Dom

Żarówki ledowe czy tradycyjne? Które wybrać?

1 Mins read

Klasyczna żarówka, która została wynaleziona niemal 200 lat temu przez Josepha Swana, a nieco nieco później udoskonalona przez Thomasa Edisona działa na zasadzie żarzenia się cieniutkiego przewodnika z wolframu dzięki przepływowi prądu elektrycznego.

Z kolei popularne obecnie LED-y to nic innego jak tylko kilka połączonych ze sobą diod. Ich stosunkowo duża ilość sprawia, że żarówka tego typu świeci wyjątkowo jasno. Technologia LED-owa rozwija się niezwykle szybko, dlatego producenci oświetlenia niemal każdego roku są nam w stanie zaoferować coraz bardziej nowoczesne i wydajne diody.

A zatem jakie żarówki wybrać?

Tradycyjne żarówki

Niewątpliwą zaletą światła żarowego jest stosunkowo wierne odzwierciedlanie kolorów oświetlanych rzeczy, a także brak jakichkolwiek szkodliwych substancji znajdujących się wewnątrz żarówki.

Żarówka

Żarówka

Ich zdecydowaną wadą jest bardzo niska sprawność. Zaledwie 5% pobieranej energii elektrycznej w dzisiejszych żarówkach zamienia się w światło. Reszta zostaje użyta, a raczej „zmarnowana”, między innymi na ciepło. Wadą żarówki tradycyjnej jest także bez wątpienia jej stosunkowo krótka żywotność, standardowo szacowana na około 1000 godzin. Jest ona w znacznym stopniu zależna od częstotliwości włączeń i wyłączeń.

Żarówki ledowe

Oświetlenie LED-owe znacząco wyróżnia się na rynku pośród innych źródeł światła. Jest ono między innymi niezwykle efektywne, trwałe, odporne na uderzenia i wstrząsy, ponadto umożliwia uzyskanie praktycznie każdego koloru, a także emituje bardzo małe ilości ciepła.

Wadą żarówek LED-owych jest z pewnością ich bardzo wysoka cena w porównaniu do żarówek tradycyjnych czy halogenowych, a także duża wrażliwość na wysoką temperaturę. W nieprzychylnych warunkach może dochodzić do nagłych zmian parametrów płynącego prądu, co z kolei wywołuje spalenie modułu LED.

Kwestia wyboru żarówki tradycyjnej czy LED-owej jest zatem kwestią czysto indywidualną i zależy od wielu czynników.

Warto przeczytać
Dom

Krzesła – wygodne czy modne ? Jakie wybrać?

Krzesła to nie tylko elementy wyposażenia, ale również ważny element wystroju wnętrz, który może wpłynąć zarówno na komfort użytkowania, jak…
BlogDom

Strategiczne miejsce na zakup nieruchomości

Decydując się na kupno mieszkania często zastanawiamy się co będzie jeżeli dołączą do nas nowi członkowie rodziny a dotychczasowy metraż…
BlogDom

Jak wytresować psa? 5 sprawdzonych sposobów

Tresura psa jest niezwykle interesującym zagadnieniem. Odpowiednia tresura odciśnie na psychice psa ślad na całe życie. Może to bardzo ułatwić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *