Dom

Jak urządzić praktyczną kuchnię?

1 Mins read

Nie ulega wątpliwości, że kuchnia jest sercem każdego domu i mieszkania. To właśnie w tym pomieszczeniu toczy się życie niemal całej rodziny. Właśnie dlatego urządzając mieszkanie warto pomyśleć nad tym, jakie meble do kuchni są najbardziej praktyczne i w jaki sposób urządzić przestrzeń w funkcjonalny oraz komfortowy sposób.

Istnieje kilka interesujących wskazówek dotyczących ergonomicznej aranżacji kuchni w taki sposób, aby wszystkie czynności takie jak np. gotowanie, zmywanie, przygotowywanie wypieków były lżejsze i sprawiały radość zamiast frustracji. Dobrze zaplanowana przestrzeń kuchenna to zatem podstawa każdej nowoczesnej oraz tradycyjnej aranżacji.

Kuchnia

Kuchnia

Zasada trójkąta

Kuchnie można bez większego problemu rozplanować w wielu różnych układach. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz kształtu danego pomieszczenia. Najkorzystniejsze ustawienie to takie, w którym droga pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem a kuchenką tworzy coś na kształt trójkąta.

Jeszcze lepiej jest, kiedy odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami mają konkretne i ściśle ustalone wartości tj. 120-210 cm od lodówki do zlewozmywaka, 90-210 cm od zlewozmywaka do kuchenki oraz mniej więcej 120-270 cm od lodówki do kuchenki.

W kuchni można również zastosować zabudowę w kształcie litery L, ale sprawdza się ona tylko w przypadków większych pomieszczeń.

Praktyczne meble do kuchni

Dopasowane i właściwie dobrane meble to podstawa każdej kuchni. Praktyczne zestawy meblowe można dziś dostać praktycznie wszędzie.
Warto się zatem dobrze zastanowić jaki kolor i rodzaj materiału preferujemy. Następnie należy rzetelnie określić ilość niezbędnego sprzętu kuchennego do przechowywania w szafkach oraz przemyśleć kwestię zabudowy jedno i dwurzędowej.

Ergonomia kuchenna

Aranżując przestrzeń kuchenną warto zwrócić uwagę na ergonomię całego pomieszczenia. Poziom blatów powinien być dostosowany do wzrostu użytkowników, a sprzęty AGD ustawione w taki sposób, aby mieć do nich jak najłatwiejszy dostęp.

Warto przeczytać
DomGastronomiaZdrowie

Nadmierna twardość wody – sposoby jej obniżenia

Twarda woda – to ona ponosi odpowiedzialność za awarie pralek. Na szczęście istnieją sposoby na zmniejszenie jej twardości za pomocą…
Dom

Moda na grzejniki w starym stylu

Grzejniki loftowe w formie rur kanalizacyjnych. Grzejniki dekoracyjne w stylu lat 50-tych. Kaloryfery w stylu PRL-u. Oto urządzenia, które nostalgicznie…
Dom

Skrzynki rozprężne w układach wentylacji

Układy wentylacyjne są jednymi z najważniejszych instalacji obecnych w budynkach. Dzięki nim w pomieszczeniach zawsze znajduje się świeże powietrze, co…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.