Dom

Jak urządzić praktyczną kuchnię?

1 Mins read

Nie ulega wątpliwości, że kuchnia jest sercem każdego domu i mieszkania. To właśnie w tym pomieszczeniu toczy się życie niemal całej rodziny. Właśnie dlatego urządzając mieszkanie warto pomyśleć nad tym, jakie meble do kuchni są najbardziej praktyczne i w jaki sposób urządzić przestrzeń w funkcjonalny oraz komfortowy sposób.

Istnieje kilka interesujących wskazówek dotyczących ergonomicznej aranżacji kuchni w taki sposób, aby wszystkie czynności takie jak np. gotowanie, zmywanie, przygotowywanie wypieków były lżejsze i sprawiały radość zamiast frustracji. Dobrze zaplanowana przestrzeń kuchenna to zatem podstawa każdej nowoczesnej oraz tradycyjnej aranżacji.

Kuchnia

Kuchnia

Zasada trójkąta

Kuchnie można bez większego problemu rozplanować w wielu różnych układach. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz kształtu danego pomieszczenia. Najkorzystniejsze ustawienie to takie, w którym droga pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem a kuchenką tworzy coś na kształt trójkąta.

Jeszcze lepiej jest, kiedy odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami mają konkretne i ściśle ustalone wartości tj. 120-210 cm od lodówki do zlewozmywaka, 90-210 cm od zlewozmywaka do kuchenki oraz mniej więcej 120-270 cm od lodówki do kuchenki.

W kuchni można również zastosować zabudowę w kształcie litery L, ale sprawdza się ona tylko w przypadków większych pomieszczeń.

Praktyczne meble do kuchni

Dopasowane i właściwie dobrane meble to podstawa każdej kuchni. Praktyczne zestawy meblowe można dziś dostać praktycznie wszędzie.
Warto się zatem dobrze zastanowić jaki kolor i rodzaj materiału preferujemy. Następnie należy rzetelnie określić ilość niezbędnego sprzętu kuchennego do przechowywania w szafkach oraz przemyśleć kwestię zabudowy jedno i dwurzędowej.

Ergonomia kuchenna

Aranżując przestrzeń kuchenną warto zwrócić uwagę na ergonomię całego pomieszczenia. Poziom blatów powinien być dostosowany do wzrostu użytkowników, a sprzęty AGD ustawione w taki sposób, aby mieć do nich jak najłatwiejszy dostęp.

Warto przeczytać
BlogDom

Panele podłogowe laminowane – co warto o nich wiedzieć?

Jeszcze do niedawna wybór materiałów do wykończenia wnętrz, a mówiąc szczegółowiej podłogi, był mocno okrojony. Współcześnie jedynym ograniczeniem jest nasza…
Dom

Wymarzony trawnik

Właściciele posesji i domów jednorodzinnych starają się dbać nie tylko o wnętrza budynków, ale również o to, jak prezentuje się…
Dom

Pies w rodzinie

Posiadanie psa to wielka radość, ale też i odpowiedzialność. Chcielibyśmy dla swoich pupili jak najlepiej. Chcielibyśmy, aby miały wygodne szelki,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *