Blog

Ścianki berlińskie jako skuteczny sposób zabezpieczenia wykopów

1 Mins read

Większość prac budowlanych, podczas których planowane są głębokie wykopy, wymaga zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia terenu przed osuwaniem się, osiadaniem, a także ewentualnym zalaniem. Jedną z metod zabezpieczenia wykopów są tak zwane ścianki berlińskie. Stanowią one tymczasowe zabezpieczenie wykorzystywane w trakcie różnego rodzaju głębokich wykopów technologicznych, takich jak budowa fundamentów pod planowane konstrukcje.

Ścianki berlińskie – jak działają i na czym polega ich funkcja ochronna?

Ścianki stalowe nazywane ściankami berlińskimi zyskały swoją potoczną nazwę, ponieważ ich początek sięga czasów przed I wojną światową, kiedy to używane były do zabezpieczenia prac podziemnych podczas budowy metra berlińskiego. Dzięki ściankom berlińskim wykop jest chroniony przed osuwaniem się ziemi, co pozwala na bezpieczne i komfortowe prowadzenie prac ziemnych.

ścianki berlinskie

Jak powstają ścianki berlińskie?

Proces tworzenia ścianki berlińskiej przebiega następująco. Pionowe elementy w formie stalowych dwuteowników lub betonowych pali wbijane są w ziemie w odpowiednie odległości od siebie, następnie odsłonięta przestrzeń uzupełniana jest przez kantówki lub deski, tworzące razem ścianę. Ten rodzaj konstrukcji, nie zapewnia szczelności, dlatego w przypadku kiedy wykopy dodatkowo należy zabezpieczyć przed napływem wód gruntowych, powinny być wykorzystywane tak zwane szczelne ścianki Larssona.

Ścianki berlińskie – skuteczne i ekonomiczne zabezpieczenie wykopów

Ścinaki berlińskie są jednym z tańszych sposobów zabezpieczenia głębokich wykopów. Technologia ta jest prosta i powszechna, dlatego koszt jej wykonania uzależniony jest przede wszystkim od projektu inwestycji, a także od warunków geotechnicznych, jakie występują na jej terenie. Skuteczność oraz łatwość wykonania decyduje o tym, że ścianki berlińskie to jeden z pierwszych wyborów inwestorów, podczas prowadzenia prac budowlanych na głębokościach. W celu sprawnego zabezpieczenia inwestycji warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, zajmującej się specjalistycznymi pracami fundamentowymi, w sektorach budownictwa drogowego, przemysłowego czy kolejowego. Decydując się na powierzenie specjalistom wykonanie ścianek berlińskich czy palowania wykopów, mamy gwarancję doświadczenia i najwyższej jakość usług. Firmy specjalizujące się w tego typu pracach, doskonale znają wszelkie normy, jakie muszą zostać zachowane, a także doskonale dobierają rodzaj oraz metodę ochrony do potrzeb danej inwestycji, terenu i przeznaczenia.

Warto przeczytać
Blog

Co to jest i do czego służy inklinometr?

Inklinometr jest to urządzenie służące do monitorowania deformacji oraz ruchów podpowierzchniowych. W jego skład wchodzi obudowa inklinometru oraz system pomiarowy…
Blog

Czy modna choinka na pniu sprawdzi się do Twojego mieszkania?

Sezon zima 2019 należał do modnych choinek na pniu. W tym roku powracają. Mimo to wiele osób wciąż jeszcze nie…
Blog

Tekturowe domki do składania i kolorowania – rozwijające zabawki dla dzieci

Każda zabawa jest dla dziecka doskonałą okazją do uczenia się i rozwijania ważnych dla niego umiejętności. Sprzymierzeńcami w tych procesach…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.