BlogDom

Czy pies na prezent to dobry pomysł? Sprawdź dlaczego nie

2 Mins read

Urodziny, walentynki, gwiazdka… Dzisiaj, kiedy większość osób ma już wszystko, coraz trudniej jest wymyślić zaskakujący podarunek dla drugiej osoby. Bywa, że filmy i reklamy podpowiadają nam coś wyjątkowego: zwierze jako prezent! Piękne pudełko z kokardą lub kosz, a w środku mała futrzasta, niezdarna kuleczka!
Najczęściej bohaterami takich historii są psy. Puchate, urocze szczeniaczki doskonale pasują do tego idealnego obrazka. Niestety, rzeczywistość jest nieco inna. Przepełnione schroniska biją na alarm – nie kupujmy zwierząt na prezenty!
Zanim więc zdecydujesz się sprawić ukochanej osobie taką niespodziankę, dowiedz się, dlaczego często zwierzę to niestety bardzo nieudany prezent…

Niespodzianka – wielkie zaskoczenie

Przed podjęciem decyzji o posiadaniu pupila, pomysł należy bardzo dobrze przemyśleć. Jest to decyzja podejmowana przeważnie na długie lata. Rozważyć należy wszystko – począwszy od wygospodarowania czasu na codzienną opiekę nad zwierzakiem, przez koszty utrzymania i ewentualnego leczenia, skończywszy na podróżach/wyjazdach/wakacjach i ograniczeniach z tym związanych.
Zwierze jako prezent to często wielkie zaskoczenie, które dopiero po pewnym czasie odkrywa nową rzeczywistość. Nowy właściciel może nie dysponować czasem lub środkami finansowymi, a czarująca futrzasta kulka może być skazana na spędzanie samotnych dni w małym mieszkaniu bez możliwości wyjścia na spacer.

Zwierzątko to często całkiem nieudany prezent

Piękny obrazek ze szczeniaczkiem wyskakującym z pudełka lub koszyka może okazać się tylko chwilowy. Bardzo szybko staje się jasne, że młodego psiaka trzeba wszystkiego nauczyć, a to wymaga czasu i cierpliwości. Trzeba także po nim często sprzątać. Zdarza się też, że mały piesek poniszczy meble, buty, książki… W pakiecie z falą miłości i ujmującej niezdarności są również zniszczenia, frustracja i trudny test cierpliwości. W sieci „wisi” wiele ogłoszeń o nietrafionych prezentach, często nawet nie używanych. Nie chcielibyśmy, aby bohaterem takiego ogłoszenia była ta słodka, urocza i niezdarna kuleczka. Zwierzę to żywe stworzenie, które posiada emocje, przyzwyczaja się do właściciela i czuje, kiedy jest porzucone.

Efekt? Jeszcze bardziej przepełnione schroniska dla zwierząt

Niestety, w obliczu zaskoczenia i nieprzygotowania na przyjęcie psa, nowi właściciele podejmują radykalną decyzję i często te biedaki lądują w schroniskach. Posiadanie pupila to wielka odpowiedzialność, wiele wyrzeczeń. Psiak w domu zmienia wszystko. Z dnia na dzień okazuje się, że trzeba poświęcać mu kilka godzin dziennie na naukę, wyprowadzanie go i sprzątanie po nim. Nierzadko też znajdujemy niespodzianki w postaci zjedzonych kapci, książek czy sprzątniętego ze stołu obiadu… Doza cierpliwości, jaką musi odznaczać się nowy właściciel jest ogromna.

Decyzja o posiadaniu psa, czy innego zwierzęcia jest wspaniała! Jest to też wielka odpowiedzialność zatem niech będzie ona podjęta świadomie. Rodzice – pamiętajcie, że dziecko nie jest w stanie samo zaopiekować się pupilem, i nierzadko obowiązki spadną na Was. Schroniska dla zwierząt pękają w szwach. Zamiast więc ryzykować zesłanie tam kolejnego, na niespodziankę wybierzcie inny prezent. A decyzję o kupnie/adopcji psiaka podejmijcie wspólnie i bez pośpiechu.

Warto przeczytać
Dom

Krzesła – wygodne czy modne ? Jakie wybrać?

Krzesła to nie tylko elementy wyposażenia, ale również ważny element wystroju wnętrz, który może wpłynąć zarówno na komfort użytkowania, jak…
Blog

Panele laminowane – jaka podłoga do salonu?

Podczas remontu mieszkania niejednokrotnie stajemy przed ogromnym dylematem: jakie panele wybrać, aby wnętrze było nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim…
Blog

Wybierz idealne meble biurowe

Jeśli chodzi o wyposażenie biura lub miejsca pracy, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Właściwe meble biurowe powinny być dostosowane do…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *