Gastronomia

Kawa ziarnista – co zrobić, by była doskonała?

2 Mins read

Kawa – jeden z najbardziej znanych napojów na świecie. Symbol zabieganych poranków, leniwych popołudni czy spotkań ze znajomymi. Aby w pełni cieszyć się jej walorami smakowymi i zdrowotnymi, warto sięgnąć po starannie wyselekcjonowany gatunek kawy ziarnistej.

Jaki gatunek kawy wybrać??

Cały światowy rynek kawy to tak naprawdę dwa gatunki kawy – Arabica oraz Robusta. Dwie trzecie światowej produkcji ziaren kawy stanowi Arabica, zaś jedną trzecią – Robusta.

Arabica cechuje się smakiem łagodnym, z wyczuwalną niekiedy nutą korzennego lub czekoladowego posmaku. Subtelnemu aromatowi towarzyszy niewielka zawartość kofeiny, od 1 do 1, 7%. Przykładem 100% Arabiki o doskonałej jakości jest kawa Pellini Top.

Robusta z kolei ma bardziej wyrazisty smak, lekko cierpki i gorzkawy. Ma ona ponadto więcej kofeiny, a zatem skuteczniej pobudza. O ile Arabica może być spożywana bez jakichkolwiek domieszek, o tyle Robusta najczęściej służy do wzmacniania innych gatunków kaw. Robusta odpowiada za powstanie charakterystycznej kawowej pianki, która na dłużej utrzymuje aromat kawy. Świetną mieszanką 60% Arabiki i 40% Robusty jest Segafredo Intermezzo.

Co decyduje o jakości kawy?

kawa ziarnistaNa jakość kawy jako produktu oraz jako naparu wpływa wiele czynników. Nie trzeba być koneserem kawy, aby wiedzieć, że kawa ziarnista świeżo palona, a następnie mielona bezpośrednio przed przyrządzeniem jest o niebo smaczniejszym i wartościowszym napojem niż kawa kupiona w markecie (szeroki wybór tej kawy znajdziesz TUTAJ)

Z czego wynika ta radykalna różnica w smaku i jakości kawy?

Kawa świeżo palona, przechowywana w szczelnie zamkniętym opakowaniu, zachowuje świeżość przez około trzy tygodnie. Jeśli taką kawę zmielisz własnoręcznie przed przyrządzeniem – bezpośrednio lub najdalej kilka godzin przed przygotowaniem naparu, będziesz mógł delektować się pełnią smaku kawy. Sposób wypalania kawy odgrywa kluczową rolę w uwolnieniu aromatu ponad 800 olejków eterycznych, które odpowiadają za smak i zapach naparu. Najlepiej, gdy kawa palona jest wkrótce po zbiorach, a palenie odbywa się w umiarkowanym zakresie tak, aby nie stłumić prawdziwego smaku gatunkowej kawy.

Skoro kwestią oczywistą jest wyższość kawy świeżo palonej i mielonej, warto zastanowić się nad sposobem mielenia ziaren kawy.

Czy proces ten może mieć wpływ na końcowe właściwości kawy, a zatem jej smak i aromat?

Wielkość drobinek kawy poddawanych zaparzaniu determinuje smak naparu i zależeć powinna bezpośrednio od czasu kontaktu kawy z wodą podczas zaparzania.

Im dłużej kawa ma kontakt z wodą, tym jej drobinki powinny być większe. W myśl tej zasady wyróżniane są następujące gradacje mielenia i odpowiadające im sposoby parzenia kawy:

  • kawa grubo mielona idealna jest do ekspresu przelewowego czy praski francuskiej
  • kawa średnio mielona dedykowana jest ręcznym zaparzaczom ciśnieniowym i kawiarkom
  • kawa drobno mielona doskonale sprawdzi się w ekspresie ciśnieniowym
  • kawa bardzo drobno mielona pozwoli zaparzyć idealną kawę po turecku
  • bez względu na upodobania kawowe, sukcesem otrzymania aromatycznej filiżanki kawy jest wybór odpowiedniej kawy ziarnistej, a następnie czerpanie
  • przyjemności z jej stopniowego przygotowania oraz ostatecznej przyjemności – delektowania się jej smakiem.

 

Ile kaw dziennie spożywają nasi czytelnicy?
  • 38%
    1 kawę - 38%
  • 34%
    2 kawy - 34%
  • 21%
    3 kawy - 21%
  • 7%
    4 kawy - 7%
Warto przeczytać
BlogGastronomia

Co to jest Quinoa i jak ją przyrządzić?

O quinoa słyszał już chyba każdy, kto choć trochę interesuje się tematem zdrowego odżywiania. To nietypowe ziarno budzi zaciekawienie już…
BlogGastronomiaZdrowie

Dieta bezglutenowa - fakt czy wymysł młodego pokolenia?

Gluten, do niedawna jeszcze nieznany niemal nikomu składnik pożywienia, dziś robi zawrotną karierę, jako szkodnik. Moda na dietę bezglutenową stałą…
BlogGastronomiaZdrowie

Gdzie kupić alkohol na wesele? – Al. Capone odpowiedzią na Twoje potrzeby

Mimo zmieniających się trendów w różnych aspektach życia, kwestia organizacji wesel bazuje wciąż na mocno zakorzenionej polskiej tradycji, która łączy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *