Zdrowie

Sposoby na chory kręgosłup

2 Mins read

Niektóre schorzenia kręgosłupa są praktycznie nieuleczalne. Zwyrodnienia, dyskopatia czy rwa kulszowa to z kolei choroby, które bez wątpienia wymagają specjalistycznej konsultacji lekarskiej, ale samodzielnie możemy też zatrzymać ich rozwój, a także złagodzić najbardziej dokuczliwe dolegliwości. Jak sobie zatem poradzić sobie, kiedy dokucza nam silny ból kręgosłupa?

Każdy ból kręgosłupa, który utrzymuje się przez 2 tygodnie, często nawraca albo przybiera wyjątkowo ostrą formę, bezwzględnie wymaga konsultacji, najlepiej ortopedycznej. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu i prześwietlenia RTG lekarz może stwierdzić co nam dolega i zaordynować właściwe leczenie kręgosłupa.

Zwyrodnienia

Schorzeniu temu bez wątpienia sprzyjają znaczne wady postawy, nadwaga, nieustannie siedzący tryb życia, a także nieumiejętne schylanie się czy też częste podnoszenie ciężkich rzeczy. Aby temu zapobiec warto odpoczywać czynnie. Dzięki temu wzmocnimy mięśnie oraz kości, a także nieco się rozluźnimy. Ponadto warto warto unikać wspomnianych błędów w życiu codziennym, a także stosować takie zabiegi jak masaż i rehabilitacja kręgosłupa

Kręgosłup

Kręgosłup

Dyskopatia

Jest to choroba popularnie nazywana wypadnięciem dysku. Jest ona schorzeniem krążka międzykręgowego i najczęściej zostaje spowodowana nagłym bądź też przewlekłym przeciążeniem lub niekiedy zmianami zwyrodnieniowymi związanymi z podeszłym wiekiem.
Jeśli ból po wypadnięciu dysku nie przechodzi po godzinie należy zadzwonić na pogotowie.

Rwa kulszowa

Aby zachorować na rwę kulszową wystarczy nagły ruch taki jak np. dźwignięcie czy też pochylenie. Wówczas w części lędźwiowej kręgosłupa może pojawić się niezwykle ostry, kłujący ból przesuwający się wzdłuż pośladków, przez biodra, po tylnej stronie uda, łydkę, aż do stopy. Ulgę w takiej sytuacji może przynieść zimny okład.

Leczenie urazów kręgosłupa jest z pewnością bardzo długim i żmudnym procesem, a jedyną szansą na jego powodzenie jest przede wszystkim regularność przeprowadzanych zabiegów i bardziej higieniczny tryb życia.

Joga

Ostatnio często zdążają się sytuacje, gdy prześwietlenie RTG nic nie wykrywa, a przyczyną bólu kręgosłupa jest tak naprawdę nieprawidłowa pozycja ciała podczas pracy przy komputerze. W tym przypadku należy dobrać ergonomiczne krzesło biurowe, a także zacząć regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne. Przy wyborze rodzaju ćwiczeń warto zwrócić uwagę na jogę, gdyż jest to formą ćwiczeń, która pozwala na poprawę nastroju, łagodzenie bólów, a także poprawę postawy ciała i ulepszenie koordynacji ruchowej. Uprawiając jogę warto pamiętać o wyborze odpowiednich akcesoriów (np., mata do ćwiczeń, kostki itd.), które będą chronić ciało podczas treningu.

Maty i materace do ćwiczeń

Maty i materace do ćwiczeń

Warto przeczytać
BlogZdrowie

Obuwie medyczne - czym się charakteryzuje?

Zawód lekarza jest bardzo wymagający i to nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym. Stojący tryb pracy wymusza zastosowania…
BlogZdrowie

Szumy uszne - przyczyny i leczenie

Problemy ze słuchem dotykają coraz większą liczbę osób, co wcale nie jest dziwne, zważając na to, że żyjemy w świecie…
BlogZdrowie

Jak często podczas ciąży odwiedzać lekarza?

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, powinna regularnie odwiedzać ginekologa i wykonywać badania kontrolne. Wszystko po to, aby…

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *