Blog

Co to jest i do czego służy inklinometr?

1 Mins read

Inklinometr jest to urządzenie służące do monitorowania deformacji oraz ruchów podpowierzchniowych. W jego skład wchodzi obudowa inklinometru oraz system pomiarowy inklinometru. Obudowa umożliwia pomiary podpowierzchniowe, rowki, które na niej występują, odpowiadają za orientację czujnika inklinometru i gwarantują jednolitą powierzchnię konieczną do pomiarów. Inklinometry stosowane są między innymi w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, transportowym i nie tylko.

Zastosowanie inklinometrów

W zależności od potrzeb i branży inklinometry mogą być stosowane w różnych celach. Między innymi pomiary inklinometryczne mogą służyć do:

  • wykrywania stref ruchu, a także określania czy jest to ruch stały, przyspieszający czy reagujący
  • weryfikowania stabilności zapór, zboczy w górę rzeki, a także przyczółków zapór
  • monitorowania odkształceń, a także określania czy mieszczą się one w granicach projektu
  • oceny, czy ruchy gruntu wpływają na sąsiadujące budynki
  • sprawdzania, czy kotwy oraz rozpórki działają zgodnie z założeniami
  • oceny i weryfikacji profili osiadania fundamentów, nasypów oraz innych konstrukcji.

Rodzaje i sposób pracy inklinometrów

Inklinometry mogą być montowane na kilka sposobów. Obudowa inklinometru może być zakopana w wykopie, przymocowana do konstrukcji, wbudowana w wypełnienie, zamontowana w otworze wiertniczym czy też zalana betonem. Powszechnie stosuje się dwa rodzaje inklinometrów – przenośne oraz stacjonarne. Inklinometry przenośne zawierają sondę kabel oraz odczyt. Ten rodzaj inklinometrów jest ekonomiczny – pozwala korzystanie z urządzenia w różnych miejscach oraz dokładny – dzięki podwójnemu pomiarowi. Pomiar pierwszy określa początkowy profil obudowy, natomiast kolejne pomiary są z nim porównywane. W momencie wykrycia zmian w profilu oznacza to wystąpienie ruchu. Jeżeli chodzi o inklinometry stacjonarne, to są one montowane na miejscu, a ich podstawowym zadaniem jest stałe monitorowanie budowli. W inklinometrach stacjonarnych znajduje się tak zwany system in place, w skład którego wchodzi jeden lub kilka czujników, które łączą się z rejestratorem danych. Poszczególne czujniki rozmieszczane są w miejscach, w których potencjalnie może dojść do deformacji.

Warto przeczytać
BlogDom

Panele podłogowe laminowane – co warto o nich wiedzieć?

Jeszcze do niedawna wybór materiałów do wykończenia wnętrz, a mówiąc szczegółowiej podłogi, był mocno okrojony. Współcześnie jedynym ograniczeniem jest nasza…
BlogGastronomiaZdrowie

Gdzie kupić alkohol na wesele? – Al. Capone odpowiedzią na Twoje potrzeby

Mimo zmieniających się trendów w różnych aspektach życia, kwestia organizacji wesel bazuje wciąż na mocno zakorzenionej polskiej tradycji, która łączy…
Blog

Jakie zapachy są modne na wiosnę?

Idzie wiosna. Warto podkreślić ją odpowiednim zapachem. Kto wie, może nawet da się ją przyspieszyć świeżymi, damskimi perfumami? Zanim jednak…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *