O quinoa słyszał już chyba każdy, kto choć trochę interesuje się tematem zdrowego odżywiania. To nietypowe ziarno budzi zaciekawienie już samym swoim wyglądem. Półprzezroczyste małe ziarenka mają w sobie “moc”, którą docenili już sami Inkowie. Wskazując na to, że to właśnie ten pokarm, spożywany przez ich wojowników, daje im ponadprzeciętną wytrzymałość. Czym jest quinoa? I jak przyrządzać to ziarno?
Czym jest quinoa?
Quinoa to super-ziarno, które jest wprost napakowane cennym białkiem. Zawiera wszystkie 9 potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu aminokwasów. Jest również doskonałym źródłem żelaza, magnezu, potasu, witaminy E i błonnika.
Ziarna quinoa posiadają naturalnie gorzką otoczkę, które musi zostać ściągnięta przed rozpoczęciem gotowania. Dostępne w sklepach ziarna są już gotowe do przyrządzenia – nie posiadają owej otoczki. Gdy już opanujemy sposób przygotowania tego ziarna, to będziemy mogli dodawać ją do praktycznie każdej potrawy – sałatek, zup, dań głównych. Dzięki niej nasze potrawy staną się bogatsze w białko oraz w unikalny, orzechowy smak ziarna.
Przepłucz quinoa
Niektórzy twierdzą, że płukanie ziaren jest obowiązkowym krokiem jeszcze przed wrzuceniem ich do garnka. Przede wszystkim ziarna mogą posiadać na sobie zabrudzenia, czy kurza, które usuniemy poprzez płukanie. Po drugie dzięki płukaniu pozbędziemy się z ziaren saponin, które odpowiadają za gorzki smak ziarna. Opcjonalnie zamiast płukać quinoa możemy ziarna wrzucić na patelnię i delikatnie je podprażyć. Pozwoli nam to na uzyskanie głębszego, bardziej bogatego smaku.
Jak gotujemy quinoa?
Na jeden kubek ziaren, potrzebne będą nam 2 kubki wody. Dzięki temu uzyskamy około 3 kubki ugotowanej quinoa. Miksturę należy doprowadzić do wrzenia, a następnie obniżyć temperaturę i pozwolić ziarno spokojnie się gotować. Proces gotowania kontynuujemy przez około 10-20 minut, aż do całkowitego wchłonięcia wody. Gotowa quinoa jest odrobinę puszysta. Zauważymy również na ziarnach małe odstające ogonki. Możemy spożywać ją na gorąco lub zimno.
Alternatywa dla quinoa – kasza bulgur
Alternatywą dla pokarmu Inków jest kasza bulgur. Wiele jej właściwości pokrywa się z quinoa. Posiada ona również niski indeks glikemiczny i jest bogata w błonnik. Co więcej, pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, kostny, a także krwionośny. Zawiera duża żelaza, potasu i fosforu, a także liczne witaminy. Kasza bulgur może być zamiennie stosowana do quinoa. Jest także bardzo łatwa w przygotowaniu, dlatego włączenie jej do jadłospisu nie powinno stanowić problemu.