Sposoby na chory kręgosłup

Niektóre schorzenia kręgosłupa są praktycznie nieuleczalne. Zwyrodnienia, dyskopatia czy rwa kulszowa to z kolei choroby, które bez wątpienia wymagają specjalistycznej konsultacji lekarskiej, ale samodzielnie możemy też zatrzymać ich rozwój, a także złagodzić najbardziej dokuczliwe dolegliwości. Jak sobie zatem poradzić sobie, kiedy dokucza nam silny ból kręgosłupa?

Każdy ból kręgosłupa, który utrzymuje się przez 2 tygodnie, często nawraca albo przybiera wyjątkowo ostrą formę, bezwzględnie wymaga konsultacji, najlepiej ortopedycznej. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu i prześwietlenia RTG lekarz może stwierdzić co nam dolega i zaordynować właściwe leczenie kręgosłupa.

Zwyrodnienia

Schorzeniu temu bez wątpienia sprzyjają znaczne wady postawy, nadwaga, nieustannie siedzący tryb życia, a także nieumiejętne schylanie się czy też częste podnoszenie ciężkich rzeczy. Aby temu zapobiec warto odpoczywać czynnie. Dzięki temu wzmocnimy mięśnie oraz kości, a także nieco się rozluźnimy. Ponadto warto warto unikać wspomnianych błędów w życiu codziennym, a także stosować takie zabiegi jak masaż i rehabilitacja kręgosłupa

Kręgosłup

Kręgosłup

Dyskopatia

Jest to choroba popularnie nazywana wypadnięciem dysku. Jest ona schorzeniem krążka międzykręgowego i najczęściej zostaje spowodowana nagłym bądź też przewlekłym przeciążeniem lub niekiedy zmianami zwyrodnieniowymi związanymi z podeszłym wiekiem.
Jeśli ból po wypadnięciu dysku nie przechodzi po godzinie należy zadzwonić na pogotowie.

Rwa kulszowa

Aby zachorować na rwę kulszową wystarczy nagły ruch taki jak np. dźwignięcie czy też pochylenie. Wówczas w części lędźwiowej kręgosłupa może pojawić się niezwykle ostry, kłujący ból przesuwający się wzdłuż pośladków, przez biodra, po tylnej stronie uda, łydkę, aż do stopy. Ulgę w takiej sytuacji może przynieść zimny okład.

Leczenie urazów kręgosłupa jest z pewnością bardzo długim i żmudnym procesem, a jedyną szansą na jego powodzenie jest przede wszystkim regularność przeprowadzanych zabiegów i bardziej higieniczny tryb życia.

Comments
  1. Eryka Kosińska | Odpowiedz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.