Finanse

Zmiany w składaniu PIT w 2019 roku

1 Mins read

Coraz więcej osób z roku na rok decydowało się na rozliczenie z Urzędem Skarbowym za pośrednictwem Internetu. Samodzielne dokonanie rozliczenia było czymś bardzo prostym, dzięki darmowym programom komputerowym, które same dokonują obliczeń. Urzędy Skarbowe od przyszłego roku zdecydowały się jednak na dużą zamianę w zakresie dokonywania rozliczeń zeszłorocznych podatków. Okazuje się bowiem, że samodzielnie zamierzają rozliczyć swoich obywateli, na podstawie dostarczonych przez pracodawców formularzy. Jest to zmiana rewolucyjna, która z pewnością korzystnie wpłynie na szybkość uzyskania zwrotów podatków, jak i przekazywania 1% podatku.

Jak przekazać 1% podatku w roku 2019?

Podobnie, jak w poprzednich latach będzie istniała możliwość dokonania takiego odliczenia. Po weryfikacji poprawności rozliczenia, Urząd przekazuje 1% wysokości należnego państwu podatku na rzecz wybraną przez obywatela Organizację Pożytku Publicznego. W 2019 roku urzędnicy zrobią to na podstawie zeznania za rok poprzedni, a więc odpowiednią ilość środków przekażą organizacji wskazanej w roku 2018. Jeżeli podatnik chce zmienić swój wybór, nic nie stoi mu na przeszkodzie. Wystarczy, że odpowiednio wcześnie zgłosi to w swoim Urzędzie Skarbowym. Środki z pewnością trafią na odpowiedni rachunek bankowy.

Komu można przekazać swój 1% podatku?

Każda Organizacja Pożytku Publicznego posiadająca swój numer z bazy KRS może otrzymać wsparcie od polskich podatników. Wystarczy wskazać ten numer w odpowiedniej rubryce formularza PIT. Najczęściej Polacy decydują się na wspieranie organizacji dobroczynnych, fundacji, szpitali, hospicjów, czy schronisk dla zwierząt. Istnieje też możliwość przekazania pieniędzy konkretnym osobom? Jak przekazać 1% podatku (1% białaczka), aby wesprzeć konkretne dziecko? Zazwyczaj fundacja dokonująca zbiórek dla chorych dzieci wskazuje, że konieczne jest dopisanie na formularzu PIT dla kogo konkretnie przeznacza się pieniądze i wskazanie numeru tego celu szczegółowego. Jeżeli komuś zależy na wsparciu konkretnego dziecka, najlepiej jest to wcześniej sprawdzić.

Warto przeczytać
Finanse

Konto walutowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Tradycyjny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy umożliwia gromadzenie i zarządzanie środkami pieniężnymi w rodzimej walucie. Nie oznacza to, że nie możesz z niego…
Finanse

Co musisz wiedzieć o dofinansowaniu unijnym w 2020 roku?

2020 rok to ostatni dzwonek zarówno dla osób planujących założenie działalności gospodarczej, jak i dla firm, na pozyskanie dofinansowania unijnego….
BlogDomFinanse

Elektroniczny system rozliczeń międzybankowych Elixir

Każdemu, kto dokonuje płatności elektronicznych, najczęściej zależy po prostu na krótkim czasie realizacji takich transakcji, kiedy przelane środki trafią na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *