BlogNauka

Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

2 Mins read

Bariera wejścia w handel internetowy jest (przynajmniej jeśli mówimy o aspekcie finansowym) znacząco niższa niż w przypadku sklepów stacjonarnych. Zdecydowanie błędnym jest jednak przekonanie, że prowadzenie sklepu w internecie nie będzie nas nic kosztowało, lub też że koszty te będą pomijalne. Przedsiębiorcy, którzy tak myśleli – na ogół nie funkcjonują już na rynku e-commerce, aby więc nie powtórzyć ich błędów – przyjrzyjmy się, ile tak naprawdę kosztują sklepy internetowe.

Wydatki na start

Jedną z ważniejszych decyzji, które musimy podjąć na początku jest kwestia – w jakim modelu biznesowym nasz sklep będzie działał.

Sklepy internetowe

Właściwa decyzja uzależniona jest choćby od szacowanych obrotów i poziomu sprzedaży, jaki planujemy w naszym sklepie, choć miejmy oczywiście na uwadze, że życie może zdecydowanie zweryfikować nasze pierwotne przewidywania. Najczęściej stosuje się następujące modele:

  1. Założenie całkowicie własnego sklepu. Ponosimy wtedy stosunkowo najwyższy koszt wdrożenia, nawet bowiem jeśli zdecydujemy się na korzystanie z któregoś z darmowych skryptów sklepów internetowych, to niezbędne będzie spędzenie dużej ilości czasu na dostosowanie go do własnych potrzeb, a do realizacji części naszych wymagań zapewne będzie potrzebne wsparcie programistów. Gdy jednak sklep już działa, nie musimy ponosić większości opłat charakterystycznych dla kolejnych wariantów sprzedaży. Może to być więc dobry wybór, jeśli od razu nastawiamy się na dość dużą sprzedaż. W tym modelu mamy też największy potencjał, jeśli chodzi o dostosowanie wyglądu i sposobu działania sklepu do naszych oczekiwań.
  2. Skorzystanie z którejś z dostępnych platform e-commerce. Platformy takie oferują bardzo solidnie skonfigurowane sklepy internetowe, można powiedzieć, że w wersji „pod klucz”. W przypadku mniej wymagającego internetowego sprzedawcy wystarczy w zasadzie ustalenie nazwy sklepów, wprowadzenie listy oferowanych towarów i już możemy zacząć sprzedaż. Koszt uruchomienia takiego sklepu jest niski, a czasem zerowy. Na ogół jednak musimy liczyć się z opłatami abonamentowymi uzależnionymi od poziomu naszej sprzedaży. Jeśli wybierzemy dostawcę oferującego dynamiczne dostosowanie opłat do sprzedaży, może to być dość uniwersalne rozwiązanie dla sklepów oferujących sprzedaż na średnim poziomie.
  3. Warto też wspomnieć o wybieranej przez wielu przedsiębiorców sprzedaży na Allegro. Wysokość opłat zależna jest praktycznie wyłącznie od naszej sprzedaży, a w okresach, w których nie sprzedajemy produktów – w zasadzie nie ponosimy też kosztów, a przynajmniej tych związanych z platformą sprzedażową. Wraz z rozwojem sklepu poziom prowizji, jakie nalicza właściciel serwisu, może nam jednak zabierać ogromną część zysku, stawiając pod znakiem zapytania opłacalność pozostawania na platformie.

Sklepy internetowe mają też wydatki cykliczne

Samo założenie sklepu internetowego to nie wszystko. Oprócz kwestii personalnych i podatkowych musimy też uwzględnić w naszym biznesplanie cykliczne działania, takie jak choćby inwestycja w marketing, zwiększanie wielkości naszych magazynów by ułatwić sprzedaż i móc zaoferować lepsze ceny, czy też budżet na rozwój – wprowadzanie nowych kategorii produktów oraz nowych funkcjonalności do naszego sklepu. Zanim zatem uruchomimy nasz sklep, bardzo uważnie podsumujmy potencjalny wydatki i tak dopasujmy wariant działania naszego sklepu, by możliwie zmaksymalizować szansę na zarobek.

Warto przeczytać
Blog

Panele laminowane – jaka podłoga do salonu?

Podczas remontu mieszkania niejednokrotnie stajemy przed ogromnym dylematem: jakie panele wybrać, aby wnętrze było nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim…
Blog

Wybierz idealne meble biurowe

Jeśli chodzi o wyposażenie biura lub miejsca pracy, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Właściwe meble biurowe powinny być dostosowane do…
Blog

Organizacja loterii promocyjnej: prawne aspekty, których nieprzestrzeganie grozi konsekwencjami

Organizacja loterii promocyjnej to sposób na angażowanie konsumentów poprzez uatrakcyjnienie sprzedaży. Oferując tego typu rozrywkę można w łatwy sposób dotrzeć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *