Dom

Jak urządzić praktyczną kuchnię?

1 Mins read

Nie ulega wątpliwości, że kuchnia jest sercem każdego domu i mieszkania. To właśnie w tym pomieszczeniu toczy się życie niemal całej rodziny. Właśnie dlatego urządzając mieszkanie warto pomyśleć nad tym, jakie meble do kuchni są najbardziej praktyczne i w jaki sposób urządzić przestrzeń w funkcjonalny oraz komfortowy sposób.

Istnieje kilka interesujących wskazówek dotyczących ergonomicznej aranżacji kuchni w taki sposób, aby wszystkie czynności takie jak np. gotowanie, zmywanie, przygotowywanie wypieków były lżejsze i sprawiały radość zamiast frustracji. Dobrze zaplanowana przestrzeń kuchenna to zatem podstawa każdej nowoczesnej oraz tradycyjnej aranżacji.

Kuchnia

Kuchnia

Zasada trójkąta

Kuchnie można bez większego problemu rozplanować w wielu różnych układach. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz kształtu danego pomieszczenia. Najkorzystniejsze ustawienie to takie, w którym droga pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem a kuchenką tworzy coś na kształt trójkąta.

Jeszcze lepiej jest, kiedy odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami mają konkretne i ściśle ustalone wartości tj. 120-210 cm od lodówki do zlewozmywaka, 90-210 cm od zlewozmywaka do kuchenki oraz mniej więcej 120-270 cm od lodówki do kuchenki.

W kuchni można również zastosować zabudowę w kształcie litery L, ale sprawdza się ona tylko w przypadków większych pomieszczeń.

Praktyczne meble do kuchni

Dopasowane i właściwie dobrane meble to podstawa każdej kuchni. Praktyczne zestawy meblowe można dziś dostać praktycznie wszędzie.
Warto się zatem dobrze zastanowić jaki kolor i rodzaj materiału preferujemy. Następnie należy rzetelnie określić ilość niezbędnego sprzętu kuchennego do przechowywania w szafkach oraz przemyśleć kwestię zabudowy jedno i dwurzędowej.

Ergonomia kuchenna

Aranżując przestrzeń kuchenną warto zwrócić uwagę na ergonomię całego pomieszczenia. Poziom blatów powinien być dostosowany do wzrostu użytkowników, a sprzęty AGD ustawione w taki sposób, aby mieć do nich jak najłatwiejszy dostęp.

Warto przeczytać
Dom

Krzesła – wygodne czy modne ? Jakie wybrać?

Krzesła to nie tylko elementy wyposażenia, ale również ważny element wystroju wnętrz, który może wpłynąć zarówno na komfort użytkowania, jak…
BlogDom

Strategiczne miejsce na zakup nieruchomości

Decydując się na kupno mieszkania często zastanawiamy się co będzie jeżeli dołączą do nas nowi członkowie rodziny a dotychczasowy metraż…
BlogDom

Jak wytresować psa? 5 sprawdzonych sposobów

Tresura psa jest niezwykle interesującym zagadnieniem. Odpowiednia tresura odciśnie na psychice psa ślad na całe życie. Może to bardzo ułatwić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *