Nauka

Nowy kierunek studiów w UTH w celu przeciwdziałania ogólnoświatowemu terroryzmowi

2 Mins read

Współczesny terroryzm ma obecnie wiele imion i coraz bardziej zróżnicowane oblicza. Do niedawna działania terrorystyczne opierały się przede wszystkim na siłowym, zbrojnym szantażowaniu oraz zastraszaniu światowego społeczeństwa przez paramilitarne ugrupowania zbrojne. Jednak dzisiejszy terroryzm ewoluował, stając się jeszcze groźniejszym narzędziem represji szczególnie z psychologicznego punktu widzenia. Zgłębianiem wiedzy na temat psychoterroryzmu na poziomie akademickim mało kto do tej pory się interesował. Postanowiła to zmienić Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie (UTH), otwierając pierwszy w Polsce innowacyjny kierunek studiów w całości poświęcony zagadnieniom terroryzmu.

Ewolucja terroryzmu

Dzisiejszy tzw. zbrojny terroryzm stał się dla radykalnych ugrupowań, zwłaszcza islamskich, mało opłacalny i nie przynoszący oczekiwanych efektów. Klasyczne zamachy, jakie obserwujemy w ostatnich latach są już dokonywane jedynie przez organizacje terrorystyczne, które nie mają ani środków, ani też możliwości na przeprowadzanie bardziej wyrafinowanych ataków terrorystycznych. Bogatsze, bardziej rozbudowane organizacje skłaniają się obecnie ku innym formom terroru oraz coraz skuteczniej potrafią werbować nowych członków do swych organizacji. Aby zrozumieć zjawisko terroryzmu i wszystkie mechanizmy nim rządzące, należy przede wszystkim spojrzeć na to zjawisko z punktu widzenia psychologicznego, socjologicznego, a nawet psychiatrycznego.

Skuteczne przeciwdziałanie terroryzmowi

Studia licencjackie Psychoterroryzm realizowane na Wydziale Zarządzania i Logistyki na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne UTH to pierwsza w Polsce próba zrozumienia, wyjaśnienia oraz opisania kluczowych elementów zarówno wcześniejszego, jak i obecnego terroryzmu. Wszystkie działania terrorystyczne silnie oddziałują na opinię publiczną pod względem psychologicznym, zwłaszcza w sferze emocjonalnej. Efekt ten dodatkowo potęgują media, nadając atakom terrorystycznym wręcz spektakularności. Studia licencjackie Psychoterroryzm w UTH pomagają postawić właściwą diagnozę psychologiczną terroryzmu, umożliwiają ocenienie istniejących związków pomiędzy terroryzmem a ekstremizmem, a także poznanie zewnętrznych oraz wewnętrznych motywów zamachów terrorystycznych. Zdobyta w ten sposób wiedza będzie niezwykle przydatna w skutecznym przeciwdziałaniu terroryzmowi.

W poszukiwaniu terrorystów

Wiedza zdobyta na specjalności Psychoterroryzm pozwala świadomie ocenić zachowanie potencjalnego terrorysty, które jest determinowane występowaniem w jego organizmie w wyniku stresu trzech niezwykle silnych substancji, a mianowicie noradrenaliny, acetylocholiny oraz endorfiny. Mają one duży wpływ na zachowanie oraz motywy działania terrorysty. Studia w UTH mają za zadanie przygotować absolwentów do pracy w szeroko pojętych organach ściągania oraz agendach wywiadowczych.

Warto przeczytać
BlogNauka

Długopisy reklamowe z logo sposobem na promocję firmy

Długopisy są chętnie używane przez wszystkich. Warto więc ten fakt wykorzystać i posłużyć się artykułami piśmienniczymi w promowaniu wizerunku przedsiębiorstwa….
BlogNauka

Na co zwracać uwagę podczas pisania pracy licencjackiej?

Pisząc pracę licencjacką wielu studentów popełnia bardzo podobne błędy. Może wynikać to z faktu, że wykładowcom brakuje czasu, by tłumaczyć…
BlogNauka

Jak napisać dobrą pracę licencjacką?

Studia to jeden z najbarwniejszych okresów w życiu człowieka: w ich trakcie można nawiązać owocne znajomości, poszerzyć horyzonty i zdobyć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *