Zdrowie

Jak podawać leki dla niemowląt

2 Mins read

Oprócz standardowych witamin przepisywanych przez lekarza, wiele niemowląt musi przyjmować dodatkowe leki. Warto wcześniej dowiedzieć się, kiedy należy jest stosować oraz o czym pamiętać przy aplikacji.

Antybiotyki dla niemowląt

Wskazówki dotyczące stosowania antybiotyków powinien dostarczyć lekarz. Najlepiej, żeby napisał je na oddzielnej kartce. Należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim dawkowaniu w określonych porach dnia, a także zachowaniu regularności co do podawania leku przed lub po posiłku. Podobnie jak inne leki dla niemowląt, dawki antybiotyków powinny być odmierzane na podstawie wagi dziecka. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie porcji ustalonych i wyznaczonych przez lekarza.

Płynne leki dla niemowląt

Niektóre leki dla niemowląt posiadają płynną postać. Najlepiej podawać je na specjalnej łyżeczce. Należy ją głęboko włożyć do buzi dziecka, żeby uniknąć kontaktu z kubkami smakowymi na języku. Płynne lekarstwa można tez podawać doustnie w strzykawce lub za pomocą zakraplacza. Zaaplikowany w ten sposób środek nie powinien spływać zbyt szybko, ponieważ grozi to zakrztuszeniem. Dlatego lepiej posadzić dziecko na kolanach, zamiast podawać lek na leżąco. Jeżeli niemowlak będzie się wiercił, należy owinąć go kocem.

Podawanie kropel niemowlętom

Wiele leków dla niemowląt podawanych jest w formie kropel. Szczególnie kłopotliwe może być podawanie kropli do nosa, oczu czy ucha. Jeśli niemowlak nie będzie chciał ich przyjąć, trzeba zaaplikować je na siłę. Preparaty tego typu najlepiej podawać w dwie osoby. Jedna trzyma dziecko, a druga stara się wkroplić płyn. W przypadku kropel do oczu należy uważać, żeby końcówka zakraplacza nie dotknęła gałki ocznej. Krople do nosa podawać można za pomocą specjalnego aspiratora lub gruszki dla niemowląt. Najmniej problemu sprawiają krople do ucha, które podawać można dziecku leżącemu na boku.

Leki dla niemowląt w formie maści, kremów i czopków

Maści i kremy lepiej stosować ostrożnie. Niektóre kremy dla niemowląt mogą wchodzić w reakcję z kosmetykami, a część dzieci ma tendencję do zlizywania maści ze skóry. Skórę należy smarować zgodnie z zaleceniami lekarza np. punktowo, cienko, grubo, po umyciu itd. Niektóre preparaty przeciwgorączkowe podawane są w formie czopków. Najlepiej wprowadzić go wtedy, kiedy dziecko leży na boku z przyciśniętymi do brzucha, podkurczonymi nogami. Warto posmarować okolice odbytu wazeliną i wsunąć czopek w taki sposób, żeby schował się w całości. Żeby nie wypadł, można przytrzymać przez chwilę ściśnięte pośladki niemowlęcia.

Warto przeczytać
BlogZdrowie

Obuwie medyczne - czym się charakteryzuje?

Zawód lekarza jest bardzo wymagający i to nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym. Stojący tryb pracy wymusza zastosowania…
BlogZdrowie

Szumy uszne - przyczyny i leczenie

Problemy ze słuchem dotykają coraz większą liczbę osób, co wcale nie jest dziwne, zważając na to, że żyjemy w świecie…
BlogZdrowie

Jak często podczas ciąży odwiedzać lekarza?

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, powinna regularnie odwiedzać ginekologa i wykonywać badania kontrolne. Wszystko po to, aby…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *