Blog

Jak zainteresować dziecko modelarstwem?

2 Mins read

Rodzice bardzo często martwią się, że ich dzieci spędzają bardzo dużo czasu przed ekranem telewizora albo komputera, zamiast zająć się czymś konstruktywnym. Nie ma co ukrywać, młody człowiek niewiele wiedzy przyswoi, grając w gry lub oglądając seriale. Dlatego warto starać się zaszczepić w nim pasję, która zainteresuje go i pochłonie na długie godziny. Taką pasją z pewnością jest modelarstwo.

Jak zainteresować nim dziecko?

Warto zastanowić się, czym tak naprawdę się ono interesuje. Pasjonatów czasów wojennych zainteresują modele pojazdów bitewnych. Fani lotnictwa z pewnością ucieszą się z możliwości złożenia własnoręcznie i od podstaw samolotu. Pasjonaci okrętów na pewno zechcą zbudować swój własny okręt. Ważne, by trudność danego modelu do złożenia dobrać do wieku i umiejętności dziecka. Zbyt wczesne porwanie się na skomplikowane modele może zniechęcić je do modelarstwa.

Zasady pracy modelarskiej

Składane modele wymagają nie tylko sporej dawki umiejętności manualnych i cierpliwości, ale i przede wszystkim zachowania porządku na miejscu pracy. Niektóre części modeli są bardzo małe,  toteż bardzo łatwo mogą zgubić się w bałaganie. Warto wyznaczyć osobne miejsce, przeznaczone tylko do składania modeli. Powinno być na tyle duże, by umożliwiać swobodną pracę, dobrze oświetlone i wentylowane – to na wypadek przykrego zapachu kleju, farby czy lakieru.

Sklep modelarski

Warto odwiedzić go na początku modelarskiej przygody. Można dostać w nim nie tylko gotowe modele sklejane, ale i również wszystkie niezbędne do ich składania narzędzia. W ofercie sklepów modelarskich znaleźć można aerografy, pędzelki, kleje czy nożyki. Nie należy na początek robić zbyt obszernych zakupów, lepiej poczekać jakiś czas, by przekonać się, czy dziecko łyknęło bakcyla modelarstwa. Sklepy dla modelarzy występują zarówno w wersjach tradycyjnych, jak i internetowych.

Zalety modelarstwa

Są nie do przecenienia. Żadna inna rozrywka nie uczy tak bardzo cierpliwości. Tylko powolne i dokładne wykonywanie określonych czynności gwarantuje, że uzyskany efekt będzie zgodny z oczekiwaniami. Wspólna zabawa z ojcem czy dziadkiem daje dziecku szansę na zacieśnienie więzi rodzinnych oraz spędzenie czasu razem.
Modelarstwo daje także świetną okazję, by zapoznać się z historią wykonywanych aktualnie modeli. Nie wspominając już o tym, że doskonale kształtuje zdolności manualne i precyzję.

Modelarstwo polecane jest zwłaszcza dzieciom nadpobudliwym, mającym problemy z koncentracją. Żmudne sklejanie poszczególnych części pomoże im się wyciszyć i uspokoić.

Warto przeczytać
BlogDom

Panele podłogowe laminowane – co warto o nich wiedzieć?

Jeszcze do niedawna wybór materiałów do wykończenia wnętrz, a mówiąc szczegółowiej podłogi, był mocno okrojony. Współcześnie jedynym ograniczeniem jest nasza…
BlogGastronomiaZdrowie

Gdzie kupić alkohol na wesele? – Al. Capone odpowiedzią na Twoje potrzeby

Mimo zmieniających się trendów w różnych aspektach życia, kwestia organizacji wesel bazuje wciąż na mocno zakorzenionej polskiej tradycji, która łączy…
Blog

Jakie zapachy są modne na wiosnę?

Idzie wiosna. Warto podkreślić ją odpowiednim zapachem. Kto wie, może nawet da się ją przyspieszyć świeżymi, damskimi perfumami? Zanim jednak…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *