Nauka

Polipropylen – jak go uzyskać i gdzie zastosować?

1 Mins read

Tworzywa sztuczne to doskonała inwestycja, gdyż nie ma takiego obszaru gospodarki, gdzie okazałyby się bezużyteczne. Można odnaleźć je wszędzie – od przemysłu spożywczego, jako torebki i opakowania, aż po budowlankę i architekturę wnętrz, gdzie elementy wykonane z polipropylenu są praktycznie niezastąpione. Stwierdzenie głoszące, że plastiki takie jak polipropylen uzależniły nas od siebie, w gruncie rzeczy nie byłoby błędne.

Skąd bierze się polipropylen?

Materiał ten, pomimo że jest tani i szybki w produkcji, nie bierze się znikąd. Jest to organiczny związek chemiczny, uzyskiwany w specjalnych placówkach, gdzie sam proces wytwarzania tego polimeru różni się w zależności od zaawansowania technicznego danego zakładu. W naszym kraju za standard uważa się stopniową syntezę plastiku za pośrednictwem stosownego katalizatora, przeprowadzając go przez kolejne reaktory w celu dalszej obróbki. Tak uzyskany polipropylen jest oczyszczany, aby osiągnąć produkt o jak najwyższej jakości. Można napotkać się jednak na nowsze techniki uzyskiwania tego polimeru, cechujące się zwiększoną wydajnością z uwagi na znaczne ograniczenie liczby kroków wymaganych do osiągnięcia zadowalających efektów końcowych.

Najpopularniejsze zastosowania polipropylenu

Polipropylen posiada liczne, charakterystyczne właściwości, które sprawiają, że można znaleźć dla niego zastosowanie praktycznie wszędzie. Powszechnie używa się go do produkcji pojemników na żywność oraz jednorazowych opakowań na niektóre produkty. W odróżnieniu od niektórych tworzyw, polipropylen wyróżnia się brakiem toksyczności, dlatego jest całkowicie nieszkodliwy dla ludzi, nawet jeśli wchodzi w bezpośredni kontakt z jedzeniem. Jego lekkość i odporność została doceniona przez budowniczych, którzy chętnie wykorzystują polipropylen do produkcji narzędzi, jak choćby krzyżyków glazurniczych albo różnego rodzaju folii. Z wysokiej jakości plastiku można wytwarzać nawet meble, a szczególnie egzemplarze przeznaczone do użytku na tarasie albo w ogrodzie.

Warto przeczytać
Nauka

Naczynia kriogeniczne – pojemniki o wielu zastosowaniach. Poznaj ich właściwości

Popularność ciekłego azotu w ciągu ostatnich lat stale rośnie i nie ma w tym nic dziwnego. Ten wyjątkowy związek chemiczny…
Nauka

Długopisy jako reklama firmy

Szkolenia firmowe, spotkania z klientami, konferencje bądź wszelkiego rodzaju targi. Wszystkie te wydarzenia są doskonale znane każdemu przedsiębiorcy. Elementów wpływających…
Nauka

Jak szukać dobrego tłumacza

W życiu wiele osób zdarzają się momenty, kiedy potrzebują tłumaczeń tekstów albo rozmów z języka polskiego na język obcy, na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *