Blog

Przeniesienie numeru do innego operatora – czy to możliwe?

2 Mins read

Obecnie prawie każdy korzysta z telefonu komórkowego. Jest to dużo praktyczniejsze rozwiązanie niż telefon stacjonarny i umożliwia zachowanie ciągłego kontaktu. Na rynku istnieją dostawcy usług telekomunikacyjnych, którzy zachęcają do podpisania umowy, oferując atrakcyjne usługi. Czasami bywa tak, że oferta przestaje być korzystna i chcielibyśmy przenieść się do innego operatora. To możliwe i wbrew pozorom nie trzeba wówczas liczyć się z wysokimi karami za zerwanie umowy.

Po co przenosić numer?

Możliwość przeniesienia numeru do innego operatora jest dużym udogodnieniem, gdyż pozwala zachować wszystkie kontakty. Wiele osób decyduje się na zmianę operatora ze względów finansowych lub z powodu możliwości otrzymania lepszego smartfona. Wiele firm telekomunikacyjnych oferuje również atrakcyjne ceny usług, jeżeli podpisze się umowę na telefon, internet i telewizję, co jest kolejnym powodem do przeniesienia numeru.

prawo telekomunikacyjne w Profinfo.pl

Przeniesienie numeru krok po kroku

Cała procedura jest wbrew pozorom nieskomplikowana, jednak wymaga dotrzymania pewnych terminów i skompletowania stosownych dokumentów. Można to zrobić przez internet, telefon lub bezpośrednio w salonie, jednak należy pamiętać, że nie obędzie się bez osobistego złożenia podpisu na nowych dokumentach. Przenoszenie numeru składa się z kilku etapów:

  • Złożenie wniosku o przeniesienie numeru – wniosek ten składa się u nowego operatora po wybraniu nowej taryfy telekomunikacyjnej i najkorzystniejszej oferty.
  • Wydanie decyzji – w zależności od trybu złożenia wniosku, czas wydania decyzji może się wydłużyć lub skrócić. Prawo telekomunikacyjne reguluje tę kwestię, wymuszając na operatorach zakończenie procesu decyzyjnego w ciągu 6 godzin w przypadku osobistego stawiennictwa lub 3 dni, jeżeli wniosek składany był pocztą lub przez internet.
  • Podpisanie nowej umowy – w tym momencie cały proces został sfinalizowany. Należy pamiętać, że mimo umowy, numer zostanie uruchomiony na nowych zasadach dopiero po zakończeniu poprzedniego zobowiązania.

Przeniesienie numeru warto rozważyć przed zakończeniem obowiązującej umowy, aby nie płacić podwójnie za abonament.

Kary za zerwanie umowy

U poszczególnych operatorów można znaleźć klauzulę, która definiuje wysokość kary za wcześniejsze zerwanie umowy. Często jednak bywa tak, że zapłacenie kary jest korzystniejszym rozwiązaniem niż kontynuowanie abonamentu. Jeżeli znalazłeś atrakcyjną ofertę u innego operatora, przelicz czy zapłacenie jednorazowej opłaty nie wyjdzie taniej niż suma opłat abonamentowych do końca trwającej umowy. Zmienić operatora bez konsekwencji i zapłaty kar można również w sytuacji, gdy wprowadził on zmiany w umowie i są one niekorzystne.

Warto przeczytać
BlogDom

Panele podłogowe laminowane – co warto o nich wiedzieć?

Jeszcze do niedawna wybór materiałów do wykończenia wnętrz, a mówiąc szczegółowiej podłogi, był mocno okrojony. Współcześnie jedynym ograniczeniem jest nasza…
BlogGastronomiaZdrowie

Gdzie kupić alkohol na wesele? – Al. Capone odpowiedzią na Twoje potrzeby

Mimo zmieniających się trendów w różnych aspektach życia, kwestia organizacji wesel bazuje wciąż na mocno zakorzenionej polskiej tradycji, która łączy…
Blog

Jakie zapachy są modne na wiosnę?

Idzie wiosna. Warto podkreślić ją odpowiednim zapachem. Kto wie, może nawet da się ją przyspieszyć świeżymi, damskimi perfumami? Zanim jednak…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *