Testy ciążowe możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich, to testy, które mamy możliwość kupić w aptece bądź drogerii i samodzielnie wykonać w domu. Są to testy nieskomplikowane, ale obarczone także minimalnym ryzykiem nieskuteczności. Kolejna grupa testów ciążowych, to testy wykonywane w laboratorium i gabinecie lekarskim. Są to testy, które zazwyczaj wykonuje się po wcześniejszym przeprowadzeniu testów domowych, w celu potwierdzenia istnienia ciąży.
Domowe testy diagnostyczne
Do grupy tej zalicza się szereg testów możliwych do wykonania samodzielnie w domu. Pierwszy z nich, to ciążowy test strumieniowy. Występuje on w dwóch wersjach – tradycyjnej oraz cyfrowej. Test taki wykonujemy poprzez skierowanie na chłonną końcówkę testu strumienia porannego moczu. Następnie odczekujemy czas przewidziany przez producenta. W zależności od rodzaju testu, odpowiednio na teście strumieniowym tradycyjnym otrzymamy wynik w postaci czerwonych kresek. Jedna kreska oznacza wynik negatywny, dwie kreski oznaczają natomiast wynik pozytywny. Ciążowy test strumieniowy w wersji cyfrowej nie posiada płytki wskazującej wynik w postaci kresek, lecz elektroniczny wyświetlacz, który może pokazywać wynik tak, nie lub error (błąd).
Ciążowy test płytkowy zazwyczaj występuje w formie plastikowego podłużnego prostokąta, na którym znajdują się dwa okienka. Jedno z nich, to miejsce, w które wkraplamy dołączoną do testu pipetą kilka kropel moczu, natomiast w drugim okienku odczytujemy wynik.
Testy laboratoryjne i badania lekarskie
Przedstawione powyżej rodzaje testów, są to domowe testy diagnostyczne. Jednakże w celu potwierdzenia ciąży i rozpoczęcia prowadzenia jej przez lekarza i położnika, należy wykonać laboratoryjne badanie krwi, które wykaże obecność hormonu wskazującego na ciążę, tj. gonadotropinę kosmówkową. W celu pełnego potwierdzenia ciąży wykonuje się również badanie ultrasonograficzne w gabinecie ginekologa. Jest to najbardziej wiarygodne badanie, ponieważ weryfikuje ono obecność ciąży niezależnie od problemów hormonalnych kobiety bądź błędów w wykonywaniu domowych testów ciążowych, które mogą wpływać na zafałszowany wynik badań.