Dom

Własny dom czy mieszkanie w bloku?

1 Mins read

Dom czy też przytulne mieszkanko w bloku? Samodzielna budowa od podstaw czy zakup gotowego budynku na rynku wtórnym? W ścisłym centrum miasta czy z dala od zgiełku i nieco dalej od wielkomiejskiej zabudowy? Domy z poddaszem czy parterowe? Te i inne pytania z pewnością pojawiają się nie jeden raz podczas rozważań nad koniecznością posiadania własnego lokum. Jednakże zdaniem wielu ekspertów za wybudowaniem swojego domu przemawia znacznie więcej argumentów niż za kupnem mieszkania.

Rozstrzygający koszt

Nasze życie w większości przypadków determinuje zwykły rachunek ekonomiczny. Dość często rezygnujemy z pewnych dóbr ze względu na ich wielce zaporową cenę. Finanse potrafią zniszczyć niejedno marzenie. W przypadku domu, początkowy koszt jego wybudowania to późniejszy czysty zysk.

Metr kwadratowy dość często jest znacznie tańszy niż w przypadku mieszkania w bloku, stąd też za podobną kwotę można otrzymać nawet kilkukrotnie większy metraż w sytuacji kiedy zdecydujemy się np. na dom piętrowy. Niższa cena to również większe szanse na otrzymanie kredytu oraz mniejsza miesięczna rata spłaty zobowiązania.

Własny dom

Własny dom

Kształtowanie przestrzeni

Jeśli poprzedni argument nie był wystarczający, warto przyjrzeć się wielkości powierzchni mieszkalnej. Własne lokum powinno gwarantować harmonijne współistnienie wszystkich członków rodziny pod jednym dachem. Nie ulega wątpliwości, że każdy, nawet małe dziecko, potrzebuje prywatności i swojej przestrzeni do życia.

Właśnie dlatego duży metraż to również większe możliwości jego funkcjonalnego zagospodarowania. Nawet niewielki dom parterowy gwarantuje lepsze wykorzystanie przestrzeni bez frustrujących kompromisów, z którymi trzeba sobie radzić w małym mieszkaniu.

Dobra lokalizacja

Dobre samopoczucie wymaga nieustannego obcowania z naturą. Najpiękniejszy kwiatek umieszczony na przestronnym balkonie nie zastąpi własnego ogrodu czy też podwórka z gromadą biegających wokół czworonogów.

Warto przeczytać
Dom

Urządzanie mieszkania w stylu nowoczesnym

Nie jest tajemnicą (a właściwie niespodzianką), że świat projektowania skłania się dziś nieco bardziej w kierunku nowoczesnej strony spektrum (z…
Dom

Karnawałowy nastrój z wykorzystaniem świec

Świąteczny czas to wartościowe momenty, które stanowią odpoczynek od codziennych obowiązków. To również czas rodzinnych spotkań, które są okazją do…
BlogDomFinanse

Elektroniczny system rozliczeń międzybankowych Elixir

Każdemu, kto dokonuje płatności elektronicznych, najczęściej zależy po prostu na krótkim czasie realizacji takich transakcji, kiedy przelane środki trafią na…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.