Blog

Ścianki berlińskie jako skuteczny sposób zabezpieczenia wykopów

1 Mins read

Większość prac budowlanych, podczas których planowane są głębokie wykopy, wymaga zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia terenu przed osuwaniem się, osiadaniem, a także ewentualnym zalaniem. Jedną z metod zabezpieczenia wykopów są tak zwane ścianki berlińskie. Stanowią one tymczasowe zabezpieczenie wykorzystywane w trakcie różnego rodzaju głębokich wykopów technologicznych, takich jak budowa fundamentów pod planowane konstrukcje.

Ścianki berlińskie – jak działają i na czym polega ich funkcja ochronna?

Ścianki stalowe nazywane ściankami berlińskimi zyskały swoją potoczną nazwę, ponieważ ich początek sięga czasów przed I wojną światową, kiedy to używane były do zabezpieczenia prac podziemnych podczas budowy metra berlińskiego. Dzięki ściankom berlińskim wykop jest chroniony przed osuwaniem się ziemi, co pozwala na bezpieczne i komfortowe prowadzenie prac ziemnych.

ścianki berlinskie

Jak powstają ścianki berlińskie?

Proces tworzenia ścianki berlińskiej przebiega następująco. Pionowe elementy w formie stalowych dwuteowników lub betonowych pali wbijane są w ziemie w odpowiednie odległości od siebie, następnie odsłonięta przestrzeń uzupełniana jest przez kantówki lub deski, tworzące razem ścianę. Ten rodzaj konstrukcji, nie zapewnia szczelności, dlatego w przypadku kiedy wykopy dodatkowo należy zabezpieczyć przed napływem wód gruntowych, powinny być wykorzystywane tak zwane szczelne ścianki Larssona.

Ścianki berlińskie – skuteczne i ekonomiczne zabezpieczenie wykopów

Ścinaki berlińskie są jednym z tańszych sposobów zabezpieczenia głębokich wykopów. Technologia ta jest prosta i powszechna, dlatego koszt jej wykonania uzależniony jest przede wszystkim od projektu inwestycji, a także od warunków geotechnicznych, jakie występują na jej terenie. Skuteczność oraz łatwość wykonania decyduje o tym, że ścianki berlińskie to jeden z pierwszych wyborów inwestorów, podczas prowadzenia prac budowlanych na głębokościach. W celu sprawnego zabezpieczenia inwestycji warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, zajmującej się specjalistycznymi pracami fundamentowymi, w sektorach budownictwa drogowego, przemysłowego czy kolejowego. Decydując się na powierzenie specjalistom wykonanie ścianek berlińskich czy palowania wykopów, mamy gwarancję doświadczenia i najwyższej jakość usług. Firmy specjalizujące się w tego typu pracach, doskonale znają wszelkie normy, jakie muszą zostać zachowane, a także doskonale dobierają rodzaj oraz metodę ochrony do potrzeb danej inwestycji, terenu i przeznaczenia.

Warto przeczytać
Blog

Sprawy rodzinne – ustanowienie opieki nad małoletnim i ubezwłasnowolnionym

Władza rodzicielska jest niedziedziczna, a także niezbywalna, jednakże w sytuacjach, gdy rodzice zostali pozbawieni takiej władzy, bądź też zmarli, sąd…
Blog

Nauka gry na pianinie – co jest najważniejsze?

Pianino i fortepian to jedne z najbardziej pasjonujących i pięknie brzmiących instrumentów. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że…
Blog

Co kupić na dzień mamy? Mamy kilka propozycji!

26 maja to wyjątkowe święto każdej mamy. Dzieci chcą więc, aby prezent dla niej był idealny. Zostało 2 tygodnie, nie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.