Blog

Ocena i analiza zagrożenia wybuchu w przedsiębiorstwach

1 Mins read

Wymóg dotyczący opracowania oceny ryzyka wybuchu, a także dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem odnosi się szczególnie do tych firm, gdzie praca z substancjami łatwopalnymi może sprzyjać tworzeniu się niebezpiecznych atmosfer, a także stwarzać zagrożenie wybuchem w miejscu pracy.

Zagrożenie wybuchem

Firmy, które składują niebezpieczne materiały, stosują podczas pracy lub magazynują substancje, które mogą tworzyć atmosfery wybuchowe z powietrzem są zobowiązane do dokonywania oceny zagrożenia wybuchem oraz do wskazywania pomieszczeń zagrożonych wybuchem. Ponadto pracodawca powinien również wyznaczać odpowiednie strefy zagrożenia wybuchem w pomieszczeniach lub przestrzeniach na zewnątrz, które opatrzone będą odpowiednim opracowaniem graficznym oraz dokumentacją wskazującą, jakie czynniki mogą doprowadzić do zapłonu. Jeśli takie strefy zostały wyznaczone, wówczas należy wypełnić zalecenia Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 08/07/2010 dotyczące minimalnych wymagań, bezpieczeństwa oraz higieny pracy związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej. Powyższe rozporządzenie dokładnie mówi, iż pracodawca musi dokonać kompleksowej oceny ryzyka związanego z możliwością wybuchu, a także opracować dokument Oceny Ryzyka Wybuchu.

Górna granica wybuchowości

Ocena Ryzyka Wybuchu określa i wyznacza strefy, w których istnieje takie zagrożenie, szczególnie w przypadku instalacji oraz obiektów, w których obrębie występują pyłowe lub gazowe atmosfery wybuchowe. Ponadto dokument ma za zadanie również wskazanie, w jaki sposób wyeliminować zagrożenia, które mogą wynikać z błędnych założeń projektowych. Dodatkowo w takim dokumencie powinna zostać określona górna granica wybuchowości, czyli określone stężenie gazu, pyłu czy włókien w powietrzu, powyżej którego nie utworzy się atmosfera wybuchowa.

Dokument Zabezpieczający Przed Wybuchem (DZPW)

Jest to najważniejszy dokument, jaki zgodnie z obowiązującym prawem powinien być w posiadaniu pracodawcy. Opracowanie takiego materiału powinno być zlecone specjalistycznym firmom, wykwalifikowanym w tym temacie. Przed ostatecznym zredagowaniem takiego dokumentu musi odbyć się wizja lokalna, a także liczne wywiady z kolejnymi użytkownikami instalacji. Ponadto bardzo istotna jest także dokumentacja fotograficzna oraz współpraca z osobami wyznaczonymi przez właściciela danej firmy.
Dodatkowo dane przedsiębiorstwo musi wdrożyć metodę ochrony aparatów procesowych przed skutkami wybuchu. Jest to tzw. odciążanie lub odpowietrzanie wybuchu.

Warto przeczytać
BlogDom

Panele podłogowe laminowane – co warto o nich wiedzieć?

Jeszcze do niedawna wybór materiałów do wykończenia wnętrz, a mówiąc szczegółowiej podłogi, był mocno okrojony. Współcześnie jedynym ograniczeniem jest nasza…
BlogGastronomiaZdrowie

Gdzie kupić alkohol na wesele? – Al. Capone odpowiedzią na Twoje potrzeby

Mimo zmieniających się trendów w różnych aspektach życia, kwestia organizacji wesel bazuje wciąż na mocno zakorzenionej polskiej tradycji, która łączy…
Blog

Jakie zapachy są modne na wiosnę?

Idzie wiosna. Warto podkreślić ją odpowiednim zapachem. Kto wie, może nawet da się ją przyspieszyć świeżymi, damskimi perfumami? Zanim jednak…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *