Nauka

Bezpieczeństwo wewnętrzne – studia dla ludzi z powołaniem

2 Mins read

Bezpieczeństwo wewnętrzne od kilku już lat stanowi w Europie, w tym także w Polsce, towar deficytowy. Aby bezpieczeństwem wewnętrznym zajmowali się ludzie do tego przygotowani, polskie uczelnie rozpoczęły kształcenie na specjalnie do tego przeznaczonych kierunkach. Jednak bezpieczeństwo wewnętrzne to studia szczególne, więc i wymagania wobec kandydatów pozostają niebagatelne.

Kierunek stawiający wymagania

Bez względu na to, jak przebiega proces rekrutacji na poszczególnych uczelniach, fakt, czy dana osoba posiada cechy i umiejętności predestynujące ją do ukończenia studiów na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne, zostanie rozstrzygnięty dopiero poprzez właściwe zajęcia i warsztaty. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo wewnętrzne studia dzienne lub zaoczne wymagają od słuchaczy nie tylko szerokiej wiedzy z zakresu prawa, administracji czy przedmiotów specjalistycznych, ale też umiejętności kojarzonymi ściśle z kwestią bezpieczeństwa państwa (rozumianego jako bezpieczeństwo struktur publicznych) oraz bezpieczeństwa każdego z obywateli. Stąd też w ramach warsztatów studenci na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne uczą się skutecznych technik samoobrony, obezwładniania napastnika, a także posługiwania się bronią palną.

Bezpieczeństwo wewnętrzne

Bezpieczeństwo wewnętrzne

Wspomniane wyżej elementy programu sprawiają, że bezpieczeństwo wewnętrzne studia stają się znacznie bardziej wymagające, niż mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Czego więc faktycznie oczekuje się od studentów tego kierunku?

Bezpieczeństwo wewnętrzne – studia uczące służby

Ważna dla podjęcia studiów na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne jest tzw. podstawa merytoryczna przede wszystkim z takich przedmiotów, jak wiedza o społeczeństwie czy historia. Nawet jeśli oceny z tych przedmiotów nie są traktowane jako decydujące podczas rekrutacji, w trakcie trwania studiów szybko okazuje się, iż odpowiednia wiedza z ich zakresu pełni rolę kluczową.

Bezpieczeństwo wewnętrzne studia dzienne i zaoczne stawiają przed słuchaczami również wymagania natury psychofizycznej. W ich trakcie studenci muszą wykazać się odpowiednimprzygotowaniem fizycznym i psychicznym, tak ważnym w przypadku zaistnienia wszelkich zagrożeń. Warsztaty przeprowadzane w ramach studiów uczą nie tylko zapanowania nad własnym ciałem, koordynacji ruchowej oraz percepcji, ale też zapanowania nad strachem.

Choć może się wydawać, że bezpieczeństwo wewnętrzne studia wymagają tylko (lub aż!) odpowiedniej wiedzy i przygotowania fizycznego, szybko okazuje się, że przede wszystkim wymagają poświęcenia i chęci pełnienia służby publicznej. Bez tych dwóch cech nawet najlepsze przygotowanie merytoryczne i sprawnościowe nie uczynią ze studenta prawdziwego eksperta w tej dziedzinie.

Warto przeczytać
Nauka

Naczynia kriogeniczne – pojemniki o wielu zastosowaniach. Poznaj ich właściwości

Popularność ciekłego azotu w ciągu ostatnich lat stale rośnie i nie ma w tym nic dziwnego. Ten wyjątkowy związek chemiczny…
Nauka

Długopisy jako reklama firmy

Szkolenia firmowe, spotkania z klientami, konferencje bądź wszelkiego rodzaju targi. Wszystkie te wydarzenia są doskonale znane każdemu przedsiębiorcy. Elementów wpływających…
Nauka

Polipropylen – jak go uzyskać i gdzie zastosować?

Tworzywa sztuczne to doskonała inwestycja, gdyż nie ma takiego obszaru gospodarki, gdzie okazałyby się bezużyteczne. Można odnaleźć je wszędzie –…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *