Motoryzacja

Kategorie prawa jazdy i ich znaczenie

2 Mins read

Bez wątpienia najbardziej znaną kategorią prawa jazdy jest kategoria B, czyli prawo do prowadzenia samochodów osobowych. To właśnie prawo jazdy tej kategorii jest robione najczęściej, posiada je najwięcej osób i najwięcej się o nim mówi. Wiele osób decyduje się, by zrobić takie prawo jazdy w Rzeszowie czy w innych miastach, przydać mogą się też jednak uprawnienia do kierowania innymi pojazdami, na przykład w ramach wykonywanej przez siebie pracy i wówczas trzeba zainteresować się innymi kategoriami. Wbrew temu, co często się wydaje, znaleźć można ich bardzo wiele. Są to kategorie od A do aż D, a więc naprawdę jest ich sporo. Zobacz tutaj.

kategoria prawa jazdy kategoria A

kategoria prawa jazdy kategoria A

Jakie istnieją kategorie prawa jazdy?

Listę kategorii uprawnień otwiera kategoria AM, którą stanowią uprawnienia do pojazdów czterokołowych i motorowerów. Jest to kategoria, której uprawnienia zdobyć można już w czasie szkoły, na co decyduje się wiele osób – by zdobyć to prawo, wystarczy mieć 14 lat. Kategoria A1 również dotyczy tych pojazdów, a także motocykli. Takie prawo jazdy można zrobić po ukończeniu 16. roku życia. Kategoria A2 również dotyczy motocykli, jednak o innej pojemności skokowej silnika, a także, by zdobyć to prawo, trzeba mieć już ukończone 18 lat.

Kategoria A dotyczy motocykli – pojazdów jednośladowych lub z przyczepą. Posiadacze tego prawa jazdy mogą też poruszać się pojazdami wymienionymi przy kategorii AM.

Kategoria B to znane wszystkim prawo jazdy na samochody osobowe, wiele osób robi kurs na prawo jazdy kat. B w Rzeszowie, ale nie wszyscy wiedzą też o tym, że uprawnia ono do prowadzenia ciągnika rolniczego, motocykla i pojazdów określonych w kategorii AM.

Kategoria B+C pozwala na kierowanie samochodem, do którego prowadzenia potrzebne jest prawo jazdy B, który także posiada przyczepę. Można też kierować ciągnikiem rolniczym z przyczepą.

Kategoria C umożliwia kierowanie ciężarówkami o masie większej niż 3,5 tony (ale niemożliwe jest kierowanie autobusem), pojazdami wchodzącymi w zakres kategorii AM czy ciągnikiem i pojazdami z przyczepą. Kategoria C+E dotyczy takich samych samochodów plus przyczepa oraz ciągnika z przyczepą.

Znaleźć można także kategorię C1, w ramach której można zdobyć uprawnienia do kierowania wymienionymi wcześniej pojazdami, jednak o masie nieprzekraczającej określonych wartości, większej niż w poprzedniej kategorii, a na kierowanie pojazdami jeszcze większymi, o większej masie, pozwala kategoria C1+E.

Kategoria D jest dla osób, które chcą prowadzić autobus, autobus z przyczepą, pojazdy z kategorii AM czy ciągnik z przyczepą, D+E to prawo do jazdy autobusem z przyczepą, D1 dotyczy autobusu o określonej długości, zaś D1+E uwzględnia przyczepę.

Doświadczonych kierowców może również zainteresować kurs ADR.

Warto przeczytać
BlogMotoryzacja

Pneumatyka w amortyzacji pojazdów

Pneumatyka powszechnie kojarzona jest z prostymi rozwiązaniami technicznymi poprzedzającymi rozwój maszyn, urządzeń i układów elektronicznych. Jak się jednak okazuje, pneumatyka…
BlogMotoryzacja

Awaria łożyska oporowego – co robić?

Sprzęgło to podzespół, na którego sprawne funkcjonowanie składa się właściwe działanie wielu elementów. Dużej części z nich większość kierowców zupełnie…
BlogMotoryzacja

Co daje zapinanie pasów podczas jazdy? Dlaczego jest to tak ważne?

Bezpieczeństwo podczas jazdy to najważniejszy aspekt, jaki powinni brać pod uwagę kierowcy i pasażerowie. Istnieje wiele sposobów minimalizowania zagrożenia podczas…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *