Finanse

Bezgotówkowe formy rozliczeń pieniężnych

1 Mins read

W dzisiejszych czasach rozliczanie transakcji bankowych odbywa się najczęściej bezgotówkowo. W takiej sytuacji moment otrzymania zapłaty przez sprzedawcę lub usługodawcę jest delikatnie opóźniony w stosunku do wydania towaru. Z tego powodu konieczne jest w tym przypadku umowne określenie dokładnych warunków transakcji dla obu stron.

Formy rozliczeń bezgotówkowych

Najpopularniejsze w obecnej chwili rozliczenia bankowe bez udziału gotówki to między innymi polecenie przelewu, polecenie zapłaty, okresowe rozliczenie saldami, weksel własny lub trasowany, akredytywa, czek rozrachunkowy, a także rozliczenia planowe i karty płatnicze.

Przelew bankowy

Nie ulega wątpliwości, że obecnie najpopularniejszą, najwygodniejszą i zdecydowanie najprostszą formą transakcji bezgotówkowych jest przelew bankowy. Samo zlecenie wykonania takiego przelewu najczęściej trwa jedynie kilka minut, natomiast dana transakcja przebiega na ogół niezwykle sprawnie.

Standardową procedurą jest w takim przypadku księgowanie środków pieniężnych na rachunku bankowym odbiorcy w ciągu zaledwie jednego dnia roboczego. W praktyce, tego typu rozliczenie może być dokonane znacznie szybciej, w niektórych przypadkach nawet w ciągu 15 minut.

Przelewy

Przelewy

Bez wątpienia jest to rewelacyjne ułatwienie dla przeciętnego konsumenta oraz wynik olbrzymiego postępu technologicznego w ostatnich latach, a także stale rosnącej pomysłowości człowieka.

Co to jest przelew ELIXIR?

Jest to bardzo popularna obecnie usługa, od wielu już lat oferowana przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Mechanizm jej działania jest stosunkowo prosty. System ten pośredniczy w wymianie poleceń przelewu, poleceń zapłaty, dowodów wpłaty, czeków z rachunków oszczędnościowych i rozliczeniowych, a także różnego rodzaju not obciążeniowych.

Wszystkie międzybankowe sesje rozliczeniowe, zarówno te wychodzące jak i przychodzące, posiadają ściśle określoną godzinę realizacji, która zależy od danej palcówki finansowej.

Świat bez wątpienia idzie do przodu. Technologie zmieniają się w ekspresowym tempie, a wraz z nimi możliwości transakcji finansowych.

Warto przeczytać
Finanse

Zrównoważone inwestycje: Kluczowe aspekty trendu inwestowania

W dzisiejszych czasach, kiedy troska o planetę i społeczeństwo staje się coraz bardziej powszechna, coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na…
Finanse

Kryptowaluty i Blockchain: Rewolucja w globalnym systemie finansowym

W dzisiejszych czasach, kryptowaluty i technologia blockchain stały się nieodłącznymi elementami rosnącego zainteresowania w kontekście globalnego systemu finansowego. Od czasu…
Finanse

Konto walutowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Tradycyjny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy umożliwia gromadzenie i zarządzanie środkami pieniężnymi w rodzimej walucie. Nie oznacza to, że nie możesz z niego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *