Dom

Żarówki ledowe czy tradycyjne? Które wybrać?

1 Mins read

Klasyczna żarówka, która została wynaleziona niemal 200 lat temu przez Josepha Swana, a nieco nieco później udoskonalona przez Thomasa Edisona działa na zasadzie żarzenia się cieniutkiego przewodnika z wolframu dzięki przepływowi prądu elektrycznego.

Z kolei popularne obecnie LED-y to nic innego jak tylko kilka połączonych ze sobą diod. Ich stosunkowo duża ilość sprawia, że żarówka tego typu świeci wyjątkowo jasno. Technologia LED-owa rozwija się niezwykle szybko, dlatego producenci oświetlenia niemal każdego roku są nam w stanie zaoferować coraz bardziej nowoczesne i wydajne diody.

A zatem jakie żarówki wybrać?

Tradycyjne żarówki

Niewątpliwą zaletą światła żarowego jest stosunkowo wierne odzwierciedlanie kolorów oświetlanych rzeczy, a także brak jakichkolwiek szkodliwych substancji znajdujących się wewnątrz żarówki.

Żarówka

Żarówka

Ich zdecydowaną wadą jest bardzo niska sprawność. Zaledwie 5% pobieranej energii elektrycznej w dzisiejszych żarówkach zamienia się w światło. Reszta zostaje użyta, a raczej „zmarnowana”, między innymi na ciepło. Wadą żarówki tradycyjnej jest także bez wątpienia jej stosunkowo krótka żywotność, standardowo szacowana na około 1000 godzin. Jest ona w znacznym stopniu zależna od częstotliwości włączeń i wyłączeń.

Żarówki ledowe

Oświetlenie LED-owe znacząco wyróżnia się na rynku pośród innych źródeł światła. Jest ono między innymi niezwykle efektywne, trwałe, odporne na uderzenia i wstrząsy, ponadto umożliwia uzyskanie praktycznie każdego koloru, a także emituje bardzo małe ilości ciepła.

Wadą żarówek LED-owych jest z pewnością ich bardzo wysoka cena w porównaniu do żarówek tradycyjnych czy halogenowych, a także duża wrażliwość na wysoką temperaturę. W nieprzychylnych warunkach może dochodzić do nagłych zmian parametrów płynącego prądu, co z kolei wywołuje spalenie modułu LED.

Kwestia wyboru żarówki tradycyjnej czy LED-owej jest zatem kwestią czysto indywidualną i zależy od wielu czynników.

Warto przeczytać
BlogDom

Panele podłogowe laminowane – co warto o nich wiedzieć?

Jeszcze do niedawna wybór materiałów do wykończenia wnętrz, a mówiąc szczegółowiej podłogi, był mocno okrojony. Współcześnie jedynym ograniczeniem jest nasza…
Dom

Wymarzony trawnik

Właściciele posesji i domów jednorodzinnych starają się dbać nie tylko o wnętrza budynków, ale również o to, jak prezentuje się…
Dom

Pies w rodzinie

Posiadanie psa to wielka radość, ale też i odpowiedzialność. Chcielibyśmy dla swoich pupili jak najlepiej. Chcielibyśmy, aby miały wygodne szelki,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *