Tak jak wiele innych napojów czy potraw, tak i alkohole mocniejsze posiadają swe własne szkła, w których winny być podawane. W kręgach prawdziwych miłośników tych, pochodzących z Wysp Brytyjskich trunków, wręcz w złym tonie jest podawanie tego przepysznego napoju, w czymś innym niż tylko przeznaczone do tego szklanki do whisky. Na podobieństwo powyższego, można przywołać przykład słynnego czeskiego pilsnera, który winien być podawany w wysmukłych szklankach z cienkiego szkła z dość wąską szyjką u góry. Niemieckie lagery można natomiast serwować zarówno w szklankach, potocznie zwanych „pokalami” lub też w grubych kuflach.
Whisky to tradycja, a więc i ich degustowanie zobowiązuje
Dokładnie tak, fachowcy twierdzą, że skoro produkcja whisky i bourbona odbywa się z zachowaniem pewnych tradycyjnych czynności, które mają swe zamocowanie w historii, to i picie tych mocnych alkoholi powinno mieć miejsce tylko z użyciem specyficznego szkła. Szklanki do whisky, by zachowały pełen aromat whisky, muszą być generalnie niewysokie, najlepsze są te o bokach prostych lub w kształcie tulipana, z rozszerzającym się brzegiem u góry, tak by atomy napoju wydzielane po nalaniu do naczynia dość szybko unosiły się do góry, docierając do naszych receptorów w nosach.
Taki, a nie inny kształt szklanki do whisky, to wynik nie tylko dobrego obyczaju, lecz sposób na intensywniejsze doznania smakowe i zapachowe. Szkło zastosowane przy produkcji typowej szklanki do whisky nie może być zbyt grube – whisky, to nie ciemne piwo typu bock czy porter i nie lubi być ogrzane w dłoni degustującego. Jakkolwiek, gdybyśmy mieli szansę znaleźć się na targach whisky w Szkocji czy Irlandii, to w destylarni możemy do spróbowania otrzymać whisky w małych kieliszkach, jednakże poza takimi eventami nie są one wykorzystywane i w pubach lub klubach dla gentelmanów ich nie znajdziemy.
Klasyczne szklanki do whisky a tzw. „snifter”
Klasyczne szklanki do whisky generalnie wyglądem mogą przypominać małe i niskie kubki, szklanki na planie okręgu lub kwadratu, dość ciężkie i szerokie u swej podstawy. Gruba podstawa szklanki do whisky zapobiegnie nadmiernemu podgrzaniu trunku, który winien być podawany w temperaturze lekko poniżej pokojowej. Degustującemu łatwiej jest wtedy trzymać i tak dość niewielką (w porównaniu np. do pinty piwa) ilość alkoholu.
Na Wyspach takie tradycyjne szklanki do whisky noszą nazwę „Rock Glass” lub „Lowball Glass”. Jest jednak inny, dość ciekawy sposób na pijanie whisky – to tzw. „snifer”. Mimo, że to rodzaj kieliszka degustacyjnego, ostatnio zdobywa popularność, warto więc na chwilę zatrzymać się nad tym rodzajem szklanki do whisky. Typowy snifer przypomina trochę tulipana lub kielichy do wina białego, bowiem sam pojemnik na napój umieszczony jest na niewysokiej nóżce, a brzegi naczynia leciutko zwężają się ku górze, tak by pijący mógł długo delektować się walorami zapachowymi swej ulubionej whisky.