Nauka

Zbyt trudne tematy prac licencjackich. Jak ich uniknąć?

2 Mins read

Praca licencjacka jest pierwszą pracą dyplomowa pisaną przez studentów. Od jej pozytywnej oceny zależy bardzo wiele, aby jednak była ona pozytywnie oceniona, piszące ją osoby muszą przygotować wiele składających się na pracę licencjacką elementów. Muszą zgromadzić odpowiednią bibliografię, zapoznać się z mnóstwem publikacji i opracować plan, według którego powstawać będą kolejne rozdziały. Przede wszystkim jednak muszą wybrać odpowiedni temat pracy licencjackiej, co – jak się już nieraz okazało – nie jest wcale sprawą łatwą.

Najczęstsze błędy przy wyborze tematu pracy licencjackiej

Prace licencjackie tematy mogą mieć naprawdę zróżnicowane. Jednak każdy z nich powstaje według pewnego modelu. Najczęstszym błędem studentów jest wypaczanie i przejaskrawianie tych modeli, skutkiem czego powstają tematy zbyt prozaiczne lub nadto wydumane, zbyt proste lub też – dla odmiany – za bardzo skomplikowane.

Zagrożenia wynikające ze zbyt trudnego tematu

Problem ze zbyt trudnymi tematami prac licencjackich dotyczy przede wszystkim tych studentów, którzy wiedzeni są bądź to ambicją, bądź też chęcią kontynuowania swojej ścieżki edukacyjnej na jednej z najlepszych uczelni w kraju lub za granicą. Chęć wyróżnienia się i stworzenia pracy licencjackiej, o której z uznaniem będzie mówiła cała kadra dydaktyczno-naukowa uczelni, może zakończyć się jednak bardzo spektakularną klapą.

http://www.forum.pisanie-prac.org.pl/prace-licencjackie-tematy-t79.html

Inną grupą studentów, której całkiem często zdarza się wybrać nazbyt wymagający temat dla swojej pracy licencjackiej, są studenci o dość przeciętnych możliwościach, jednak kierujący się bądź to nieodpowiednimi wskazówkami i podpowiedziami, bądź też wymaganiami stawianymi im przez środowisko (rodzinę, znajomych). W ich przypadku wybór taki często prowadzi do napisania pracy licencjackiej o wiele słabszej, niż wskazywałby ich potencjał, czasem wręcz odrzucanej przez komisję.

Co zrobić, aby uniknąć wyboru zbyt trudnego tematu?

Mówi się: „Mierz siły na zamiary”. W przypadku wyboru tematu dla prac licencjackich powiedzenie to powinno być mottem każdego studenta. Aby nie przeliczyć się ze swoimi możliwościami, a jednocześni wybrać temat, który będzie ciekawy zarówno dla autora, jak i dla komisji, należy trzymać się kilku prostych zasad:

  1. Zrewiduj swoją wiedzę na temat kierunku swoich studiów, wybierz te zagadnienia, o których (obiektywnie) wiesz najwięcej.
  2. Zastanów się nad tym, co najbardziej Cię interesuje. Które przedmioty i zajęcia dostarczają Ci najwięcej satysfakcji
  3. Wybierz wspólne elementy dla obu przytoczonych wyżej zbiorów. Swojego idealnego tematu pracy licencjackiej szukaj pośród nich.
Warto przeczytać
Nauka

Naczynia kriogeniczne – pojemniki o wielu zastosowaniach. Poznaj ich właściwości

Popularność ciekłego azotu w ciągu ostatnich lat stale rośnie i nie ma w tym nic dziwnego. Ten wyjątkowy związek chemiczny…
Nauka

Długopisy jako reklama firmy

Szkolenia firmowe, spotkania z klientami, konferencje bądź wszelkiego rodzaju targi. Wszystkie te wydarzenia są doskonale znane każdemu przedsiębiorcy. Elementów wpływających…
Nauka

Polipropylen – jak go uzyskać i gdzie zastosować?

Tworzywa sztuczne to doskonała inwestycja, gdyż nie ma takiego obszaru gospodarki, gdzie okazałyby się bezużyteczne. Można odnaleźć je wszędzie –…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *