Blog

Jak wybrać dobry sprzęt audio do domu?

2 Mins read

Miłośnicy relaksu przy czystych dźwiękach muzyki, powinni wybrać sprzęt multimedialny, który zaspokoi wysublimowane potrzeby osób o wyostrzonym muzycznym słuchu i wysokich wymaganiach względem jakości dźwięku. Kupując sprzęt audio, nie należy kierować się jedynie jego parametrami technicznymi. Na co więc zwrócić uwagę?

Jak kupić dobry sprzęt multimedialny?

Zapoznanie się z kartą, zawierającą specyfikację techniczną sprzętu, to zdecydowanie za mało. Nim dokona się wyboru, należy koniecznie wziąć ze sobą do sklepu ulubioną płytę i przesłuchać ją za pomocą danego modelu sprzętu. Ważne, by była to muzyka dobrze znana, w której słuchaczowi nie umkną żadne dźwięki. Tylko wtedy można się upewnić, że odtwarzacz czy głośniki należycie spełniają swoje zdanie. Niekiedy na odbiór dźwięków mogą wpływać naprawdę drobne niuanse, takie jak obudowa głośnika czy też przewody, które przenoszą muzykę z odtwarzacza do głośników.

sprzęt multimedialny

Ponadto w sprzęcie multimedialnym dobrej jakości nie dominuje żadnej zakres dźwięków. Bardzo głośne i “dudniące” basy nie pozwolą usłyszeć innych partii melodyjnych oraz instrumentów. Klarowne wysokie tony świadczą o tym, że model umożliwia cieszenie się wyrazistą, dynamiczną muzyką, niezależnie od tego, jaki będzie jej typ. Oczywiście bas również powinien mieć stosowną siłę wyrazu, ale tylko wtedy, kiedy słucha się muzyki, w której odgrywa on znacząca rolę. W innym wypadku, najlepiej stawiać na sprzęt, który nie charakteryzuje się dominującymi niskimi dźwiękami. Również zbyt ostre wysokie tony powodują, że po dłuższym czasie przyjemność ze słuchania muzyki zmienia się w prawdziwą torturę.

Nim dojdzie do ostatecznego wyboru zestawu audio, należy również dopasować moc kolumn do wielkości pomieszczenia. W niewielkim salonie nie sprawdzą się głośniki o ogromnych możliwościach. Z kolei na dużej powierzchni, mały zestaw o niezbyt imponującej mocy będzie wymagał korzystania z najwyższych zakresów, co sprawia, że jakość muzyki znacząco się pogorszy.

Czy drogi sprzęt multimedialny jest zawsze lepszy?

Niekiedy konsumenci dają się zwieść producentom profesjonalnego sprzętu audio i kupują zestaw z odtwarzaczem, amplitunerem i kolumnami za kilkanaście tysięcy złotych, ponieważ wierzą, że tylko taki sprzęt multimedialny pozwoli się cieszyć najlepszą jakością muzyki. Wcale nie musi tak być. Warto porównać parametry takich sprzętów, z propozycją mniej znanych marek. Niekiedy zestaw cechujący się taką samą specyfikacją techniczną, może być nawet o połowę tańszy tylko dlatego, że został wyprodukowany przez niszową markę i nie należy do segmentu sprzętu profesjonalnego. Do typowych mieszkań w bloku czy nawet domów o sporych salonach, wcale nie potrzebne są sprzęty profesjonalne. Można więc mądrze oszczędzać na sprzęcie audio, nie rezygnując z jakości muzyki.

Jeżeli budżet na kupno sprzętu audio jest ograniczony, być może warto rozejrzeć się za używanym, dobrym zestawem, który będzie kosztował jedynie część ceny, jaką należałoby przeznaczyć na nowy sprzęt. W gruncie rzeczy chodzi o jakość dźwięku, nie zaś o to, czy kupowany sprzęt jest nowy. Jeżeli używany zestaw został wyprodukowany przez dobrą firmą i posiada parametry, które zadowalają audiofila, jest to jak najbardziej dobry wybór.

Warto przeczytać
Blog

Tanie MacBooki – jaka jest jakość polesingowego sprzętu komputerowego?

Używany sprzęt komputerowy cieszy się bardzo dużą popularnością. Kolejni użytkownicy stawiają na dobrej jakości Macbooki powystawowe czy inne laptopy polesingowe….
Blog

Jak walczyć z kacem po alkoholu?

Głównym powodem kaca jest przekształcanie się procentów w aldehyd octowy i kwas octowy. Organizm natomiast chce je wydalić. Zatrucie alkoholowe…
BlogDomFinanse

Elektroniczny system rozliczeń międzybankowych Elixir

Każdemu, kto dokonuje płatności elektronicznych, najczęściej zależy po prostu na krótkim czasie realizacji takich transakcji, kiedy przelane środki trafią na…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.