Blog

Czym się kierować przy wyborze promotora?

2 Mins read

Pisanie prac dyplomowych jest nierozerwalnie połączone z koniecznością wyboru promotora. Kim jest promotor, dlaczego jego wybór jest taki ważny oraz czym należy się kierować przy jego wyborze – odpowiadamy poniżej.

Promotor – kim jest

Mianem promotora zazwyczaj określa się pracownika naukowego uczelni wyższych, który posiada odpowiednią zgodę wydaną przez Radę Wydziału do pełnienia funkcji opiekuna prac dyplomowych. W przypadku pisania zarówno prac magisterskich, jak i licencjackich czy inżynierskich promotorem może być pracownik, który posiada tytuł profesora, doktora habilitowanego lub doktora. Promotorem pracy dyplomowej może być również osoba, która nie prowadzi własnej grupy seminaryjnej, niemniej jednak w takim przypadku wymagane jest uzyskanie odpowiedniej zgody.

Co należy do obowiązków promotora

Jednym z podstawowych obowiązków promotora jest pomoc studentom przy wyborze tematu pracy dyplomowej zgodnie z zainteresowaniami i specjalnością kierunku studiów danego studenta. Oprócz tego do zakresu obowiązków zalicza się również systematyczne sprawdzanie i kontrolowanie poszczególnych etapów pisania pracy. Promotor również jest odpowiedzialny za wystawienie oceny za zaangażowanie i systematyczność studenta w trakcie pisania pracy. 

Dlaczego wybór promotora jest ważny?

Wielu studentów nie zdaje sobie sprawę z wagi wyboru promotora. Po pierwsze jego wybór ma bardzo duży wpływ na to jak upłynie najbliższy rok naszej pracy nad praca dyplomową. Wybór właściwego promotora znacząco wpłynie na pokonywanie różnego rodzaju trudności, które mogą pojawić się w trakcie pisania. Oprócz tego promotor pomoże nam w ukształtowaniu naszej pracy poprzez wykorzystywanie naszych własnych talentów oraz poprzez wprowadzanie do świata naukowego.

Jakie cechy powinien mieć idealny promotor?

Odpowiedni promotor powinien pomóc nam w pisaniu pracy na każdym etapie jej pisania. Wsparcie promotora nie powinno kończyć się po ustaleniu tematu czy planu pracy. Stale powinien się interesować poszczególnymi etapami oraz służyć radą i wsparciem merytorycznym przez cały czas pisania pracy.

Jedną z najważniejszych cech, jaką powinien odznaczać się doskonały promotor jest dyspozycyjność. W trakcie pisania pracy wielu studentów potrzebuje motywacji lub podpowiedzi. Łatwiej jest zwrócić się o pomoc do promotora, który ma dla nas czas i z chęcią spotka się, by omówić szczegóły naszej pracy, niż do takiego, z którym kontakt jest praktycznie zerowy. W takich sytuacjach warto poszukać wsparcia u profesjonalnych doradców, którzy nie pozostaną obojętni na nasze potrzeby. W zależności czy piszemy pracę inżynierską http://www.pisanie-prac.org.pl/k/oferta/prace-inzynierskie/, pracę magisterską http://www.pisanie-prac.org.pl/k/oferta/prace-magisterskie/ czy też inną pracę dyplomową, zawsze można liczyć na pomoc ze strony wykształconych i dyspozycyjnych redaktorów.

Czym kierować się przy wyborze promotora?

Jest wiele cech, na które warto zwrócić uwagę przed wyborem promotora. Przy jego wyborze możemy sugerować się obszarem naukowym, w jakim działa – ułatwi to nam pisanie pracy. Oprócz tego wcześniej wspomniana dyspozycyjność, jest cechą nieocenioną u promotorów. Dodatkowo warto zasięgnąć opinii u wcześniejszych roczników. W tym przypadku jednak należy patrzeć na opinię z przymrużeniem oka, ponieważ często zdarza się tak, że promotorzy traktują każdego ze swoich seminarzystów bardzo indywidualnie. Pytając więc o opinię starszych kolegów warto zapytać o konkretne rzeczy takie, jak systematyczność, kontakt czy oferowaną pomoc.

Wybór promotora należy bardzo dobrze wcześniej przemyśleć, ponieważ ma on wielki wpływ na to, w jakim kierunku potoczy się pisanie naszej pracy. Warto przed dokonaniem wyboru zastanowić się, które cechy są dla nas najważniejsze i wówczas dopasować je do konkretnego promotora.

Pamiętaj! Wybierając promotora nie należy kierować się wyglądem zewnętrznym czy sympatią. Należy pamiętać, że promotor jest opiekunem naszej pracy i ma za zadanie mobilizowanie nas do pracy i sprawdzanie naszych efektów.

Warto przeczytać
Blog

Panele laminowane – jaka podłoga do salonu?

Podczas remontu mieszkania niejednokrotnie stajemy przed ogromnym dylematem: jakie panele wybrać, aby wnętrze było nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim…
Blog

Wybierz idealne meble biurowe

Jeśli chodzi o wyposażenie biura lub miejsca pracy, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Właściwe meble biurowe powinny być dostosowane do…
Blog

Organizacja loterii promocyjnej: prawne aspekty, których nieprzestrzeganie grozi konsekwencjami

Organizacja loterii promocyjnej to sposób na angażowanie konsumentów poprzez uatrakcyjnienie sprzedaży. Oferując tego typu rozrywkę można w łatwy sposób dotrzeć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *