Obecnie prawie każdy korzysta z telefonu komórkowego. Jest to dużo praktyczniejsze rozwiązanie niż telefon stacjonarny i umożliwia zachowanie ciągłego kontaktu. Na rynku istnieją dostawcy usług telekomunikacyjnych, którzy zachęcają do podpisania umowy, oferując atrakcyjne usługi. Czasami bywa tak, że oferta przestaje być korzystna i chcielibyśmy przenieść się do innego operatora. To możliwe i wbrew pozorom nie trzeba wówczas liczyć się z wysokimi karami za zerwanie umowy.
Po co przenosić numer?
Możliwość przeniesienia numeru do innego operatora jest dużym udogodnieniem, gdyż pozwala zachować wszystkie kontakty. Wiele osób decyduje się na zmianę operatora ze względów finansowych lub z powodu możliwości otrzymania lepszego smartfona. Wiele firm telekomunikacyjnych oferuje również atrakcyjne ceny usług, jeżeli podpisze się umowę na telefon, internet i telewizję, co jest kolejnym powodem do przeniesienia numeru.

Przeniesienie numeru krok po kroku
Cała procedura jest wbrew pozorom nieskomplikowana, jednak wymaga dotrzymania pewnych terminów i skompletowania stosownych dokumentów. Można to zrobić przez internet, telefon lub bezpośrednio w salonie, jednak należy pamiętać, że nie obędzie się bez osobistego złożenia podpisu na nowych dokumentach. Przenoszenie numeru składa się z kilku etapów:
- Złożenie wniosku o przeniesienie numeru – wniosek ten składa się u nowego operatora po wybraniu nowej taryfy telekomunikacyjnej i najkorzystniejszej oferty.
- Wydanie decyzji – w zależności od trybu złożenia wniosku, czas wydania decyzji może się wydłużyć lub skrócić. Prawo telekomunikacyjne reguluje tę kwestię, wymuszając na operatorach zakończenie procesu decyzyjnego w ciągu 6 godzin w przypadku osobistego stawiennictwa lub 3 dni, jeżeli wniosek składany był pocztą lub przez internet.
- Podpisanie nowej umowy – w tym momencie cały proces został sfinalizowany. Należy pamiętać, że mimo umowy, numer zostanie uruchomiony na nowych zasadach dopiero po zakończeniu poprzedniego zobowiązania.
Przeniesienie numeru warto rozważyć przed zakończeniem obowiązującej umowy, aby nie płacić podwójnie za abonament.
Kary za zerwanie umowy
U poszczególnych operatorów można znaleźć klauzulę, która definiuje wysokość kary za wcześniejsze zerwanie umowy. Często jednak bywa tak, że zapłacenie kary jest korzystniejszym rozwiązaniem niż kontynuowanie abonamentu. Jeżeli znalazłeś atrakcyjną ofertę u innego operatora, przelicz czy zapłacenie jednorazowej opłaty nie wyjdzie taniej niż suma opłat abonamentowych do końca trwającej umowy. Zmienić operatora bez konsekwencji i zapłaty kar można również w sytuacji, gdy wprowadził on zmiany w umowie i są one niekorzystne.