Kluczowym parametrem z punktu widzenia wydajności i bezpieczeństwa pracy silnika samochodowego jest oczywiście jego temperatura. Przeważnie powinna ona oscylować w okolicach 100 stopni Celsjusza, choć po części jest to uzależnione od aktualnej aktywności oraz typu jednostki napędowej.
To właśnie od temperatury w silniku w największym stopniu zależą: zużycie paliwa, emisja szkodliwych dla środowiska spalin czy wydajność pracy. Z tego powodu tak istotne jest prawidłowe działanie czujnika temperatury silnika. Element ten, niekiedy zwany jest także czujnikiem temperatury płynu chłodzącego. Bezpośrednio za chłodzenie jednostki napędowej odpowiada bowiem właśnie wymieniony płyn, którego maksymalna temperatura nie powinna osiągać pewnego poziomu, aby móc mówić o zachowaniu bezpieczeństwa.
Czujnik temperatury silnika i jego rola
Główną funkcją czujnika temperatury silnika bez wątpienia jest sprawdzanie wysokości temperatury płynu chłodzącego oraz przekazywanie stosownych informacji do jednostki, która steruje silnikiem. Tego typu dane są niezbędne do określenia odpowiedniej mieszanki paliwowo-powietrznej. Jest to o tyle istotne, że dawka paliwa powinna być nieco wyższa podczas uruchamiania zimnego silnika i niższa, gdy silnik jest ciepły. Tym samym dane pozyskane przecz czujnik zlokalizowany w silniku zapewniają jego optymalny rozruch.
Jak rozpoznać awarię czujnika temperatury płynu chłodzącego?
Na skutek awarii czujnika do jednostki sterującej nie trafiają informacje na temat aktualnej temperatury silnika. Przyjmuje więc ona do obliczeń domyślną wartość zastępczą. Sterowanie odbywa się wówczas w tzw. trybie awaryjnym. Silnik jest chroniony przed ewentualnymi przeciążeniami, ponieważ jego osiągi są coraz niższe, a tym samym niejako sztucznie utrzymywana jest niska temperatura. W jaki sposób taka awaria się w ogóle objawia?
Niepokojące sygnały to w tym przypadku wzrost zużycia paliwa, nierówna praca silnika lub nawet jego nagłe gaśnięcie, trudności podczas uruchamiania silnika i tym podobne zjawiska. W sytuacji, gdy kierowca podejrzewa, że czujnik temperatury silnika nie działa prawidłowo lub na tablicy pojawiają się niepokojące wskazania, należy od razu udać się do serwisu samochodowego. Warsztat musi mieć jednak na wyposażeniu odpowiedni komputer diagnostyczny, do którego podłącza się pojazd. Można dzięki temu szybko znaleźć źródło awarii i skutecznie ją zlikwidować.