Blog

Alkomaty z atestem

2 Mins read

Kiedy do użytku wchodziły pierwsze pojazdy mechaniczne, nikt nawet nie pomyślałby, że alkohol może być przeciwwskazaniem przed ich prowadzeniem. Prędkości rozwijane przez te konstrukcje były bowiem bardzo niewielkie, przez co rzadko dochodziło do wypadków. Jednak wraz z rozwojem motoryzacji, nietrzeźwość stawała się coraz większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu. W połowie XX. wieku zaczęto się więc zastanawiać, jak zaradzić problemowi nietrzeźwych kierowców. Tak właśnie powstały pierwsze alkomaty.

Alkomaty z atestem

Urządzenia półprzewodnikowe i super zaawansowane alkomaty z atestem

Pierwsze alkomaty były dosyć prymitywnymi urządzeniami wykorzystującymi półprzewodniki. Nieco udoskonalone alkomaty półprzewodnikowe po dziś dzień można jeszcze znaleźć w sprzedaży, jednak znacząco straciły one na popularności. Mechanizm działania alkomatów tego rodzaju opiera się na pomiarze przepuszczalności półprzewodnika. Zasada jest prosta: wraz ze wzrostem stężenia etanolu w wydychanym powietrzu, rośnie również przepuszczalność półprzewodnika.

Dzisiejsze alkomaty to o wiele bardziej zaawansowane urządzenia gwarantujące precyzyjny pomiar stężenia alkoholu w powietrzu. Przez ponad pół wieku istnienia rynek alkomatów znacząco się zmienił – przede wszystkim stał się bardziej profesjonalny. Powstały nawet instytucje, które wydają atesty będące gwarantem skuteczności alkomatów. Stosowane dzisiaj najczęściej – zarówno przez policję, jak i osoby prywatne – alkomaty z atestem to urządzenia działające zupełnie inaczej niż pierwsze alkomaty półprzewodnikowe. Nazywa się je najczęściej alkomatami elektrochemicznymi, gdyż w pomiarze udział biorą związki chemiczne oraz prąd. Nie zagłębiając się zbytnio w dosyć skomplikowany mechanizm, warto pokrótce przedstawić, jak alkomat elektrochemiczny mierzy stężenie alkoholu w powietrzu. Otóż zawarty w wydychanym powietrzu etanol, będący przyczyną nietrzeźwości, zostaje utleniony w reakcji ze związkiem chemicznym obecnym wewnątrz urządzenia, co ostatecznie prowadzi do wytworzenia napięcia elektrycznego. Wartość natężenia prądu dodatnio koreluje z ilością etanolu, przez co poprzez odczytanie jej przez właściwy czujnik, możliwe jest wskazanie wartości stężenia etanolu w powietrzu.

Alkomat nie tylko na policji – urządzenie przydatne w każdym samochodzie

Alkomat nieodłącznie kojarzy nam się z policjantem, który bada trzeźwość kierowców. Jednak dzisiaj również kierowca może dysponować własnym alkomatem z atestem. Warto wejść w posiadanie takiego sprzętu, gdyż pozwala on uniknąć wsiadania za kółko pod wpływem alkoholu. Rzecz w tym, iż np. wsiadając do samochodu rano po imprezie, kierowcy może się wydawać, iż jest zupełnie trzeźwy, mimo że stężenie alkoholu w jego krwi wciąż przekracza dopuszczalne normy. Warto wtedy wykonać badanie alkomatem, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Warto przeczytać
Blog

Co to jest i do czego służy inklinometr?

Inklinometr jest to urządzenie służące do monitorowania deformacji oraz ruchów podpowierzchniowych. W jego skład wchodzi obudowa inklinometru oraz system pomiarowy…
Blog

Ścianki berlińskie jako skuteczny sposób zabezpieczenia wykopów

Większość prac budowlanych, podczas których planowane są głębokie wykopy, wymaga zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia terenu przed osuwaniem się, osiadaniem, a także…
Blog

Czy modna choinka na pniu sprawdzi się do Twojego mieszkania?

Sezon zima 2019 należał do modnych choinek na pniu. W tym roku powracają. Mimo to wiele osób wciąż jeszcze nie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.