Blog

Co to jest i do czego służy inklinometr?

1 Mins read

Inklinometr jest to urządzenie służące do monitorowania deformacji oraz ruchów podpowierzchniowych. W jego skład wchodzi obudowa inklinometru oraz system pomiarowy inklinometru. Obudowa umożliwia pomiary podpowierzchniowe, rowki, które na niej występują, odpowiadają za orientację czujnika inklinometru i gwarantują jednolitą powierzchnię konieczną do pomiarów. Inklinometry stosowane są między innymi w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, transportowym i nie tylko.

Zastosowanie inklinometrów

W zależności od potrzeb i branży inklinometry mogą być stosowane w różnych celach. Między innymi pomiary inklinometryczne mogą służyć do:

  • wykrywania stref ruchu, a także określania czy jest to ruch stały, przyspieszający czy reagujący
  • weryfikowania stabilności zapór, zboczy w górę rzeki, a także przyczółków zapór
  • monitorowania odkształceń, a także określania czy mieszczą się one w granicach projektu
  • oceny, czy ruchy gruntu wpływają na sąsiadujące budynki
  • sprawdzania, czy kotwy oraz rozpórki działają zgodnie z założeniami
  • oceny i weryfikacji profili osiadania fundamentów, nasypów oraz innych konstrukcji.

Rodzaje i sposób pracy inklinometrów

Inklinometry mogą być montowane na kilka sposobów. Obudowa inklinometru może być zakopana w wykopie, przymocowana do konstrukcji, wbudowana w wypełnienie, zamontowana w otworze wiertniczym czy też zalana betonem. Powszechnie stosuje się dwa rodzaje inklinometrów – przenośne oraz stacjonarne. Inklinometry przenośne zawierają sondę kabel oraz odczyt. Ten rodzaj inklinometrów jest ekonomiczny – pozwala korzystanie z urządzenia w różnych miejscach oraz dokładny – dzięki podwójnemu pomiarowi. Pomiar pierwszy określa początkowy profil obudowy, natomiast kolejne pomiary są z nim porównywane. W momencie wykrycia zmian w profilu oznacza to wystąpienie ruchu. Jeżeli chodzi o inklinometry stacjonarne, to są one montowane na miejscu, a ich podstawowym zadaniem jest stałe monitorowanie budowli. W inklinometrach stacjonarnych znajduje się tak zwany system in place, w skład którego wchodzi jeden lub kilka czujników, które łączą się z rejestratorem danych. Poszczególne czujniki rozmieszczane są w miejscach, w których potencjalnie może dojść do deformacji.

Warto przeczytać
Blog

Panele laminowane – jaka podłoga do salonu?

Podczas remontu mieszkania niejednokrotnie stajemy przed ogromnym dylematem: jakie panele wybrać, aby wnętrze było nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim…
Blog

Wybierz idealne meble biurowe

Jeśli chodzi o wyposażenie biura lub miejsca pracy, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Właściwe meble biurowe powinny być dostosowane do…
Blog

Organizacja loterii promocyjnej: prawne aspekty, których nieprzestrzeganie grozi konsekwencjami

Organizacja loterii promocyjnej to sposób na angażowanie konsumentów poprzez uatrakcyjnienie sprzedaży. Oferując tego typu rozrywkę można w łatwy sposób dotrzeć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *