Klasyczna żarówka, która została wynaleziona niemal 200 lat temu przez Josepha Swana, a nieco nieco później udoskonalona przez Thomasa Edisona działa na zasadzie żarzenia się cieniutkiego przewodnika z wolframu dzięki przepływowi prądu elektrycznego.
Z kolei popularne obecnie LED-y to nic innego jak tylko kilka połączonych ze sobą diod. Ich stosunkowo duża ilość sprawia, że żarówka tego typu świeci wyjątkowo jasno. Technologia LED-owa rozwija się niezwykle szybko, dlatego producenci oświetlenia niemal każdego roku są nam w stanie zaoferować coraz bardziej nowoczesne i wydajne diody.
A zatem jakie żarówki wybrać?
Tradycyjne żarówki
Niewątpliwą zaletą światła żarowego jest stosunkowo wierne odzwierciedlanie kolorów oświetlanych rzeczy, a także brak jakichkolwiek szkodliwych substancji znajdujących się wewnątrz żarówki.
Ich zdecydowaną wadą jest bardzo niska sprawność. Zaledwie 5% pobieranej energii elektrycznej w dzisiejszych żarówkach zamienia się w światło. Reszta zostaje użyta, a raczej “zmarnowana”, między innymi na ciepło. Wadą żarówki tradycyjnej jest także bez wątpienia jej stosunkowo krótka żywotność, standardowo szacowana na około 1000 godzin. Jest ona w znacznym stopniu zależna od częstotliwości włączeń i wyłączeń.
Żarówki ledowe
Oświetlenie LED-owe znacząco wyróżnia się na rynku pośród innych źródeł światła. Jest ono między innymi niezwykle efektywne, trwałe, odporne na uderzenia i wstrząsy, ponadto umożliwia uzyskanie praktycznie każdego koloru, a także emituje bardzo małe ilości ciepła.
Wadą żarówek LED-owych jest z pewnością ich bardzo wysoka cena w porównaniu do żarówek tradycyjnych czy halogenowych, a także duża wrażliwość na wysoką temperaturę. W nieprzychylnych warunkach może dochodzić do nagłych zmian parametrów płynącego prądu, co z kolei wywołuje spalenie modułu LED.
Kwestia wyboru żarówki tradycyjnej czy LED-owej jest zatem kwestią czysto indywidualną i zależy od wielu czynników.