Blog

Jak walczyć z kacem po alkoholu?

3 Mins read

Głównym powodem kaca jest przekształcanie się procentów w aldehyd octowy i kwas octowy. Organizm natomiast chce je wydalić. Zatrucie alkoholowe jest reakcją organizmu na odwodnienie i metabolitów alkoholu

Kac powoduje głównie ból głowy i żołądka, brak apetytu oraz siły. Nadmiernie spożywanie alkoholu kończy się często straconym dniem i złym samopoczuciem. Najlepiej gdybyśmy unikali w ogóle alkoholu, jednak nie zawsze jest to możliwe. Starajmy się jednak kontrolować jego wypijanej ilości. Przed kolejnymi kolejkami zachowujmy również spore odstępy czasowe.

Jeżeli wypijemy dużo alkoholu, prawdopodobnie i tak odczujemy tego nieprzyjemne skutki. Jednak stosując się do powyższych zasad z pewnością przejdziemy ten okres łagodniej.

Przedstawimy kilka sprawdzonych metod na walkę z kacem.

Jajecznica – w jajkach znajdziemy cysteinę, która jest pomocna w rozkładaniu aldehydu octowego. Dobrze, jeśli do jajecznicy dorzucimy jak najwięcej warzyw i owoców. Przykładowo mogą to być: szczypiorek, pomidor lub cebula.

Pij dużą ilość wody –szczególnie przed snem. Pijąc alkohol odwadniasz swój organizm, wskutek czego często korzystasz z toalety. Najlepiej jęsli będziesz pić wodę mineralną niegazowaną, gazowane napoje podrażniają żołądek. Postaw sobie również wodę koło łózka, przyda Ci się wstając rano ze spieczonymi ustami.

Sok z kiszonej kapusty – znakomite źródło witamin i składników mineralnych. Zwiera między innymi:

  • Witaminy z grupy B
  • Witaminę C
  • Żelazo
  • Wapń
  • Potas

Alkohol wypłukuje organizm z wielu witamin i pierwiastków, więc wypicie soku z kapusty będzie pomocne w uzupełnieniu tego niedoboru. Dodatkowo należy podkreślić, że bakterie probiotyczne zawarte w kiszonej kapuście wpływają w pozytywny sposób na florę bakteryjną jelit. Wspomagają one również pozbywanie się toksyn z naszego organizmu. Sok z kiszonych ogórków posiada bardzo zbliżone właściwości.

Miód – posiada fruktozę, która usprawni nasz metabolizm oraz oczyszczanie organizmu, który został zatruty trunkiem alkoholowym. Miód pić najlepiej mieszając go z wodą – łyżka miodu/szklanka wody. Dodajmy do tego plasterek cytryny. Miksturę tą warto wypić kilka razy dziennie.

Sok z kiszonych buraków (kwas buraczany) uzupełnią nam niedobory witamin oraz składników mineralnych po zakrapianej imprezie. Wpłynie on pozytywnie na proces detoksykacji organizmu.

Pijmy go 3 razy dziennie, zaraz po posiłku. Dobrym pomysłem będzie także wypicie szklanki soku z surowego buraka, gdy dodamy soku jabłka złagodzimy jego smak.

Rosół domowej roboty – przygotowany z mięsa drobiowego lub wołowego wraz ze znaczną ilością włoszczyzny posiadać będzie sporą ilość białka i innych składników odżywczych, które będą przydatne w ciężkiej walce z kacem po imprezie. Rosół taki warto również posypać natką.

Gdy obudzimy się na następny dzień po spożyciu alkoholu rozważmy wypicie soku z grejpfruta lub pomarańczowego, które są bogate w glukozę i witaminę C, pomoże nam wstać stać na nogi.

Szparagi – Jak udowodnili naukowcy z Institute of Medical Science i Uniwersytetu Krajowego w Korei Południowej, minerały oraz aminokwasy, które znajdują się w pędach i liściach młodych szparagów łagodzą objawy kaca. Należy pamiętać, że jeśli je zjemy przed zakrapianą imprezą, będą ochraniać nasze komórki wątroby, które narażone są na szkodliwe metabolity alkoholu.

Potas i magnez – alkohol działa na nie druzgocąco, a to jedne z ważniejszych pierwiastków, które potrzebuje nasz organizm. Bez nich np. będziemy mieć skurcze mięśni. W czym szukać tych pierwiastków?

Potas:

  • Morele
  • Figi
  • Pomidory

Magnez:

  • Pestki dyni
  • Natka

Kiszone ogórki – zawierają wiele witamin z grupy B oraz witaminy E, C. W kiszonce znajdziemy również kwas mlekowy, który przyśpiesza przemianę materii i pomaga w poprawnym funkcjonowaniu naszego żołądka.

Sok pomidorowy – picie soku pomidorowego to kolejny naturalny sposób wspomagający walkę z kacem. Sok ten zawiera potas, który jest przez alkohol wypłukiwany. Wypijając go uzupełnimy braki tego pierwiastka oraz innych pierwiastków.

Domowej roboty napój izotoniczny – nie jest trudny do samodzielnego przygotowania. Wystarczą dwie łyżki soku z cytryny, płaska łyżka soli oraz łyżka miodu. W ten sposób glukozę oraz witaminy.

Rumianek i mięta – zaparzony rumianek i mięta pomogą zwalczyć mdłości i „ciężką głowę”. Napar z piołunu także jest często stosowany przy zatruciach alkoholem.

Howenia słodka – badania naukowców z University of California mówią, że jeden ze składników howenii słodkiej – dihydromyricetyna, ma działanie osłabiające działanie napojów procentowych oraz zapobiega powstawaniu silnego kaca. Póki co, testowano to wyłącznie na zwierzętach, wkrótce mają zostać opublikowane wyniki badan z udziałem ludzi.

Spacer – wyjdź z domu. Krótki spacer na świeżym powietrzu poprawi twój metabolizm, a mózg się dotleni.

Mikstura z soku z cytryny, liśćmi szpinaku i pietruszki, sola i wodą również ma działania, które sprawią, że powinieneś poczuć ulgę.

Warto także wypróbować suplementy diety 2KC, które od wielu lat cieszą się uznaniem ze względu na swoje działanie.

Warto przeczytać
Blog

Panele laminowane – jaka podłoga do salonu?

Podczas remontu mieszkania niejednokrotnie stajemy przed ogromnym dylematem: jakie panele wybrać, aby wnętrze było nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim…
Blog

Wybierz idealne meble biurowe

Jeśli chodzi o wyposażenie biura lub miejsca pracy, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Właściwe meble biurowe powinny być dostosowane do…
Blog

Organizacja loterii promocyjnej: prawne aspekty, których nieprzestrzeganie grozi konsekwencjami

Organizacja loterii promocyjnej to sposób na angażowanie konsumentów poprzez uatrakcyjnienie sprzedaży. Oferując tego typu rozrywkę można w łatwy sposób dotrzeć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *