Dom

Własny dom czy mieszkanie w bloku?

1 Mins read

Dom czy też przytulne mieszkanko w bloku? Samodzielna budowa od podstaw czy zakup gotowego budynku na rynku wtórnym? W ścisłym centrum miasta czy z dala od zgiełku i nieco dalej od wielkomiejskiej zabudowy? Domy z poddaszem czy parterowe? Te i inne pytania z pewnością pojawiają się nie jeden raz podczas rozważań nad koniecznością posiadania własnego lokum. Jednakże zdaniem wielu ekspertów za wybudowaniem swojego domu przemawia znacznie więcej argumentów niż za kupnem mieszkania.

Rozstrzygający koszt

Nasze życie w większości przypadków determinuje zwykły rachunek ekonomiczny. Dość często rezygnujemy z pewnych dóbr ze względu na ich wielce zaporową cenę. Finanse potrafią zniszczyć niejedno marzenie. W przypadku domu, początkowy koszt jego wybudowania to późniejszy czysty zysk.

Metr kwadratowy dość często jest znacznie tańszy niż w przypadku mieszkania w bloku, stąd też za podobną kwotę można otrzymać nawet kilkukrotnie większy metraż w sytuacji kiedy zdecydujemy się np. na dom piętrowy. Niższa cena to również większe szanse na otrzymanie kredytu oraz mniejsza miesięczna rata spłaty zobowiązania.

Własny dom

Własny dom

Kształtowanie przestrzeni

Jeśli poprzedni argument nie był wystarczający, warto przyjrzeć się wielkości powierzchni mieszkalnej. Własne lokum powinno gwarantować harmonijne współistnienie wszystkich członków rodziny pod jednym dachem. Nie ulega wątpliwości, że każdy, nawet małe dziecko, potrzebuje prywatności i swojej przestrzeni do życia.

Właśnie dlatego duży metraż to również większe możliwości jego funkcjonalnego zagospodarowania. Nawet niewielki dom parterowy gwarantuje lepsze wykorzystanie przestrzeni bez frustrujących kompromisów, z którymi trzeba sobie radzić w małym mieszkaniu.

Dobra lokalizacja

Dobre samopoczucie wymaga nieustannego obcowania z naturą. Najpiękniejszy kwiatek umieszczony na przestronnym balkonie nie zastąpi własnego ogrodu czy też podwórka z gromadą biegających wokół czworonogów.

Warto przeczytać
Dom

Krzesła – wygodne czy modne ? Jakie wybrać?

Krzesła to nie tylko elementy wyposażenia, ale również ważny element wystroju wnętrz, który może wpłynąć zarówno na komfort użytkowania, jak…
BlogDom

Strategiczne miejsce na zakup nieruchomości

Decydując się na kupno mieszkania często zastanawiamy się co będzie jeżeli dołączą do nas nowi członkowie rodziny a dotychczasowy metraż…
BlogDom

Jak wytresować psa? 5 sprawdzonych sposobów

Tresura psa jest niezwykle interesującym zagadnieniem. Odpowiednia tresura odciśnie na psychice psa ślad na całe życie. Może to bardzo ułatwić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *