Każda firma, nawet taka, która oferuje bardzo atrakcyjny produkt i usługę wymaga umiejętnego zarządzania finansami, aby przetrwać na rynku. Nierozsądne decyzje, a także podejmowanie zbyt dużego lub czasem zbyt małego ryzyka prędzej czy później prowadzą każdą firmę do upadku.
Określenie poziomu ryzyka
Zarządzanie ryzykiem finansowym zdaje się być jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Osoby odpowiedzialne za finanse przed każdą inwestycją muszą dokładnie określić jej ryzyko i na tej podstawie zdecydować, czy jest ona opłacalna.
Warto zauważyć, że oczywiście nie podejmuje się jedynie mało ryzykownych decyzji. Firmy, które stronią do ryzyka nie odnoszą wielkiego sukcesu, gdyż po prostu nie są w stanie wybić się ponad pewien poziom. Nie jest tajemnicą, że im bardziej ryzykowna inwestycja, tym większe potencjalne zyski może ona przynieść.
Odpowiedzią na pytanie jak dobrze zarządzać finansami w firmie nie jest więc unikanie ryzyka, lecz odpowiednie jego oszacowanie i umiejętność podjęcia decyzji kiedy warto zaryzykować, a kiedy raczej się to nie opłaca.
Dywersyfikacja portfela
Każdy inwestor, czy to zajmujący się finansami jakieś firmy, czy też pracujący na swój rachunek wie, że nie można inwestować tylko w jeden produkt finansowy.
Ryzyko wtedy jest zbyt duże. Ponadto, dywersyfikacja powinna dotyczyć również konkretnego instrumentu. Rzecz w tym, że przykładowo inwestując w akcje nie kupuje się udziałów tylko jednej firmy. Koniecznie trzeba posiadać akcje przynajmniej kilku firm, na wypadek, gdyby któreś nagle zaczęły znacznie tracić na wartości.
Zabezpieczenie finansowe.
Dobre zarządzanie finansami przedsiębiorstwa to takie, które bierze pod uwagę niepowodzenie inwestycji. Bardzo istotne jest, aby firma posiadała kapitał będący zabezpieczeniem dla nieudanych inwestycji. Może to być zabezpieczenie w postaci pieniędzy, bądź też bardzo bezpiecznych inwestycji, na przykład w nieruchomości.