Dom

Jak urządzić praktyczną kuchnię?

1 Mins read

Nie ulega wątpliwości, że kuchnia jest sercem każdego domu i mieszkania. To właśnie w tym pomieszczeniu toczy się życie niemal całej rodziny. Właśnie dlatego urządzając mieszkanie warto pomyśleć nad tym, jakie meble do kuchni są najbardziej praktyczne i w jaki sposób urządzić przestrzeń w funkcjonalny oraz komfortowy sposób.

Istnieje kilka interesujących wskazówek dotyczących ergonomicznej aranżacji kuchni w taki sposób, aby wszystkie czynności takie jak np. gotowanie, zmywanie, przygotowywanie wypieków były lżejsze i sprawiały radość zamiast frustracji. Dobrze zaplanowana przestrzeń kuchenna to zatem podstawa każdej nowoczesnej oraz tradycyjnej aranżacji.

Kuchnia

Kuchnia

Zasada trójkąta

Kuchnie można bez większego problemu rozplanować w wielu różnych układach. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz kształtu danego pomieszczenia. Najkorzystniejsze ustawienie to takie, w którym droga pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem a kuchenką tworzy coś na kształt trójkąta.

Jeszcze lepiej jest, kiedy odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami mają konkretne i ściśle ustalone wartości tj. 120-210 cm od lodówki do zlewozmywaka, 90-210 cm od zlewozmywaka do kuchenki oraz mniej więcej 120-270 cm od lodówki do kuchenki.

W kuchni można również zastosować zabudowę w kształcie litery L, ale sprawdza się ona tylko w przypadków większych pomieszczeń.

Praktyczne meble do kuchni

Dopasowane i właściwie dobrane meble to podstawa każdej kuchni. Praktyczne zestawy meblowe można dziś dostać praktycznie wszędzie.
Warto się zatem dobrze zastanowić jaki kolor i rodzaj materiału preferujemy. Następnie należy rzetelnie określić ilość niezbędnego sprzętu kuchennego do przechowywania w szafkach oraz przemyśleć kwestię zabudowy jedno i dwurzędowej.

Ergonomia kuchenna

Aranżując przestrzeń kuchenną warto zwrócić uwagę na ergonomię całego pomieszczenia. Poziom blatów powinien być dostosowany do wzrostu użytkowników, a sprzęty AGD ustawione w taki sposób, aby mieć do nich jak najłatwiejszy dostęp.

Warto przeczytać
Dom

Urządzanie mieszkania w stylu nowoczesnym

Nie jest tajemnicą (a właściwie niespodzianką), że świat projektowania skłania się dziś nieco bardziej w kierunku nowoczesnej strony spektrum (z…
Dom

Karnawałowy nastrój z wykorzystaniem świec

Świąteczny czas to wartościowe momenty, które stanowią odpoczynek od codziennych obowiązków. To również czas rodzinnych spotkań, które są okazją do…
BlogDomFinanse

Elektroniczny system rozliczeń międzybankowych Elixir

Każdemu, kto dokonuje płatności elektronicznych, najczęściej zależy po prostu na krótkim czasie realizacji takich transakcji, kiedy przelane środki trafią na…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.