BlogDom

Czy można kąpać kota?

2 Mins read

Koty to zwierzęta wyjątkowe. Mają szczególny charakter, ale kochają ludzi nad życie. Ich pielęgnacja nie wymaga szczególnego zaangażowania. Koty generalnie myją się same. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie „Czy można kąpać kota?”. Chodzi tu przede wszystkim o sytuacje, w których kot jest już starszy i nie radzi sobie z samodzielną pielęgnacją lub jest kotem wychodzącym i jego futro bardziej się brudzi. Warto dowiedzieć się, jak to wygląda w praktyce.

Pielęgnacja kota

Koty to zwierzęta bezproblemowe. Wystarczy poświęcić im kilkanaście minut dziennie, aby były zdrowe i pięknie wyglądały. Raz na jakiś czas trzeba również obciąć kotu pazurki. Generalnie koty myją się same. Są do tego genetycznie przystosowane. Posiadają szorstki język, który działa jak papier ścierny. W połączeniu ze śliną sprawia on, że kot jest w stanie dokładnie umyć swoją sierść. W miejscach, do których nie dotrze język, zwierzę myje się najczęściej łapką, którą wcześniej zwilża śliną. Mowa tu na przykład o pyszczku czy uszach.

publikuj.com.pl

Kiedy kotu trzeba pomóc w pielęgnacji?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których kotu z różnych przyczyn trzeba pomóc w pielęgnacji. Mowa tu przede wszystkim o kotach schorowanych czy starszych, które nie potrafią same się myć. Bardzo często problem pojawia się również w przypadku kotów wychodzących. Po powrocie z wojaży bywają one obłocone i samym trudno byłoby się im umyć. W takich przypadkach koty można jak najbardziej kąpać. Należy jednak do tego celu używać jedynie profesjonalnych środków, zakupionych w sprawdzonym sklepie zoologicznym.

Szampon dla kotów

Koty można kąpać w wodzie z użyciem szamponu dla kotów. Wiele kotów boi się jednak wody i warto do minimum ograniczyć stres związany z zabiegiem. W tym celu należy umieścić kota w wannie i nalewać wodę przy użyciu prysznica. Zmniejszy to hałas i spowoduje stopniowe zmoczenie kota. W sierść należy wetrzeć szampon dla kotów i następnie delikatnie go spłukać. Bo zabiegu kota trzeba wytrzeć i opatulić w ręcznik do czasu wyschnięcia. Wilgotna sierść sprzyja bowiem wychłodzeniu organizmu.

Suchy szampon dla kotów

Dla kotów, które szczególnie boją się wody i kąpiel z użyciem zwykłego szamponu wydaje się niemożliwa, ciekawym rozwiązaniem może okazać się suchy szampon dla kotów. Wystarczy nałożyć go na kocie futro i rozczesać. Powoduje on natychmiastową poprawę stanu sierści zwierzaka i sprawia, że zabieg jest praktycznie bezstresowy. Właśnie dlatego produkt zyskuje ostatnio coraz większą popularność wśród właścicieli kotów.

Warto przeczytać
BlogMotoryzacja

Odkryj świat narzędzi – Twoje niezawodne źródło darmowych katalogów PDF

W erze nieustannego rozwoju technologicznego i rosnących wymagań w zakresie narzędzi i sprzętu, dostęp do aktualnych informacji jest kluczowy. Dlatego…
Dom

Krzesła – wygodne czy modne ? Jakie wybrać?

Krzesła to nie tylko elementy wyposażenia, ale również ważny element wystroju wnętrz, który może wpłynąć zarówno na komfort użytkowania, jak…
Blog

Panele laminowane – jaka podłoga do salonu?

Podczas remontu mieszkania niejednokrotnie stajemy przed ogromnym dylematem: jakie panele wybrać, aby wnętrze było nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *