Gastronomia

Kawa ziarnista – co zrobić, by była doskonała?

2 Mins read

Kawa – jeden z najbardziej znanych napojów na świecie. Symbol zabieganych poranków, leniwych popołudni czy spotkań ze znajomymi. Aby w pełni cieszyć się jej walorami smakowymi i zdrowotnymi, warto sięgnąć po starannie wyselekcjonowany gatunek kawy ziarnistej.

Jaki gatunek kawy wybrać??

Cały światowy rynek kawy to tak naprawdę dwa gatunki kawy – Arabica oraz Robusta. Dwie trzecie światowej produkcji ziaren kawy stanowi Arabica, zaś jedną trzecią – Robusta.

Arabica cechuje się smakiem łagodnym, z wyczuwalną niekiedy nutą korzennego lub czekoladowego posmaku. Subtelnemu aromatowi towarzyszy niewielka zawartość kofeiny, od 1 do 1, 7%. Przykładem 100% Arabiki o doskonałej jakości jest kawa Pellini Top.

Robusta z kolei ma bardziej wyrazisty smak, lekko cierpki i gorzkawy. Ma ona ponadto więcej kofeiny, a zatem skuteczniej pobudza. O ile Arabica może być spożywana bez jakichkolwiek domieszek, o tyle Robusta najczęściej służy do wzmacniania innych gatunków kaw. Robusta odpowiada za powstanie charakterystycznej kawowej pianki, która na dłużej utrzymuje aromat kawy. Świetną mieszanką 60% Arabiki i 40% Robusty jest Segafredo Intermezzo.

Co decyduje o jakości kawy?

kawa ziarnistaNa jakość kawy jako produktu oraz jako naparu wpływa wiele czynników. Nie trzeba być koneserem kawy, aby wiedzieć, że kawa ziarnista świeżo palona, a następnie mielona bezpośrednio przed przyrządzeniem jest o niebo smaczniejszym i wartościowszym napojem niż kawa kupiona w markecie (szeroki wybór tej kawy znajdziesz TUTAJ)

Z czego wynika ta radykalna różnica w smaku i jakości kawy?

Kawa świeżo palona, przechowywana w szczelnie zamkniętym opakowaniu, zachowuje świeżość przez około trzy tygodnie. Jeśli taką kawę zmielisz własnoręcznie przed przyrządzeniem – bezpośrednio lub najdalej kilka godzin przed przygotowaniem naparu, będziesz mógł delektować się pełnią smaku kawy. Sposób wypalania kawy odgrywa kluczową rolę w uwolnieniu aromatu ponad 800 olejków eterycznych, które odpowiadają za smak i zapach naparu. Najlepiej, gdy kawa palona jest wkrótce po zbiorach, a palenie odbywa się w umiarkowanym zakresie tak, aby nie stłumić prawdziwego smaku gatunkowej kawy.

Skoro kwestią oczywistą jest wyższość kawy świeżo palonej i mielonej, warto zastanowić się nad sposobem mielenia ziaren kawy.

Czy proces ten może mieć wpływ na końcowe właściwości kawy, a zatem jej smak i aromat?

Wielkość drobinek kawy poddawanych zaparzaniu determinuje smak naparu i zależeć powinna bezpośrednio od czasu kontaktu kawy z wodą podczas zaparzania.

Im dłużej kawa ma kontakt z wodą, tym jej drobinki powinny być większe. W myśl tej zasady wyróżniane są następujące gradacje mielenia i odpowiadające im sposoby parzenia kawy:

 • kawa grubo mielona idealna jest do ekspresu przelewowego czy praski francuskiej
 • kawa średnio mielona dedykowana jest ręcznym zaparzaczom ciśnieniowym i kawiarkom
 • kawa drobno mielona doskonale sprawdzi się w ekspresie ciśnieniowym
 • kawa bardzo drobno mielona pozwoli zaparzyć idealną kawę po turecku
 • bez względu na upodobania kawowe, sukcesem otrzymania aromatycznej filiżanki kawy jest wybór odpowiedniej kawy ziarnistej, a następnie czerpanie
 • przyjemności z jej stopniowego przygotowania oraz ostatecznej przyjemności – delektowania się jej smakiem.

 

Ile kaw dziennie spożywają nasi czytelnicy?
 • 38%
  1 kawę - 38%
 • 34%
  2 kawy - 34%
 • 21%
  3 kawy - 21%
 • 7%
  4 kawy - 7%
Warto przeczytać
Gastronomia

Co oferuje sklep orientalny? Dowiedz się, gdzie szukać oryginalnych produktów

Kuchnia orientalna podbiła serca Europejczyków i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Jej wyjątkowe w smaku,…
DomGastronomiaZdrowie

Nadmierna twardość wody – sposoby jej obniżenia

Twarda woda – to ona ponosi odpowiedzialność za awarie pralek. Na szczęście istnieją sposoby na zmniejszenie jej twardości za pomocą…
GastronomiaZdrowie

5 zdrowych, fit deserów, idealne na redukcję

Już dawno udowodniono, że dieta redukcyjna, wcale nie musi być nudna. Istnieje błędne przekonanie, że proces chudnięcia musi być męczący…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.