Zdrowie

Sposoby na chory kręgosłup

2 Mins read

Niektóre schorzenia kręgosłupa są praktycznie nieuleczalne. Zwyrodnienia, dyskopatia czy rwa kulszowa to z kolei choroby, które bez wątpienia wymagają specjalistycznej konsultacji lekarskiej, ale samodzielnie możemy też zatrzymać ich rozwój, a także złagodzić najbardziej dokuczliwe dolegliwości. Jak sobie zatem poradzić sobie, kiedy dokucza nam silny ból kręgosłupa?

Każdy ból kręgosłupa, który utrzymuje się przez 2 tygodnie, często nawraca albo przybiera wyjątkowo ostrą formę, bezwzględnie wymaga konsultacji, najlepiej ortopedycznej. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu i prześwietlenia RTG lekarz może stwierdzić co nam dolega i zaordynować właściwe leczenie kręgosłupa.

Zwyrodnienia

Schorzeniu temu bez wątpienia sprzyjają znaczne wady postawy, nadwaga, nieustannie siedzący tryb życia, a także nieumiejętne schylanie się czy też częste podnoszenie ciężkich rzeczy. Aby temu zapobiec warto odpoczywać czynnie. Dzięki temu wzmocnimy mięśnie oraz kości, a także nieco się rozluźnimy. Ponadto warto warto unikać wspomnianych błędów w życiu codziennym, a także stosować takie zabiegi jak masaż i rehabilitacja kręgosłupa

Kręgosłup

Kręgosłup

Dyskopatia

Jest to choroba popularnie nazywana wypadnięciem dysku. Jest ona schorzeniem krążka międzykręgowego i najczęściej zostaje spowodowana nagłym bądź też przewlekłym przeciążeniem lub niekiedy zmianami zwyrodnieniowymi związanymi z podeszłym wiekiem.
Jeśli ból po wypadnięciu dysku nie przechodzi po godzinie należy zadzwonić na pogotowie.

Rwa kulszowa

Aby zachorować na rwę kulszową wystarczy nagły ruch taki jak np. dźwignięcie czy też pochylenie. Wówczas w części lędźwiowej kręgosłupa może pojawić się niezwykle ostry, kłujący ból przesuwający się wzdłuż pośladków, przez biodra, po tylnej stronie uda, łydkę, aż do stopy. Ulgę w takiej sytuacji może przynieść zimny okład.

Leczenie urazów kręgosłupa jest z pewnością bardzo długim i żmudnym procesem, a jedyną szansą na jego powodzenie jest przede wszystkim regularność przeprowadzanych zabiegów i bardziej higieniczny tryb życia.

Joga

Ostatnio często zdążają się sytuacje, gdy prześwietlenie RTG nic nie wykrywa, a przyczyną bólu kręgosłupa jest tak naprawdę nieprawidłowa pozycja ciała podczas pracy przy komputerze. W tym przypadku należy dobrać ergonomiczne krzesło biurowe, a także zacząć regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne. Przy wyborze rodzaju ćwiczeń warto zwrócić uwagę na jogę, gdyż jest to formą ćwiczeń, która pozwala na poprawę nastroju, łagodzenie bólów, a także poprawę postawy ciała i ulepszenie koordynacji ruchowej. Uprawiając jogę warto pamiętać o wyborze odpowiednich akcesoriów (np., mata do ćwiczeń, kostki itd.), które będą chronić ciało podczas treningu.

Maty i materace do ćwiczeń

Maty i materace do ćwiczeń

Warto przeczytać
Zdrowie

Depilacja laserowa – czy wystarcza na stałe?

Depilacja laserowa w Warszawie to doskonałe rozwiązanie dla każdego, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Stanowi innowacyjną metodę, która gwarantuje…
BlogGastronomiaZdrowie

Gdzie kupić alkohol na wesele? – Al. Capone odpowiedzią na Twoje potrzeby

Mimo zmieniających się trendów w różnych aspektach życia, kwestia organizacji wesel bazuje wciąż na mocno zakorzenionej polskiej tradycji, która łączy…
Zdrowie

Rajstopy uciskowe – kiedy zacząć je nosić?

Siedzący tryb życia, nadwaga i niewłaściwa dieta mogą doprowadzić do schorzeń układu krążenia. Jednym z objawów niewydolności żylnej są żylaki…

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *