Motoryzacja

Jazda na oblodzonej powierzchni

2 Mins read

Ukończenie kursu prawa jazdy, zdanie egzaminu oraz otrzymanie dokumentu nie oznacza końca nauki jazdy samochodem – wręcz przeciwnie, to dopiero początek drogi młodego kierowcy. Sytuacje, które zdarzają się w trakcie jazdy niejednokrotnie potrafią zaskoczyć nawet doświadczonego uczestnika ruchu drogowego.

Doskonałym przykładem jest zima, kiedy drogi są nie tylko ośnieżone, ale często również mocno oblodzone. Osoby odbywające kurs latem nie mają możliwości przetestowania się w tych warunkach. Jak nauczyć się jeździć na lodzie?

Nauka jazdy na lodzie

Technika jazdy na lodzie nie należy do najłatwiejszych, trudne warunki zmuszają kierowców do zachowania szczególnej ostrożności i zdjęcia nogi z gazu. Pierwszym krokiem jest nauczenie się rozpoznawania powierzchni z którą mamy do czynienia.

Śliska droga

Śliska droga

Auto poruszające się po oblodzonej powierzchni sprawia wrażenie bezwładnego „płynięcia”. Uwagę powinno również zwrócić luźne prowadzenie układu kierowniczego. Kiedy kierowca zyskał pewność, że powierzchnia z którą ma do czynienia jest na pewno oblodzona nie powinien wykonywać żadnych nagłych ruchów.

W takich przypadkach nie można gwałtownie hamować ani przyspieszać, należy stopniowo zmniejszać prędkość aby nie wpaść w poślizg. Oczywiście duże znaczenie ma stan pojazdu, a w szczególności stan bieżnika opon zimowych oraz ciśnienie, które w nich panuje.

Poślizg i dachowanie

Niestety auto, które wpadło w poślizg często kończy jazdę dachowaniem. Wielu kierowców nigdy nie spotkało się z taką sytuacją, brakuje im więc wiedzy w tym temacie. Rozwiązaniem tej sytuacji może być symulator dachowania, który pozwala poprzez zabawę nabrać niezbędnego doświadczenia.

Bezpieczeństwo na drodze to temat, któremu powinno zostać poświęcone dużo więcej uwagi, nie tylko w okresie świąt i wzmożonego ruchu. Symulator dachowania pozwala przeżyć kierowcy sytuację, która może się wydarzyć na drodze w sposób bezpieczny i pod pełną kontrolą.

Przeprowadzenie takiego eksperymentu pokazuje w jaki sposób ciało zachowuje się podczas wypadku, jak reaguje w kolejnych sekundach i z jakim niebezpieczeństwem się to wiąże. Takie doświadczenia na zawsze zmieniają podejście kierowców do jazdy bez pasów bądź nadmiernego przekraczania prędkości.

Warto przeczytać
BlogMotoryzacja

Pneumatyka w amortyzacji pojazdów

Pneumatyka powszechnie kojarzona jest z prostymi rozwiązaniami technicznymi poprzedzającymi rozwój maszyn, urządzeń i układów elektronicznych. Jak się jednak okazuje, pneumatyka…
BlogMotoryzacja

Awaria łożyska oporowego – co robić?

Sprzęgło to podzespół, na którego sprawne funkcjonowanie składa się właściwe działanie wielu elementów. Dużej części z nich większość kierowców zupełnie…
BlogMotoryzacja

Co daje zapinanie pasów podczas jazdy? Dlaczego jest to tak ważne?

Bezpieczeństwo podczas jazdy to najważniejszy aspekt, jaki powinni brać pod uwagę kierowcy i pasażerowie. Istnieje wiele sposobów minimalizowania zagrożenia podczas…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *