Pożyczki unijne, czyli jak korzystnie finansować działalność własnej firmy
W latach 2014-2020 największymi beneficjentami środków z funduszy unijnych są przede wszystkim przedsiębiorcy głównie z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Brak kapitału to największa bariera dla rozwoju polskich firm, dlatego też środki unijne stanowią preferencyjne uzupełnienie oferty produktów z rynku komercyjnego.
Problemy z bankami
W dzisiejszej rzeczywistości rynkowej banki komercyjnie bardzo ostrożnie podchodzą do polskich firm, szczególnie tych małych, które posiadają niewielkie doświadczenie biznesowe. Takie podmioty mają zazwyczaj problem z uzyskaniem w banku finansowania na rozwój głównie z powodu braku odpowiedniej historii kredytowej czy też koniecznego zabezpieczenia zobowiązania finansowego. Dla takich przedsiębiorców doskonałym wyjściem z sytuacji są pożyczki unijne, które są skierowane przede wszystkim właśnie dla mikro, małych i średnich firm.
Podstawowym celem pożyczek unijnych przeznaczonych na założenie, prowadzenie oraz rozwój firmy jest m.in.:
- finansowanie inwestycji przedsiębiorstw (np. zakup urządzeń, rozbudowa infrastruktury, zakup nieruchomości, itp.),
- wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych,
- dostosowanie lub modernizację obiektów produkcyjnych handlowych oraz usługowych,
- zakup materiałów i surowców niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Korzystne warunki pożyczkowe
W zależności od regionu oraz oferty pożyczkowej przedsiębiorca może otrzymać wsparcie finansowe na okres nawet 10 lat o niższym oprocentowaniu niż oferują to banki komercyjne. Przysługuje mu również karencja w spłacie zobowiązania do 6 miesięcy, a w niektórych ofertach taką karencję można przedłużyć nawet do 12 miesięcy.
Finansowanie i zabezpieczenia
Największe szanse na otrzymanie wsparcia finansowego z środków unijnych mają inwestycje realizowane w ramach projektów badawczych oraz wdrażania innowacji, rozwoju działalności firm, informatyzacji, projektów ekologicznych, rozwoju eksportu czy też szkoleń. Istotnym warunkiem otrzymania dofinansowania europejskiego jest ustanowienie zabezpieczenia, które będzie gwarancją spożytkowania przez wnioskodawcę środków finansowych w sposób zgodny z umową pożyczkową. Zabezpieczenie może być w formie weksla in blanco, hipoteki, zastawu, poręczenia lub gwarancji bankowej.