Gastronomia

Granice legalności mini browaru

1 Mins read

Wielu miłośników piwa marzy o produkcji tego napoju w warunkach domowych. Dużo osób samodzielnie gromadzi sprzęt do minibrowaru i rozpoczyna tworzenie własnego piwa. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że mini-browary są ograniczone niektórymi przepisami prawa. Jak więc wygląda legalność takiego minibrowaru? O czym warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na samodzielne warzenie piwa? Oto garść najbardziej potrzebnych informacji na ten temat.

Czy warzenie piwa w domu jest legalne?

Domowe mini-browary są w Polsce całkowicie legalne, wobec czego do warzenia piwa w warunkach domowych nie potrzeba żadnych dodatkowych zezwoleń czy licencji. Osoba zajmująca się warzeniem domowego piwa nie potrzebuje robisz opłacać podatku akcyzowego, co jest oczywiście wymagane w przypadku komercyjnych browarów. Przepis zezwalający na taką domową produkcję mówi jednak o tym, że jest ona w pełni legalna jeśli odbywa się na własny użytek, domowym sposobem oraz kiedy produkt nie jest przeznaczony do wprowadzenia na rynek i sprzedaży.

Prosty sprzęt do minibrowaru czyli warzenie domowym sposobem

Podstawowym warunkiem, o którym mówią przepisy prawa jest warzenie domowym sposobem. Co to właściwie oznacza? Ustawa nie określa dokładnie, jednak przede wszystkim chodzi tu o ilość produkowanego napoju i sam proces w jakim to się odbywa. Z pewnością domowym sposobem nazwać można metodę naszych ojców i dziadków, którzy do warzenia piwa w domu używali przede wszystkim wielkiego gara o pojemności 30 litrów, wiader oraz rurek do zlewania.

Na własny użytek czy na sprzedaż?

Podstawową rzeczą jest w przepisach prawa użytkowanie wytworzonego napoju. W pełni legalna jest domowa produkcja piwa na własny użytek. Oznacza to oczywiście nie tylko spożywanie samemu, ale także częstowanie rodziny lub gości.

Sprawa ma się zupełnie inaczej gdy w grę wchodzi sprzedaż. Ta bowiem wymaga już dodatkowych pozwoleń. I co ważniejsze, również wymiana za inny towar jest w świetle prawa sprzedażą. Wszelkie konkursy piwowarskie, na których producenci wymieniają się swoimi wyrobami również balansują na granicy legalności.

Warto przeczytać
BlogGastronomia

Co to jest Quinoa i jak ją przyrządzić?

O quinoa słyszał już chyba każdy, kto choć trochę interesuje się tematem zdrowego odżywiania. To nietypowe ziarno budzi zaciekawienie już…
BlogGastronomiaZdrowie

Dieta bezglutenowa - fakt czy wymysł młodego pokolenia?

Gluten, do niedawna jeszcze nieznany niemal nikomu składnik pożywienia, dziś robi zawrotną karierę, jako szkodnik. Moda na dietę bezglutenową stałą…
BlogGastronomiaZdrowie

Gdzie kupić alkohol na wesele? – Al. Capone odpowiedzią na Twoje potrzeby

Mimo zmieniających się trendów w różnych aspektach życia, kwestia organizacji wesel bazuje wciąż na mocno zakorzenionej polskiej tradycji, która łączy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *