Motoryzacja

Jazda na oblodzonej powierzchni

2 Mins read

Ukończenie kursu prawa jazdy, zdanie egzaminu oraz otrzymanie dokumentu nie oznacza końca nauki jazdy samochodem – wręcz przeciwnie, to dopiero początek drogi młodego kierowcy. Sytuacje, które zdarzają się w trakcie jazdy niejednokrotnie potrafią zaskoczyć nawet doświadczonego uczestnika ruchu drogowego.

Doskonałym przykładem jest zima, kiedy drogi są nie tylko ośnieżone, ale często również mocno oblodzone. Osoby odbywające kurs latem nie mają możliwości przetestowania się w tych warunkach. Jak nauczyć się jeździć na lodzie?

Nauka jazdy na lodzie

Technika jazdy na lodzie nie należy do najłatwiejszych, trudne warunki zmuszają kierowców do zachowania szczególnej ostrożności i zdjęcia nogi z gazu. Pierwszym krokiem jest nauczenie się rozpoznawania powierzchni z którą mamy do czynienia.

Śliska droga

Śliska droga

Auto poruszające się po oblodzonej powierzchni sprawia wrażenie bezwładnego „płynięcia”. Uwagę powinno również zwrócić luźne prowadzenie układu kierowniczego. Kiedy kierowca zyskał pewność, że powierzchnia z którą ma do czynienia jest na pewno oblodzona nie powinien wykonywać żadnych nagłych ruchów.

W takich przypadkach nie można gwałtownie hamować ani przyspieszać, należy stopniowo zmniejszać prędkość aby nie wpaść w poślizg. Oczywiście duże znaczenie ma stan pojazdu, a w szczególności stan bieżnika opon zimowych oraz ciśnienie, które w nich panuje.

Poślizg i dachowanie

Niestety auto, które wpadło w poślizg często kończy jazdę dachowaniem. Wielu kierowców nigdy nie spotkało się z taką sytuacją, brakuje im więc wiedzy w tym temacie. Rozwiązaniem tej sytuacji może być symulator dachowania, który pozwala poprzez zabawę nabrać niezbędnego doświadczenia.

Bezpieczeństwo na drodze to temat, któremu powinno zostać poświęcone dużo więcej uwagi, nie tylko w okresie świąt i wzmożonego ruchu. Symulator dachowania pozwala przeżyć kierowcy sytuację, która może się wydarzyć na drodze w sposób bezpieczny i pod pełną kontrolą.

Przeprowadzenie takiego eksperymentu pokazuje w jaki sposób ciało zachowuje się podczas wypadku, jak reaguje w kolejnych sekundach i z jakim niebezpieczeństwem się to wiąże. Takie doświadczenia na zawsze zmieniają podejście kierowców do jazdy bez pasów bądź nadmiernego przekraczania prędkości.

Warto przeczytać
Motoryzacja

Sprawdzony serwis spawarek w Rzeszowie – gdzie naprawić swoją spawarkę?

Urządzenia spawalnicze stosowane są zarówno do użytku przemysłowego, jak i na potrzeby domowych majsterkowiczów. Aby spawarka działała wydajnie, a także…
Motoryzacja

Narzędzia do warsztatu samochodowego

Odpowiednie narzędzia są przydatne każdemu mechanikowi samochodowemu. Bez nich nie będzie w stanie naprawiać pojazdów. Z pewnością będzie musiał się…
Motoryzacja

Sprężyny zawieszenia - czym są i jak często je wymieniać?

Zawieszenia nowoczesnych samochodów są coraz bardziej skomplikowane, dzięki czemu zapewniają większe bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nadal jednak stosuje się w…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *