Popularność ciekłego azotu w ciągu ostatnich lat stale rośnie i nie ma w tym nic dziwnego. Ten wyjątkowy związek chemiczny można wykorzystać na wielu polach, a wszystko za sprawą jego niepowtarzalnych właściwości. Wymaga on jednak specjalnych warunków przechowania i transportu, a zapewnienie ich jest możliwe dzięki naczyniom kriogenicznym. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie będą Ci potrzebne, jeśli zdecydujesz się stosować ciekły azot w swoim przedsiębiorstwie.
Naczynia kriogeniczne – czy są potrzebne?
Wynalezienie ciekłego azotu było momentem przełomowym w świecie nauki. W 1883 roku profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Zygmunt Wróblewski, wraz z profesorem Karolem Olszewskim, jako pierwsi skroplili azot. Obecnie ciekły azot produkuje się na szeroką skalę i wykorzystuje się go w wielu branżach. Mimo że nie wpływa on negatywnie na nasze zdrowie, to bezpośredni kontakt delikatnej, ludzkiej skóry z niewłaściwie zabezpieczoną substancją może być w skutkach bardzo nieprzyjemny. Dzieje się tak z powodu niskiej temperatury wrzenia, którą osiąga ciekły azot, czyli -196℃. Niewłaściwe zabezpieczenie skóry podczas prac z tym związkiem chemicznym może doprowadzić do dotkliwych odmrożeń. Dlatego też należy go przechowywać i transportować w odpowiednich warunkach, w dedykowanych pojemnikach – czyli w naczyniach kriogenicznych.
Jak wykorzystuje się naczynia kriogeniczne?
Ciekły azot musi być szczelnie zamknięty i odizolowany od czynników zewnętrznych. To działanie ma na celu zabezpieczenie człowieka, który wykorzystuje go podczas pracy, a także jedyny warunek zachowania właściwości azotu w skroplonej formie.
Naczynia kriogeniczne stosuje się głównie do przechowywania i transportowania ciekłego azotu. Mają dość prostą budowę, na którą składają się dwie warstwy ścianek, stykające się na górze, zamykane szczelnym korkiem. W ich środku znajduje się przestrzeń próżniowa. Jako pojemniki transportowe i przeznaczone do magazynowania ciekłego azotu, naczynia te zazwyczaj dostępne są w kilku pojemnościach, co pozwala dopasować je do potrzeb danego przedsiębiorstwa.
Rynek oferuje wiele możliwości w tym zakresie – ciekawe propozycje znajdziesz np. w e-sklepie cryogenshop.pl – jego produkty oparte są na technologii amerykańskiej firmy MVE.
Zastosowanie naczyń kriogenicznych w biotechnologii
Ciekły azot wykorzystywany jest w medycynie i biotechnologii. W tych obszarach zastosowanie znajdą specjalne naczynia kriogeniczne, które przystosowane są do przechowywania zasobów biologicznych. Gamety czy inne komórki wymagają użycia dedykowanych pojemników, gdzie zostają bezpiecznie zamrożone. Tego rodzaju naczynia kriogeniczne wykorzystywane są np. w laboratoriach i klinikach.