Kleszcze to niezwykle niebezpieczne pasożyty, które mogą przenosić śmiercionośne choroby. Ich największa aktywność jest uzależniona od warunków klimatycznych, przy czym warto podkreślić, że z powodu ciepłych zim i dużej wilgotności powietrza latem należy chronić psy przed kleszczami niemal przez cały rok. Do najgroźniejszych gatunków tych pasożytów należy kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy.
Współcześnie ochrona psa przed kleszczami jest znacznie ułatwiona, ponieważ są dostępne preparaty lecznicze dla psów. Do najbardziej znanych sposobów zabezpieczania psa można zaliczyć krople na pchły i kleszcze oraz obroże insektobójcze.
Preparaty lecznicze dla psów – jakie czynniki decydują o ich wyborze?
Duża różnorodność substancji zabezpieczających psa przed kleszczami sprawia, że decyzja dotycząca ich wyboru powinna być podjęta w oparciu o konkretne przesłanki. Do najbardziej istotnych z nich można zaliczyć elementy związane z jednej strony z warunkami życia czworonoga, z drugiej natomiast z jego wiekiem i wielkością. Ważnym czynnikiem jest poza tym rodzaj sierści. Przed dokonaniem wyboru należy poznać właściwości preparatów, ich działanie i dopiero wówczas zdecydować, który z nich będzie najlepszy. Posiadają one tę zaletę, że skutecznie zwalczają kleszcze oraz pchły.
Obroża insektobójcza jako jedna z metod ochrony psa przed kleszczami
Warto mieć świadomość, że obroża insektobójcza dopiero po upływie dwóch dni zaczyna ochraniać psa przed pasożytami. Niezwykle istotne jest także prawidłowe jej założenie, ponieważ tylko wtedy spełni swoją funkcję. Znajdujące się w niej insektycydy – w liczbie od dwóch do trzech – uwalniają się w samoistny sposób w ściśle określonych, niewielkich dawkach. Ich oddziaływanie na pasożyty odbywa się przez skórę, nie zagrażając w żaden sposób zdrowiu psa.
Krople na pchły i kleszcze
Znajdująca się w małej, plastikowej ampułce substancja insektobójcza powinna być rozprowadzona wzdłuż grzbietu psa. Krople na pchły i kleszcze wchłaniają się dość wolno i dlatego ani nie należy głaskać zwierzęcia, ani wcierać płynu. Trzeba odczekać, dopóki nie wyschnie. Krople na pchły i kleszcze mogą docierać do krwiobiegu psa, jednak nie stanowią żadnego zagrożenia, ponieważ są szybko wydalane.
Niezależnie od tego, jakie preparaty lecznicze dla psów zostaną zastosowane, należy ściśle przestrzegać terminów ważności oraz dat aplikowania kolejnych dawek. Warto zapisać dzień podania pierwszej ampułki, żeby uniknąć przeoczenia i zapewnić psu stałą, skuteczną ochronę przed kleszczami.