gąsienice JCB

Gąsienice gumowe – w czym są lepsze od stalowych?

Gumowe układy bieżne, od kiedy weszły na rynek maszyn budowlanych, mają coraz więcej zwolenników. Nie oznacza to oczywiście, że całkowicie mogą zastąpić klasyczne, stalowe gąsienice. Natomiast w niektórych warunkach z pewnością sprawdzają się lepiej, wpływają na lepszą wydajność sprzętu i na dużo większy komfort pracy operatorów go obsługujących.

Gumowe gąsienice do koparek i nie tylko

 

Gąsienicowe układy bieżne pokryte gumą, podobnie jak ich stalowe odpowiedniki, najczęściej stosowane są jako gąsienice do minikoparek i koparek. Poza maszynami budowlanymi, z którym najczęściej są kojarzone, znajdują zastosowanie również w sprzęcie o przeznaczeniu rolniczym – traktorach, kombajnach. Gąsienice gumowe od stalowych odróżnia przede wszystkim to, że są lżejsze i bardziej odporne na przerwania. O ich innych zaletach opowiemy na przykładzie gumowych gąsienic do koparek marki JCB.

Gąsienice JCB do koparek

 

Co daje zastosowanie gumowych powierzchni bieżnych? Jak takie gąsienice do koparek wpływają na pracę maszyny? Przede wszystkim koparki i minikoparki zyskują na mobilności – poprawia się ich sterowność i stabilność operacyjna. Kolejna sprawa to dużo niższy poziom drgań i hałasu. Jest to bezpośrednio związane ze zwiększeniem elastyczności ich powierzchni. Gumowe gąsienice JCB lepiej „współpracują” z podłożem, odpowiednio uginają się, co przekłada się redukcję drgań, a zatem i poziomu hałasu.

 

Kolejna zaleta gumowych gąsienic JCB to lekkość, co wpływa na obniżenie wagi całego sprzętu, a to z kolei na zwiększenie jego maksymalnej prędkości. Ma to również niebagatelne znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę uszkodzenia nawierzchni – są one znacznie mniejsze niż w przypadku stosowania gąsienic stalowych.

gąsienice JCB

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.