarodowej badania pokazują, że uniwersalne kompetencje miękkie przydatne w konkretnej branży to najczęściej poszukiwane przez pracodawców umiejętności u potencjalnych kandydatów do pracy. Co znamienne, takie predyspozycje oraz konkretne cechy charakteru mają z roku na rok coraz większe znaczenie na rynku pracy. Szacuje się, że w 2030 roku nawet dwie trzecie zawodów będzie wymagało posiadania przez kandydata wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich.

Kompetencje miękkie to tak naprawdę uniwersalne umiejętności, do których, wbrew pozorom, przygotowują również studia. To dzięki nim można nauczyć się komunikatywności, umiejętności pracy w zespole, odpowiedzialności, systematyczności, a także odporności na stres. W przeważającej ilości przeprowadzanych rekrutacji na polskim rynku pracy bardzo ważnym czynnikiem jest znajomość przynajmniej jednego języka obcego.

Komunikatywność na wagę złota

Pracodawcy poszukują kandydatów posiadających rozwinięte umiejętności komunikacyjne oraz tych, którzy czują się pewnie w rozmowie z osobami pochodzącymi z różnych kultur spoza danej organizacji. W tym przypadku bardzo ważne jest umiejętne przekazywanie swojej wiedzy, doświadczenia oraz przekonań dotyczących konkretnej branży. Współczesny rynek jest w przeważającej części uzależniony od klienta, a więc od jego ilości oraz rodzaju, a także od kupowanych przez niego produktów oraz usług. Skuteczna komunikacja na linii sprzedający-kupujący ma w tym przypadku bardzo istotne znaczenia.

Systematyczny rozwój

Kompetencje miękkie, a więc osobiste predyspozycje człowieka, nie wynikają jedynie z indywidualnych cech charakteru konkretnej jednostki. Można je nabyć i samodzielnie rozwijać w trakcie poszczególnych etapów edukacji zarówno wczesnoszkolnej, jak i późniejszej – akademickiej. Chęć kontynuacji nauki oraz systematyczny rozwój jest uważany przez pracodawców za jedną z istotniejszych kompetencji miękkich. W końcu od poziomu wiedzy potencjalnego pracownika w dużym stopniu zależy późniejszy sukces firmy.

Adaptacja

To, co przyciąga również pracodawców do osób szukających stałego zatrudnienia, to umiejętność akceptowania oraz szybkiego dostosowywania się do zaistniałych zmian, czyli tak zwana elastyczność. Na przykład specyfika pracy biurowej wymaga kreatywnego podejścia do zmian, umiejętności radzenia sobie w zmiennym środowisku oraz podejmowania szybkich reakcji w stosunku do pojawiających się trudności biznesowych. Idealny pracownik powinien móc wykazać się własnymi pomysłami oraz potrafić bez obaw dzielić się nimi z najbliższym otoczeniem. Równie ważna jest także umiejętność współpracy z innymi członkami zespołu poprzez wymianę swoich myśli oraz innowacyjnych poglądów w ramach wszelakich debat oraz burz mózgów. Otwartość na inicjatywy innych to również bardzo poszukiwana cecha, będąca jedną z nieocenionych kompetencji miękkich człowieka.

Kto pierwszy, ten lepszy

Obecnie wyprzedzenie oczekiwań pracodawców poprzez zdobycie jak najbardziej szerokich kompetencji miękkich stanowi klucz do sukcesu zawodowego. Rozwinięte umiejętności interpersonalne w połączeniu z wiedzą merytoryczną oraz praktyczną, a także ze znajomością konkretnego środowiska biznesowego zdecydowanie ułatwią znalezienie wymarzonej pracy zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Artykuł powstał we współpracy z: http://www.wse.krakow.pl/pl/

Warto przeczytać
Blog

Panele laminowane – jaka podłoga do salonu?

Podczas remontu mieszkania niejednokrotnie stajemy przed ogromnym dylematem: jakie panele wybrać, aby wnętrze było nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim…
Blog

Wybierz idealne meble biurowe

Jeśli chodzi o wyposażenie biura lub miejsca pracy, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Właściwe meble biurowe powinny być dostosowane do…
Blog

Organizacja loterii promocyjnej: prawne aspekty, których nieprzestrzeganie grozi konsekwencjami

Organizacja loterii promocyjnej to sposób na angażowanie konsumentów poprzez uatrakcyjnienie sprzedaży. Oferując tego typu rozrywkę można w łatwy sposób dotrzeć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *