DomGastronomiaZdrowie

Nadmierna twardość wody – sposoby jej obniżenia

1 Mins read

Twarda woda – to ona ponosi odpowiedzialność za awarie pralek. Na szczęście istnieją sposoby na zmniejszenie jej twardości za pomocą urządzeń hydraulicznych, metod termicznych oraz chemicznych. Cechą, która charakteryzuje twardą wodę jest jej wysoki poziom rozpuszczania soli wapnia oraz magnezu. Wytrącone z nich węglany osadzają się w postaci kamienia, który następnie powoduje uszkodzenie sprzętów elektrycznych oraz pogorszenie jakości wody. Zmniejszenie twardości wody powoduje obniżenie prawdopodobieństwa powstawania ewentualnych awarii.

Zmiękczanie wody – metody

Zmniejszenie twardości wody możliwe jest dzięki chemicznym preparatom, takim jak np. firmy Calgon. Najczęściej wybieranymi środkami są proszki, tabletki oraz kostki polecane do stosowania w pralkach, które mają problem z osadzaniem się kamienia.

Zmiękczanie wody – metody

Preparaty te usuwają z wody związki wapnia i magnezu, dzięki którym zmniejsza się twardość wody. Stosowane są one zazwyczaj w sprzętach, które wymagają ochrony przed korozyjnym wpływem kamienia. Jedną z najłatwiejszych metod na rozkład węglanów wapnia i magnezu jest podgrzanie wody do powyżej 37 stopni Celsjusza. Woda ulega zmiękczeniu również dzięki wymieniaczom jonowym częściowo lub całkowicie odsalających i odwapniających zbyt twardą wodę. Skorzystanie z tych sposobów powoduje obniżenie twardości wody. Dzięki nim usterka pralki nie będzie już tak częstym problemem.

Obniżanie twardości wody urządzenia

Oprócz środków chemiczny na rynku możemy znaleźć również specjalne urządzenia do obniżania twardości wody, które nazywane są hydraulicznymi zmiękczaczami wody. Dzięki nim woda zmniejsza swoją twardość oraz zostaje oczyszczona z żelaza i amoniaku. Zazwyczaj są one instalowane u wlotu wody do budynku, ale istnieje jeszcze możliwość nabycia zmiękczaczy nadających się np. do kuchni. Urządzenia tego typu działają zazwyczaj około 10-15 lat.

Obniżanie twardości wody - urządzenia

Hydrauliczne urządzenia zmiękczające wodę przyczyniają się do obniżenia ilości wytrącającego się kamienia odpowiedzialnego za zniszczenia naskórka oraz korozję sprzętów elektrycznych. Ponadto na rynku można znaleźć specjalne filtry do pralek oraz zmywarek, które zmniejszają twardość wody. Ze względu na łatwość zamontowania urządzenia można wykonać tą czynność samodzielnie. Filtry tego typu pracują na zasadzie eliminacji jonów odpowiedzialnych za twardość wody. Dodatkowo usuwają one  mangan oraz żelazo.

Warto przeczytać
BlogDom

Panele podłogowe laminowane – co warto o nich wiedzieć?

Jeszcze do niedawna wybór materiałów do wykończenia wnętrz, a mówiąc szczegółowiej podłogi, był mocno okrojony. Współcześnie jedynym ograniczeniem jest nasza…
Zdrowie

Depilacja laserowa – czy wystarcza na stałe?

Depilacja laserowa w Warszawie to doskonałe rozwiązanie dla każdego, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Stanowi innowacyjną metodę, która gwarantuje…
BlogGastronomiaZdrowie

Gdzie kupić alkohol na wesele? – Al. Capone odpowiedzią na Twoje potrzeby

Mimo zmieniających się trendów w różnych aspektach życia, kwestia organizacji wesel bazuje wciąż na mocno zakorzenionej polskiej tradycji, która łączy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *