Blog

Jak działają siłowniki pneumatyczne?

2 Mins read

Gdzie nie spojrzeć, mamy dziś do czynienia z siłownikami pneumatycznymi, które pełnią niezliczoną liczbę funkcji. Umożliwiają one podwyższenie siedziska fotela, otworzenie drzwiczek kuchennych, czy też podniesienie samochodu przy użyciu lewarka. Siłowniki odgrywają też niebagatelną rolę w pracy maszyn przemysłowych, obsługujących znaczne ciężary bez konieczności wykorzystywania paliwa czy energii elektrycznej. Przyjrzyjmy się zatem, czym jest przedmiot dający tak wiele możliwości.

Energia mechaniczna

Ażeby możliwe było podniesienie czy przesunięcie dowolnego przedmiotu, potrzebna jest energia mechaniczna. Wykorzystują ją urządzenia, jak i ludzie, za każdym razem, gdy zmagają się z jakimś ciężarem. Jednak możliwości człowieka w tej kwestii są mocno ograniczone, dlatego właśnie wykorzystujemy urządzenia, które wytwarzają energię mechaniczną z innych rodzajów energii, uzyskując w ten sposób siłę o wiele większą od siły człowieka. Urządzenia elektryczne przekształcają w energię mechaniczną prąd, a sprzęt napędzany paliwem – benzynę lub ropę. Natomiast w przypadku urządzeń pneumatycznych energia mechaniczna powstaje niejako z powietrza wskutek jego sprężenia. Siłowniki pneumatyczne to podstawowe elementy konstrukcyjne każdego urządzenia pneumatycznego, w których dochodzi do sprężenia powietrza, jak również przełożenia wytworzonej energii na energię mechaniczną.

Jak zbudowany jest siłownik pneumatyczny?

Siłowniki to elementy bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem rozmiaru, jak i kształtu oraz sposobu działania. Siłowniki różnią się również, jeśli chodzi o części, z których się składają. Za działanie siłownika w głównej mierze odpowiada element roboczy, czyli część odpowiedzialna za spychanie powietrza w danym kierunku, celem zmniejszenia jego objętości. W starszych modelach, które jednak wciąż są w użyciu, głównie jako elementy konstrukcyjne mniej skomplikowanych przedmiotów codziennego użytku, funkcję elementu roboczego pełni tłoczysko jednostronne. Umożliwia ono jednokierunkowe działania sprzętu. Częściej spotykane są natomiast siłowniki z tłoczyskami dwustronnymi. Na czym polega różnica między siłownikami jedno- i dwukierunkowymi? W pierwszym przypadku element roboczy produkuje energię poprzez ruch w jednym, określonym kierunku. Po wykonaniu zadania tłoczysko wraca na miejsce dzięki przymocowanej do niego sprężynie. Jeżeli chodzi o tłoczysko dwustronne, objętość powietrza zmniejsza się niezależnie od tego, w którą stronę aktualnie porusza się element roboczy.

Warto przeczytać
Blog

Co to jest i do czego służy inklinometr?

Inklinometr jest to urządzenie służące do monitorowania deformacji oraz ruchów podpowierzchniowych. W jego skład wchodzi obudowa inklinometru oraz system pomiarowy…
Blog

Ścianki berlińskie jako skuteczny sposób zabezpieczenia wykopów

Większość prac budowlanych, podczas których planowane są głębokie wykopy, wymaga zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia terenu przed osuwaniem się, osiadaniem, a także…
Blog

Czy modna choinka na pniu sprawdzi się do Twojego mieszkania?

Sezon zima 2019 należał do modnych choinek na pniu. W tym roku powracają. Mimo to wiele osób wciąż jeszcze nie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.