By móc prowadzić działalność zarobkową polegającą na przewozie materiałów niebezpiecznych, trzeba posiadać stosowne uprawnienia. Te zaś można zdobyć wyłącznie podczas kursów ADR. Jakie rodzaje szkoleń mamy do wyboru i jakie korzyści możemy odnieść z ich ukończenia?
Czym jest kurs ADR?
Europejska konwencja ADR to dokument zawierający zbiór przepisów prawnych związanych z drogowym przewozem towarów i ładunków niebezpiecznych. Umowa ta została opracowana na podstawie zaleceń Komisji Narodów Zjednoczonych ONZ i dotyczy zagrożeń wiążących się z taką działalnością oraz minimalizowania ryzyka ich wystąpienia. Za niebezpieczne materiały można uznać substancje zapalne, wybuchowe, trujące, zakaźne, promieniotwórcze oraz żrące.
Kurs ADR daje szansę na pracę w tym sektorze, który jest niezwykle wąską specjalizacją transportu, dzięki czemu gwarantuje stosunkowo niewielką konkurencję oraz wysokie zarobki. Aby odbyć kurs, należy spełnić dwa podstawowe warunki: odpowiadać wymaganiom stawianym przez Ustawę o transporcie drogowym i Ustawę o ruchu drogowym oraz mieć ukończone 21 lat.
Rodzaje kursów ADR
Pierwszym rodzajem kursów ADR jest kurs podstawowy w zakresie drogowego przewozu materiałów niebezpiecznych wszystkich klas. Jest to obowiązkowe szkolenie, bez którego nie można odbyć żadnego z pozostałych. Kolejnym jest kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych w cysternach, podczas którego kierowcy nabywają m.in. umiejętność prowadzenia cysterny i prawidłowej reakcji podczas zagrożenia wybuchem. Kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy I związany jest z przewożeniem materiałów wybuchowych, zaś kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy VII przygotowuje do transportowania materiałów promieniotwórczych.