Nauka

Polipropylen – jak go uzyskać i gdzie zastosować?

1 Mins read

Tworzywa sztuczne to doskonała inwestycja, gdyż nie ma takiego obszaru gospodarki, gdzie okazałyby się bezużyteczne. Można odnaleźć je wszędzie – od przemysłu spożywczego, jako torebki i opakowania, aż po budowlankę i architekturę wnętrz, gdzie elementy wykonane z polipropylenu są praktycznie niezastąpione. Stwierdzenie głoszące, że plastiki takie jak polipropylen uzależniły nas od siebie, w gruncie rzeczy nie byłoby błędne.

Skąd bierze się polipropylen?

Materiał ten, pomimo że jest tani i szybki w produkcji, nie bierze się znikąd. Jest to organiczny związek chemiczny, uzyskiwany w specjalnych placówkach, gdzie sam proces wytwarzania tego polimeru różni się w zależności od zaawansowania technicznego danego zakładu. W naszym kraju za standard uważa się stopniową syntezę plastiku za pośrednictwem stosownego katalizatora, przeprowadzając go przez kolejne reaktory w celu dalszej obróbki. Tak uzyskany polipropylen jest oczyszczany, aby osiągnąć produkt o jak najwyższej jakości. Można napotkać się jednak na nowsze techniki uzyskiwania tego polimeru, cechujące się zwiększoną wydajnością z uwagi na znaczne ograniczenie liczby kroków wymaganych do osiągnięcia zadowalających efektów końcowych.

Najpopularniejsze zastosowania polipropylenu

Polipropylen posiada liczne, charakterystyczne właściwości, które sprawiają, że można znaleźć dla niego zastosowanie praktycznie wszędzie. Powszechnie używa się go do produkcji pojemników na żywność oraz jednorazowych opakowań na niektóre produkty. W odróżnieniu od niektórych tworzyw, polipropylen wyróżnia się brakiem toksyczności, dlatego jest całkowicie nieszkodliwy dla ludzi, nawet jeśli wchodzi w bezpośredni kontakt z jedzeniem. Jego lekkość i odporność została doceniona przez budowniczych, którzy chętnie wykorzystują polipropylen do produkcji narzędzi, jak choćby krzyżyków glazurniczych albo różnego rodzaju folii. Z wysokiej jakości plastiku można wytwarzać nawet meble, a szczególnie egzemplarze przeznaczone do użytku na tarasie albo w ogrodzie.

Warto przeczytać
BlogNauka

Długopisy reklamowe z logo sposobem na promocję firmy

Długopisy są chętnie używane przez wszystkich. Warto więc ten fakt wykorzystać i posłużyć się artykułami piśmienniczymi w promowaniu wizerunku przedsiębiorstwa….
BlogNauka

Na co zwracać uwagę podczas pisania pracy licencjackiej?

Pisząc pracę licencjacką wielu studentów popełnia bardzo podobne błędy. Może wynikać to z faktu, że wykładowcom brakuje czasu, by tłumaczyć…
BlogNauka

Jak napisać dobrą pracę licencjacką?

Studia to jeden z najbarwniejszych okresów w życiu człowieka: w ich trakcie można nawiązać owocne znajomości, poszerzyć horyzonty i zdobyć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *